Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK Arka...

  Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK Arka w Dąbrowie Górniczej

  KOW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK Arka w Dąbrowie Górniczej
  Z dniem 11 maja 2016 roku działalność Społdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Arka w Dąbrowie Górniczej została zawieszona - poinformowała w środę Komisja Nadzoru Finansowego, która postanowiła wystąpić również do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości. Jak informuje KNF, ustawowy obowiązek wydania decyzji na podstawie art. 74k ust. 1 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych jest związany z faktem, że aktywa SKOK Arka nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.
  Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK Arka w Dąbrowie Górniczej
  Już 28 sierpnia 2015 roku KNF ustanowiła w SKOK Arka zarządcę komisarycznego. Ten sporządził informację finansową dotyczącą spółki i poddał ją badaniu przez biegłego rewidenta. Z ustaleń zarządcy wynika, że według na stanu na 27 sierpnia 2015 roku Arka wykazywała ujemne fundusze własne w wysokości (-) 21,8 mln zł oraz ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie ( ) 22,69%, co oznacza głęboką niewypłacalność.


  - SKOK Arka nigdy nie otrzymywała pomocy z Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Pismem przekazanym do KNF w dniu 21 września 2015 r. Kasa Krajowa poinformowała o wydaniu negatywnej opinii do programu postępowania naprawczego SKOK Arka opracowanego na lata 2015–2021 (wskazując m.in. brak akceptacji głównych założeń tego programu) oraz – mając na uwadze nową sytuację zarządczą w Kasie po ustanowieniu zarządcy komisarycznego – o oczekiwaniu na wyniki przeprowadzonego w SKOK audytu w celu podjęcia decyzji w sprawie uruchomienia SKOK przyznanej pomocy. W związku z brakiem pomocy finansowej z Kasy Krajowej niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez SKOK Arka - informuje w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego.

  Według najnowszej sprawozdawczości na dzień 31 marca 2016 r., SKOK Arka posiadała ujemne fundusze własne w wysokości (-) 26,4 mln zł i wykazywała łączne straty do pokrycia w wysokości (-) 30,7 mln zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 19,3 tys. członków SKOK Arka wynoszą 98,8 mln zł.

  Zgodnie z ustawą o BFG, gwarantowane środki są wypłacane przez BFG w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółdzielczej kasy. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej SKOK. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SKOK "ARKA"

   Konslid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Platforma dopięła swojego. Już za ich rządów wprowadzała zarządców komisarycznych. by udowodnić jak działają SKOKI i zabrać najbiedniejszym pieniądze. Takiego złodziejstwa jeszcze nie było jak żyję...rozwiń całość

   Platforma dopięła swojego. Już za ich rządów wprowadzała zarządców komisarycznych. by udowodnić jak działają SKOKI i zabrać najbiedniejszym pieniądze. Takiego złodziejstwa jeszcze nie było jak żyję tyle lat.Nawet w komunistycznym państwie nie dochodziło do takich przekrętów.Chciano ukryć Amber Gold to się zabrano za SKOKI. Ja nie wierzę że tam doszło do takich nadużyć. Kto jeszcze za tym stoi? Najlepiej zlikwidować, zabrać ludzkie pieniądze i głupcy niech przechodzą do banków zagranicznych. Straciłam 10.000 zł czekając 1 rok na wypłacenie udziałów,na które ciężko pracowałam by wykupić i mieć trochę zabezpieczenia na starość. To jest banda grabieżców.Gdzie jest ten Trybunał - obrońca narodu? Gdzie jest w Polsce demokracja? To zgniły kapitalizm, wyzysk i złodziejstwo.Czego dzisiaj Platforma i Nowoczesna broni? Czy ta Unia Europejska zna całą prawdę o Polsce? Ja najprawdopodobniej napiszę do Brukseli o wszystkich aferach. Może prostego człowieka ktoś tam wysłucha i wtedy przekonają się kto rządził Polską. Uważam że PiS za mało robi i są za delikatni.To nie przez ten rząd upadają SKOKI,to było dużo wcześniej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po cudownych kasach Grobelnego i pejsatych biznesmienach Baksik-Gąsiorowski

   pojawił się złoty Amber Gold, a za nim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   dzikie kasy używające nazwy SKOK - żeby zmylić potencjalna ofiarę.
   Kto tym cyrkiem kręci ? Kto wydaje oszustom zezwolenia ?
   Czy zdołamy w końcu wykryć ten "układ zamknięty" ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem