Ważne
  Dąbrowa Górnicza: wyremontują dworce PKP, będą dwa tunele....

  Dąbrowa Górnicza: wyremontują dworce PKP, będą dwa tunele. Kolej zgodziła się na zmiany ZDJĘCIA

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wygląda dworzec kolejowy w centrum miasta
  1/22
  przejdź do galerii

  Tak wygląda dworzec kolejowy w centrum miasta ©mat. UM, PAS

  To już pewne. To, o czym mówiło się od kilkunastu miesięcy, stanie się faktem. Władzom miasta udało się przekonać PKP do partycypacji w kosztach wielkiej przebudowy infrastruktury kolejowej w Dąbrowie Górniczej. Dziś, w czwartek, w Warszawie zapadła pozytywna decyzja w tej sprawie. Może wreszcie dąbrowianie przestaną się czerwienić ze wstydu.
  O sukcesie poinformował w czwartek w mediach społecznościowych wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

  - Jest decyzja! Podczas dzisiejszego spotkania w Ministerstwie Infrastruktury, wspólnie z prezydentem i posłem Robertem Warwasem, przekonaliśmy prezesów PKP i PKP PLK do rozpoczęcia projektowania zmian wokół dworców w centrum i Gołonogu. Dąbrowa Górnicza będzie liderem tego projektu, czeka nas bardzo dużo pracy, ale jestem przekonany że wspólnie uda nam się zrealizować te inwestycje i do 2020 roku będziemy mogli korzystać ze Zintegrowanych Centrów Komunikacyjnych obejmujących dworce, parkingi, podziemne przejścia do peronów oraz bezpieczne dwupoziomowe przejazdy pod torami. Trzymajcie kciuki, bo teraz #KolejNaDąbrowę – napisał Marcin Bazylak.

  Koszty tych zmian poniosą wspólnie miasto i PKP, a całości ma dopełnić spore dofinansowanie z funduszy europejskich. Dąbrowa Górnicza ma wydać na całe przedsięwzięcie ponad 63,4 mln zł, PKP ponad 48,4 mln zł, natomiast ponad 66,3 mln zł to wartość dofinansowania z UE do projektu „Zielona mobilność”, która ma zrewolucjonizować cały układ komunikacyjny w mieście.

  W 2016 roku PKP S.A. i władze Dąbrowy Górniczej podpisały list intencyjny, który miał sprecyzować plany rewolucji drogowo-kolejowej w mieście, bo za takie trzeba niewątpliwie uznać m.in. wyburzenie dworca Kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej przy ul. Kościuszki, a także budowę dwóch bezkolizyjnych przejazdów pod torami kolejowymi na linii Warszawa – Katowice. W lutym 2017 r. podpisane zostało natomiast porozumienie w tej sprawie.

  Jakie zmiany nas zatem czekają?

  Jeden z tuneli miałby powstać w samym centrum miasta, jako przedłużenie ulicy Kościuszki i prowadzić do ulicy Limanowskiego. Drugi ma się natomiast pojawić koło dworca PKP w dzielnicy Gołonóg, w ciągu ulicy Parkowej. To usprawni komunikację z dzielnicą Łęknice i rejonem jezior Pogoria. Jednocześnie znikną obecne przejazdy kolejowe przy ul. Kościuszki oraz właśnie przy ul. Parkowej.

  – W trzecim kwartale tego roku zlecimy wykonanie kompleksowej usługi projektowej, związanej z tą inwestycją. Kiedy się zakończy, będziemy wiedzieć, ile będzie kosztowała całość – tłumaczył w ubiegłym roku Jeremiasz Świerzawski, dyrektor w Biurze Inwestycji PKP S.A. Początkowo inwestycja planowana była z budżetu państwa, ale wobec poszerzonego znacznie zakresu prac PKP S.A. miało się starać o sfinansowanie jej w ramach funduszy europejskich, przeznaczonych do wykorzystania w obszarze infrastruktury kolejowej.

  Kluczowy będzie tutaj remont dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w centrum miasta, gdzie ma się pojawić całe, kompleksowe zaplecze do obsługi ruchu pasażerskiego, a więc m.in. kasy, poczekalnia, sanitariaty. Jednocześnie powstanie tu przejście podziemne, łączące peron z budynkiem dworca.

  Zobacz galerię

  Po wyburzeniu budynku dworca PKP przy ul. Kościuszki otworzy się w tym miejscu ogromna przestrzeń, będzie można wybudować drogi dojazdowe pod wyremontowany dworzec, na którym pojawiła się maskująca siatka z wizualizacją i hasłem „Zmieniamy dworzec dla Ciebie". Będzie więc można podjechać pod sam dworzec samochodem, czy też autobusem, bowiem w planach jest tu powstanie większego węzła komunikacyjnego. Być może da się tu skierować część autobusów, które dziś mają główny przystanek w centrum przy placu Wolności. Będzie też wypożyczalnia rowerów.

  Gruntowne zmiany zapowiadane są także w Gołonogu, gdzie tunel pod torowiskiem połączy ul. Parkową bezpośrednio z al. Zagłębia Dąbrowskiego. Po zamknięciu przejazdu przez torowisko w ciągu ul. Parkowej właśnie w to miejsce mają zostać przesunięte nowe perony. Tylko jeden z nich ma być wyspowy, dla pasażerów wysiadających z kierunku do Katowic i Gliwic. Ci pasażerowie, którzy pojadą np. w kierunku Zawiercia i Częstochowy będą mogli wysiąść bezpośrednio na peronie zlokalizowanym przed budynkiem dworca PKP w tej dzielnicy.

  A co z samym budynkiem dworca?

  – Zostanie przez nas wyremontowany. Część pomieszczeń wewnątrz zostanie przystosowana do obsługi ruchu pasażerskiego, a druga część zostanie przeznaczona do wykorzystania przez miasto – mówił Jeremiasz Świerzawski.

  Na razie planów i koncepcji jest wiele, a jedna z nich mówi o tym, że w budynku dworca PKP w Gołonogu mogłoby znaleźć swoje miejsce centrum zarządzania infrastrukturą drogową w mieście, jaka powstanie w ramach projektu „Zielona mobilność”. Wtedy w Dąbrowie Górniczej mają się pojawić m.in. wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe, nowa organizacja sygnalizacji świetlnej, a także nowe centrum przesiadkowe właśnie tuż przy dworcu PKP w dzielnicy Gołonóg.

  Obecnie trwają przygotowania do inwestycji obejmującej rewitalizację dworców i prace w układzie torowo-peronowym. Jeszcze w tym roku PKP S.A. zamierza ogłosić przetarg na prace projektowe dla tego zadania. Rozpoczęcie robót budowlanych przewidywane jest na 2018 r.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama