Dąbrowa Górnicza: zablokują DK 1 w Ujejscu, bo zamknęli im...

  Dąbrowa Górnicza: zablokują DK 1 w Ujejscu, bo zamknęli im wiadukt

  PAS, mat. prasowe

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiadukt w Ujejscu nad DK 1 został zamknięty dla ruchu, wprowadzone zostały objazdy
  1/4
  przejdź do galerii

  Wiadukt w Ujejscu nad DK 1 został zamknięty dla ruchu, wprowadzone zostały objazdy ©D. Nowak, mat. UM

  W piątek 8 lipca w godz. 18.00 - 20.00 mieszkańcy Ujejsca będą blokować co trzy minuty przejście dla pieszych w rejonie ul. Krynicznej, na trasie S1. To będzie spore utrudnienie dla kierowców, którzy kierować się będą w stronę Częstochowy, lotniska w Pyrzowicach albo będą wracać w stronę Zagłębia i Tychów.
  Ta akcja to protest przeciwko planom rozbiórki wiaduktu nad DK 1 w ciągu ulicy Ujejskiej, który został ostatnio wyłączony z ruchu ze względu na zły stan techniczny. Taka decyzja podzieliła dzielnicę na części, zmuszając kierowców do korzystania z objazdów. Skomplikowała się też sytuacja pieszych i rowerzystów, bo wiadukt został zamknięty całkowicie dla wszystkich. Mieszkańcy dzielnicy sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu, czemu dali wyraz 28 czerwca br.
  Jak informuje radna Rady Miejskiej Renata Solipiwko wtedy obyło się zebranie mieszkańców dzielnicy Ujejsce. Na 187 obecnych około 120 przegłosowało protest na DK1, na przejściu dla pieszych ul. Krynicznej. Blokada drogi ma wpłynąć na działania Urzędu Miejskiego, od którego mieszkańcy oczekują m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w poruszaniu się kierowcom i pieszym przez DK 1 i w okolicach wiaduktu. Oczekują też przedstawienia mieszkańcom rozwiązania na cały czas trwania prac i przebudowy DK1, czyli do około 2023 roku.

  – Sytuacja jest rzeczywiście kłopotliwa, ponieważ mieszkańcy nie czują się bezpiecznie. O ile jeszcze objazdy samochodowe można jakoś zaakceptować, choć też ciężko jest włączyć się do ruchu na DK 1 z dróg dojazdowych, o tyle brak bezpiecznych przejść dla pieszych jest już całkowicie niezrozumiały – mówi radna Renata Solipiwko. – Zamknięcie ruchu na wiadukcie spowodowało, że nie ma jak przedostać się przez niezwykle ruchliwą trasę. Nie ma sygnalizacji świetlnej, dodatkowych zabezpieczeń. Dlatego mieszkańcy postanowili wyrazić swój sprzeciw, by pokazać, także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że tu może dojść do niebezpiecznych sytuacji. Gubią się bowiem karetki pogotowia ratunkowego, zespoły wyjazdowe nie mogą dotrzeć do osób potrzebujących pomocy, a wszystko to właśnie przez objazdy. Cała sprawa jest dość mocno skomplikowana, bo ten odcinek DK 1, włącznie z wiaduktem, powinien zostać przebudowany przez GDDKiA, w ramach przystosowania trasy do parametrów drogi ekspresowej. Pytałam w GDDKiA, co dalej, ale okazuje się, że na razie nie ma na modernizację tego fragmentu funduszy, straciła też ważność część dokumentacji. Nie wiadomo więc, kiedy ruszą prace i kiedy wiadukt zostanie ponownie otwarty, a mieszkańcy nie mogą czekać do 2023 roku. A właśnie do tego czasu obowiązują pozwolenia na prace na DK 1. Miasto nie może samo zostać z tym problemem, bo koszty remontu to około 15 mln zł. Z drugiej strony nasuwa się też pytanie, skoro wiadukt był w coraz gorszym stanie, to dlaczego nikt nie remontował go choć raz w ostatnich 30 latach – dodaje.

  Miasto zareagowało na te kłopoty, zapowiadając zmiany. Tymczasowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu DK1 i ul. Krynicznej oraz zachowanie komunikacji pieszej i rowerowej na wiadukcie na ul. Ujejskiej to rozwiązania, które mają zminimalizować utrudnienia związane z wyłączeniem z ruchu drogowego wiaduktu nad DK1. Na najbliższy wtorek 12 czerwca ustalone zostało też spotkanie zarządu Rady Osiedla Ujejsce z wiceprezydentem Damianem Rutkowskim w Urzędzie Miejskim.

  Wiadukt został wyłączony z ruchu 1 lipca ze względu na jego zły stan techniczny. Jest to obiekt, który został wybudowany w latach 70-tych, kiedy powstawała droga krajowa nr 1 i od tamtej pory nie przechodził żadnego generalnego remontu. Decyzja o wyłączeniu z ruchu została podjęta na podstawie ekspertyzy rzeczoznawcy i postępowania Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

  - Pierwsze dni funkcjonowania objazdów pokazały, że pomocnym rozwiązaniem będzie instalacja tymczasowej sygnalizacji świetlnej, wraz z oświetlonym przejściem dla pieszych, w rejonie skrzyżowania DK1 i ul. Krynicznej. Dodatkowo na wyłączonym z ruchu samochodowego wiadukcie możliwa będzie komunikacja piesza i rowerowa – mówi Arkadiusz Grządziel, naczelnik Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Problemy wiaduktu nad DK1 sięgają roku 2014 roku, kiedy to zlecona przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej ekspertyza techniczna obiektu wykazała jego bardzo zły stan techniczny. Wtedy też niezwłocznie wyłączono jeden z pasów ruchu biegnących na wiadukcie oraz podjęto działania związane z podparciem i zabezpieczeniem obiektu.

  Sam wiadukt jest jednym z obiektów inżynierskich objętych projektem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która planuje remont dąbrowskiego odcinka drogi krajowej nr 1 i podniesienia jego parametrów do standardu drogi ekspresowej. Projekt ten kilka lat temu został już skonsultowany z mieszkańcami, a obecnie trwają zlecone przez GDDKiA prace projektowe, które powinny zakończyć się do końca tego roku.

  - Jeszcze w piątek, 1 lipca, prezydent Zbigniew Podraza, zwrócił się do dyrekcji katowickiego oddziału GDDKiA o przestawienie stopnia zaawansowania prac oraz planowanego harmonogramu remontu DK 1. Dodatkowo będziemy się także zwracać do wszystkich zagłębiowskich parlamentarzystów z prośbą o wsparcie remontu DK 1 i wiaduktu na ul. Ujejskiej – podsumowuje naczelnik Grządziel.

  W związku zamknięciem wiaduktu wprowadzone zostały objazdy.

  Osobom, które z Ujejsca będą chciały dostać się do Wojkowic Kościelnych zalecamy z ul. Ujejskiej kierować się w stroną ul. Broniewskiego, a potem ul. Karsowską do skrzyżowania z DK1 i dalej do ul. Dąbrowskiej w Wojkowicach Kościelnych.

  Z kolei osobom, które od strony Wojkowic Kościelnych będą kierowały się w stronę Ujejsca zalecamy zjazd z ul. Ujejskiej na DK1, z której na skrzyżowaniu z ul. Kryniczną należy skręcić w lewo, która prowadzi bezpośrednio do skrzyżowania z ul. Ujejską.

  Objazdy dotyczą również komunikacji autobusowej.

  Dla linii autobusowej nr 175 zmiana dotyczy wyłącznie kursu odjeżdżającego z przystanku Podwarpie Pętla o godz. 21:05 w dni robocze. Po obsłudze przystanku Ujejsce Wiadukt, trasa przebiegać będzie łącznikiem, drogą krajową S1 i dalej ul. Kryniczną, aż do włączenia się na trasę rozkładową na ul. Ujejskiej. Przystanek autobusowy Ujejsce Skrzyżowanie zostanie wyłączony z obsługi, jednak w zamian obsługiwany będzie przystanek Ujejsce Kryniczna. Obsługiwane będzie również tymczasowe stanowisko przystanku Ujejsce Kościół tymczasowo zlokalizowane na ul. Krynicznej w rejonie skrzyżowania z ulicami Ujejską i Broniewskiego.

  Dla linii autobusowej nr 635, na odcinku: Ujejsce Skrzyżowanie – Antoniów Skrzyżowanie wprowadzona zostanie jednokierunkowa trasa okrężna, która przebiegać będzie od ul. Ujejskiej ulicami: Broniewskiego, Karsowską, Drogą Krajową S1, dalej w Siewierzu przez Podwarpie, Marcinków, Dąbrowską w Wojkowicach Kościelnych i ponownie w Dąbrowie Górniczej ul. Ujejską, łącznikiem i drogą krajową S1, aż do włączenia się na trasę rozkładową na ul. Konstytucji, na przystanku „Antoniów Skrzyżowanie”. Przystanki autobusowe: Ujejsce Kościół, Ujejsce Skrzyżowanie, Ujejsce Szkoła, Podbuczyny n/ż, Siewierz Karsów n/ż, Siewierz Karsów Spółdzielnia, Siewierz Karsów Autostrada, Siewierz Podwarpie Bar, Siewierz Marcinków n/ż, Siewierz Wojkowice Kościelne Szkoła, Siewierz Wojkowice Kościelna Kościół, Siewierz Pastwiska, Siewierz Pierkowskie n/ż, Ujejsce Wiadukt będą obsługiwane jednokierunkowo. Kursy do i z Antoniowa pozostaną bez zmian.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
  *[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama