Dąbrowskie stulecie z muzyką i wojskiem

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marcin Wyrostek w programie „Music&Dance Show” zaprezentuje się mieszkańcom Dąbrowy Górniczej 20 sierpnia
  1/3
  przejdź do galerii

  Marcin Wyrostek w programie „Music&Dance Show” zaprezentuje się mieszkańcom Dąbrowy Górniczej 20 sierpnia ©Andrzej Zgiet

  Dąbrowa Górnicza świętuje w tym roku 100-lecie. Wiele ciekawych imprez już za nami, ale punktem kulminacyjnym będzie „Weekend stulecia”.
  Dąbrowa Górnicza otrzymała prawa miejskie 18 sierpnia 1916 roku. Dlatego od 18 do 21 sierpnia br. trwać będzie w mieście „Weekend stulecia”, wypełniony atrakcjami i ciekawymi propozycjami dla mieszkańców. Warto zarezerwować sobie wtedy wolny czas, by uczestniczyć we wszystkich propozycjach.

  W pierwszym dniu obejrzymy m.in. wyjątkową inscenizację historyczną, prezentującą dzieje miasta oraz wydarzenia z 1916 roku. Będzie salwa armatnia na cześć miasta i koncert orkiestry służb mundurowych.

  - Widowisko to pokazuje Dąbrowę od czasów najdawniejszych, aż do momentu, kiedy powstało miasto i otrzymało prawa miejskie - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka, który jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. - Wszystko to rozgrywać się będzie w czternastu scenach, a wykonawcami będą aktorzy amatorzy, którzy w postaci pantomimy odtwarzają kolejne epizody z historii miasta. Całość dzieje się w otoczeniu komentarza wypowiadanego przez narratora oraz dźwięku podkładu muzycznego. Aktorzy występować będą oczywiście w strojach historycznych - dodaje.

  Tego samego dnia przed Pałacem Kultury Zagłębia zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Dąbrowianie 2016. 100 lat, 100 fotografii, 100 historii”. Zaprezentuje postacie stu dąbrowian, którzy liczą sobie od roku do 100 lat. Każdy opowiada też w specjalnym albumie, który zostanie opublikowany, m.in. co łączy go z Dąbrową Górniczą i dlaczego to miasto wybrał na swoje miejsce na ziemi. W piątek 18 sierpnia w parku Hallera w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, odbędzie się piknik history-czno-militarny z pokazami sprzętu i musztry paradnej w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. Sobota 20 sierpnia będzie miała natomiast muzyczny charakter. Na placu Wolności będziemy gościć muzyków z całej Polski, którzy podejmą próbę pobicia krajowego rekordu w liczbie jednocześnie grających akordeonistów. Próba generalna zaplanowana została o godz. 17.00. Godzinę później na scenie przed pałacem zagrają muzycy zespołu Motion Trio. O 19.30 próba bicia rekordu - 371 osób, grających na akoredeo-nach w tym samym miejscu i czasie. Zwieńczeniem „Rekor-deonu” będzie koncert Marcina Wyrostka z programem „Music & Dance Show” o godz. 20.00. Ostatni dzień to videomapping, przedstawienie historycznych wydarzeń na frontowej fasadzie Pałacu Kultury Zagłębia. - Mam nadzieję, że miasto nas pozytywnie zaskoczy w sierpniu, bo w końcu 100 lat w historii Dąbrowy zdarza się tylko raz. Liczę na to, że „Weekend stulecia” będzie wielkim wydarzeniem, które zapisze się w historii tego przyjaznego dla mieszkańców miasta - podkreśla Mariusz Kot, którego spotkaliśmy w poniedziałek na placu Wolności.

  Przed Pałacem Kultury Zagłębia stanie też pawilon wystawowy. Ma stać się wizytówką dąbrowskich obchodów jubileuszowych, a jednocześnie ich centralnym punktem informacyjnym i promocyjnym.

  Z kolei 28 września, w rocznicę pierwszej sesji Rady Miejskiej z 1916 roku, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, związana z nadaniem Dąbrowie Górniczej praw miejskich.

  Na koniec mamy dla Państwa odrobinę ciekawostek na temat stulatki. Mieszkańców Dąbrowy Górniczej jest dzisiaj około 123 tysięcy, ich średni wiek wynosi niespełna 43 lata, ponad połowa dąbrowian żyje w związku małżeńskim, a 25 procent to panny i kawalerowie. Na każde 100 osób prawie 56 jest w wieku produkcyjnym, a na każdy tysiąc dąbrowian przypadają 524 samochody.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama