Dąbrowa Górnicza: XIII sadzenie Lasu Europejskiego 1...

  Dąbrowa Górnicza: XIII sadzenie Lasu Europejskiego 1 kwietnia

  PAS. mat. prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sadzenie Lasu Europejskiego w Dąbrowie Górniczej w 2015 i 2016 roku
  1/59
  przejdź do galerii

  Sadzenie Lasu Europejskiego w Dąbrowie Górniczej w 2015 i 2016 roku ©TOS, PAS

  Przed nami XIII edycja sadzenia Lasu Europejskiego w Dąbrowie Górniczej. W tym roku odbędzie się w sobotę 1 kwietnia. Tradycyjnie organizatorem akcji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka Oddział w Dąbrowie Górniczej oraz w ramach Nadleśnictwa Siewierz – Leśnictwo Łosień.
  Tym razem będziemy sadzić sadzonki buka. Organizatorzy akcji planują posadzenie około 5 tys. sadzonek tego gatunku drzewa. Będą sadzone w enklawie leśnej Okradzionów-Rudy. Po zakończeniu sadzenia odbędzie się tradycyjny piknik leśny przy ognisku, kiełbaskach, grochówce i muzyce. – Zapraszamy wszystkich do udziału w sadzeniu lasu. Efekty dotychczasowych akcji są widoczne, tak więc warto przyłączyć się do tego przedsięwzięcia – zachęcają organizatorzy akcji.


  Dla części uczestników sadzenia zbiórka i wyjazd na odprawę przed rozpoczęciem akcji nastąpi 1 kwietnia (sobota) o godz. 8.20 z parkingu przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Natomiast dla wszystkich zmotoryzowanych uczestników sadzenia zbiórka wraz z odprawą roboczą odbędzie się o godz. 9.00 na parkingu leśnym za wiaduktem kolejowym – kierunek jazdy na Błędów.

  Szczegółowych informacji udzielają:
  • Marek Piotrowski - nr tel.: 505086466
  • Ryszard Rutkowski - nr tel.: 606140833
  • Wiesław Pierzchała - nr tel.: 608091898


  HISTORIA LASU EUROPEJSKIEGO
  Inicjatywa sadzenia Lasu Europejskiego została zapoczątkowana w 2005 roku przez Dąbrowski Oddział Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka dla upamiętnienia pierwszej rocznicy wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej.

  Zobacz galerię

  Inicjatywa została zgłoszona przez Stowarzyszenie do Nadleśnictwa Siewierz, aby można ją było realizować bezpośrednio w terenach leśnych. Dyrekcja Nadleśnictwa Siewierz odniosła się do tej inicjatywy bardzo pozytywnie, wskazując Leśnictwo Łosień jako terenową jednostkę do przeprowadzeni akcji.

  16 kwietnia 2005 roku na znakomicie przygotowanym terenie przez Leśnictwo Łosień w enklawie leśnej Łaz Błędowskich zostało posadzonych 5100 sadzonek sosny. W pierwszej edycji sadzenia Lasu Europejskiego wzięło udział 61-osób - członków Stowarzyszenia z trzech miast zagłębiowskich

  - Dąbrowy Górniczej, Będzina i Sosnowca. Byli też przedstawiciele Stowarzyszenia Pokolenia z naszego miasta i województwa oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych z Dąbrowy Górniczej, a także przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Łosienia. Czynnym uczestnikiem pierwszej edycji nasadzenia Lasu Europejskiego był prof. Adam Gierek – eurodeputowany z naszego regionu, gorący orędownik i propagator nasadzeń.

  Kolejna druga edycja sadzenia Lasu Europejskiego miała miejsce w 29 kwietnia 2006 roku. Mimo deszczowej pogody, jaka panowała w godzinach rannych tego dnia, plan został wykonany. Posadzonych zostało przez ponad 40-osobową grupę 1800 sadzonek dębu w enklawie Lasu Okradzionów. W sadzeniu tym oprócz członków wcześniej wymienionych Stowarzyszeń, udział wzięli także: ówczesny poseł na Sejm Ziemi Zagłębiowskiej a obecnie prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, kilkuosobowa grupa radnych z Dąbrowy Górniczej oraz przedstawiciele Rad Osiedlowych Łęki, Błędowa, Okradzionowa, Tucznawy i Ujejsca.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych