Ważne
  Dąbrowa Górnicza: wspominali Hutę Katowice po 40 latach...

  Dąbrowa Górnicza: wspominali Hutę Katowice po 40 latach [ZDJĘCIA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Huta Katowice 40 lat temu rozpoczęła produkcję. Było co wspominać
  1/75
  przejdź do galerii

  Huta Katowice 40 lat temu rozpoczęła produkcję. Było co wspominać ©PAS, arc. HK

  Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień. Te właśnie słowa wraz z całą piosenką, znane z serialu „Czterdziestolatek”, popłynęły w sobotę w eter na przywitanie gości spotkania w stołówce Jedenastce w Dąbrowie Górniczej. Okazja do spotkania była wyjątkowa, bo właśnie 40-lecie rozpoczęcia działalności produkcyjnej przez Hutę Katowice i pierwszy wytop stali, co miało miejsce dokładnie 11 grudnia 1976 roku. Stąd też nazwa tego projektu „Śladami Huty Katowice – Pierwsza Stal”.
  Przed rozpoczęciem spotkania wiązanki kwiatów spoczęły pod pomnikiem upamiętniającym wbicie pierwszej łopaty na placu budowy Huty Katowice (15.04.1972), a także na rondzie Budowniczych Huty Katowice. Złożyli je Tadeusz Jara i Sylwester Zawidzki.

  Wśród gości tego jubileuszowego wydarzenia nie mogło zabraknąć m.in. ówczesnych budowniczych i pracowników tego kombinatu metalurgicznego. Pojawili się także m.in.
  Zbigniew Szałajda, były wicepremier i dyrektor naczelny Huty Katowice, prof. Adam Gierek, poseł do Parlamentu Europejskiego, a także przewodnicząca Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej Agnieszka Pasternak.

  Minutą ciszy uczestnicy spotkania uczcili osobowości związane z czasami budowy kombinatu i jego pracy, których nie ma już wśród nas. To m.in. Edward Gierek, Zdzisław Legomski, Roman Kulej, Grzegorz Milewski, Erna Meszek – Buchacz, Marian Witoński, Jan Bartnik, Zdzisław Pikiewicz, Kiernożycki Bogdan, Eugeniusz Niemczyk.

  Podczas spotkania czasy budowy huty i inne przemysłowe dzieje Dąbrowy Górniczej przybliżył Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka, a to jak zmieniała się potem Huta Katowice pokazała Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland S.A. Nie zabrakło wystąpień nawiązujących do budowy huty i uruchomienia produkcji.

  – Nie tak dawno organizowaliśmy obchody 40.rocznicy wbicia pierwszej łopaty pod budowę największej inwestycji lat 70.- Huty Katowice , wraz z symbolicznym nadaniem gołonoskiemu skrzyżowaniu imienia „Rondo Budowniczych Huty „Katowice” . Szybko upłynął czas od tamtego wydarzenia, dziś spotykamy się w kolejną , jakże ważną rocznicę - tą 40 -tą , od czasu uruchomienia produkcji w Hucie Katowice. To dzień wyjątkowy dla środowiska hutniczego, środowiska, które było pełne twórczego zapału i wielkiej aktywności, podejmującego wyzwania i współtworzącego przedsięwzięcia lat 70. a obecnie pokolenia , będącego skarbnicą wiedzy i doświadczenia. Huta Katowice to wyjątkowa inwestycja. Inwestycja, która utkwiła w naszych życiorysach, w życiorysach lat młodości wielu tysięcy ludzi, a jednocześnie tak wiele znaczyła dla Polski i Polaków, dla rozwoju gospodarczego kraju. Dlatego od czasu upamiętnienia rocznicowego wbicia pierwszej łopaty Międzyorganizacyjny Zespół „ Nowy Gołonóg” nie zaprzestał działań . Realizowaliśmy dalszy projekt pod nazwą „Śladami Huty Katowice - Pierwsza Stal” w zakresie poszukiwań ludzi, dokumentów i wydarzeń czasu minionego, czasu rozpoczęcia produkcji przemysłowej dla kraju. Dokumentowaliśmy i dokumentujemy dokonania pokolenia, które realizowało swoje życiowe plany, pokolenia - które realizowało niepowtarzalny obiekt przemysłowy, który przyczynił się do powstania i rozwoju wielu gałęzi przemysłu, zmieniając jednocześnie krajobraz Zagłębia i hutnictwa, zmieniając ich życie zarówno socjalno-bytowe , jak również torując drogę awansu społeczno - zawodowego - w większości młodego pokolenia , pokolenia przybyłego z różnych regionów kraju. Zapisaliście się trwale w historii tak wielkich przeobrażeń na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, wnieśliście niedościgniony wkład w rozwój nauki i techniki. Dzięki temu wiemy, jak wiele z Waszego życiowego doświadczenia zawodowego , powinno pozostać do przekazania nowemu , młodemu pokoleniu braci hutniczej. Jak wiele winno pozostać zapisanych kart historii regionu i hutnictwa - Waszymi życiorysami i doświadczeniami - mówił Maciej Gadaczek, przewodniczący Miejskiej Komisji Historycznej „Pokolenia”, który prowadził spotkanie wspólnie z Zygmuntem Imielskim, wiceprezesem dąbrowskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To bouy czasy.

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A fto pamjynto "spontaniczne powitanie" tow. Kosygina?
   W tyn radosny dziyn couko zaloga Instytutu miala przijsc do roboty bes parasoli, taszow i inkszych podejrzanych rzeczy. Pod Instytut...rozwiń całość

   A fto pamjynto "spontaniczne powitanie" tow. Kosygina?
   W tyn radosny dziyn couko zaloga Instytutu miala przijsc do roboty bes parasoli, taszow i inkszych podejrzanych rzeczy. Pod Instytut przijechaly autobusy i zawiezli nos na banhof. Tukej pociongym pojechali my do jakis tam stacji (jusz ech zapomniou kaj. I juzajs Autobusym koncek - a potym piechty ze dwa kilometry "gierkowkom" (boua zawarto dlo ruchu), asz do miejsca, kaj milicja nos poustawiala. Porozdowali rozmajite transparynty (hasua boly naszkryflane - jak by to bouo spontaniczne), i fanki.
   Ludzi bouo coros wjyncy. Ze zadku w rowie stoli wojoki i milicjanty i dowali pozor, coby fto niy wpod na gupie mysli - abo spierd...ou.
   Tak po jakichs dwoch godzinach - niypowjym, zmarzli my pieronsko - przeleciaua po Gierkowce kolona czornychCzajek i inkszych Wougow, plus pora aut milicyjnych ze "kogutami", i kamery ze partyjny telewizje. Nawet my tych "spontanicznych" transparyntow niy zdonzyli pokozac - tak gipko skonczoua sie "impreza". Podjechaly ciynzarowki, powciepywali my na nie ta couko propaganda - i juzajs na piechota do banhowu (autobusy kajsik sie stracioly - i nazot do dom.
   A na wieczor mogli my sie we telewizorze pooglondac, jako to ta pjyknohuta Kosygin nom podarowou.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama