Dąbrowa Górnicza: ślubowanie kadetów klasy mundurowej III LO...

  Dąbrowa Górnicza: ślubowanie kadetów klasy mundurowej III LO [ZDJĘCIA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ślubowanie klasy mundurowej III LO im. L. Szenwalda w Gołonogu
  1/109
  przejdź do galerii

  Ślubowanie klasy mundurowej III LO im. L. Szenwalda w Gołonogu ©PAS

  Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej na długo pozostanie w pamięci 32 uczniów nowo utworzonej w III LO im. L. Szenwalda, pierwszej w Dąbrowie Górniczej, klasy mundurowej. Właśnie wtedy złożyli uroczyste ślubowanie na placu Bema w dzielnicy Gołonóg, gdzie mieści się pomnik „Żołnierza zwycięzcy”.
  Tekst przysięgi powtórzyli w uroczystych okolicznościach. W tym niezwykłym wydarzeniu wzięła bowiem kompania reprezentacyjna policji oraz policyjna orkiestra. A słowom roty przysłuchiwali się m.in. parlamentarzyści, radni miejscy, władze miasta, zaprzyjaźnionych szkół, a także reprezentanci służb mundurowych – policji, straży pożarnej, straży miejskiej. Nie zabrakło oczywiście rodziców i najbliższych kadetów.

  – To wyjątkowa chwila, w której widać, że ci młodzi ludzie dokonali świadomego wyboru. Mają wysoko uniesione głowy. Wierzą w najwyższe wartości, jak honor i miłość do ojczyzny – podkreślił podczas uroczystości Artur Iwan, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, w skład którego wchodzi III LO. – Ja także kontynuowałem swoją edukację w tej szkole, ale wtedy klas mundurowych nie było. Kto wie, może gdyby była i zdecydowałbym się na naukę w niej, byłbym dziś generałem. Czego wszystkim wam życzę – przyznał Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Utworzenie klasy mundurowej w III LO to krok w dobrym kierunku. Z naszej strony mogę zapewnić, że postaramy się pokazać z bliska codzienną pracę policji, zapoznać kadetów z jej specyfiką. Będą też mieli okazję zobaczyć, jak pracują inne służby mundurowe w mieście. Dzięki temu będą mogli przekazać tę wiedzę także swoim koleżankom i kolegom z innych klas, co pewnie przyczyni się do obalenia pewnych stereotypów o naszej pracy – podkreślił inspektor Artur Klimek, komendant Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.
  A co o swoimi wyborze dalszej drogi edukacyjnej sądzą sami kadeci? – Wybrałem naukę w tej klasie, ponieważ wiąże swoją przyszłość właśnie z służbami mundurowymi, a konkretnie z policją. Taka, inna nieco forma zajęć, bardzo mi odpowiada. Na razie za nami kilka tygodni nauki, ale już teraz widać, że przedstawiciele służb mundurowych w sposób interesujący i rzeczowy przedstawiają nam przeróżne zagadnienia. To dobry wybór – przyznał Kacper Szczodrowski. – Taki profil nauczania ma przyszłość. Jest odmienny od normalnych zajęć, a co równie ważne oparty na pewnych fundamentalnych wartościach, które w dzisiejszym świecie trochę zanikają. Oferta zajęć w ramach tej klasy jest bogata. Uczniowie poznają podstawy samoobrony, posługiwania się bronią, strzelectwa. Wyjeżdżają też niedługo na obóz treningowy. A zatem życzymy wszystkim uczniom powodzenia – podkreślili Renata i Grzegorz Szczodrowscy, rodzice Kacpra.

  W czerwcu br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gołonogu nastąpiło oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy III Liceum Ogólnokształcącym im. L. Szenwalda oraz Komendą Miejską Policji w Dąbrowie Górniczej. Dzięki temu od tego roku szkolnego w murach III LO zadebiutowała klasa mundurowa, która zdobywa oprócz wiedzy ogólnokształcącej także tę specjalistyczną, związaną z codzienną pracą policjantów, strażaków, żołnierzy, pracowników służby celnej oraz więziennictwa.

  Umowę podpisali dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 Artur Iwan i komendant Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, inspektor Artur Klimek.

  Klasa mundurowa realizuje program kształcenia ogólnego liceum ogólnokształcącego. Absolwenci mają możliwość uzyskania wykształcenia średniego ogólnego oraz świadectwa dojrzałości. Lekcje języka angielskiego w rozszerzonym kształcie pozwolą doskonalić słownictwo w aspektach związanych z pracą zawodową w służbach mundurowych. Wiedza o społeczeństwie zawiera z kolei takie elementy jak m.in. etyka zawodowa funkcjonariusza policji, strategie zwalczania terroryzmu, czy organizacja wymiaru sprawiedliwości, postępowanie karne i w sprawach o wykroczenia. Trzy przedmioty dodatkowe to: elementy psychologii w służbach mundurowych (klasa I), elementy ratownictwa medycznego (klasa II) i organizacja i funkcjonowanie służb mundurowych (klasa III). Klasa jest 32-osobowym plutonem kadetów, który dzieli się na 8-osobowe drużyny. W czerwcu i październiku na kadetów czekać będą dwa wyjazdowe obozy szkoleniowo-kondycyjne.

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama