Kto podrzucił asfalt na prywatna działkę? Miasto zażąda...

  Kto podrzucił asfalt na prywatna działkę? Miasto zażąda usunięcia odpadów od właściciela posesji?

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na działce Arkadiusza Sabata nielegalnie pracował ciężki sprzęt, a na koniec pozostały góry asfaltu
  1/79
  przejdź do galerii

  Na działce Arkadiusza Sabata nielegalnie pracował ciężki sprzęt, a na koniec pozostały góry asfaltu ©arc. domowe

  Ta historia pokazuje, że nie jest łatwo być gospodarzem na własnym, prywatnym gruncie. Zwłaszcza, kiedy wbrew woli i wiedzy właściciela rozpanoszy się na nim firma, robiąc sobie z niego składowisko wszelakich odpadów budowlanych i resztek asfaltu z rozebranych ulic. Jak w ogóle komuś mogło przyjść do głowy, by nie sprawdzając w Urzędzie Miejskim, czyj to jest grunt, wyrzucać w tym miejscu góry takiego dziadostwa? Okazuje się jednak, że w Polsce, a w tym przypadku w Dąbrowie Górniczej, możliwe jest wszystko. A co gorsza, to właściciel tego terenu, Arkadiusz Sabat, zobowiązany zostanie teraz pewnie przez miasto do usunięcia wszystkich odpadów na swój koszt. Gdzie tu logika? Gdzie sens? Dość trudno się ich doszukać w tym przypadku.
  Wszystko to miało swój początek dwa lata temu, kiedy to większość dąbrowskich ulic i chodników rozkopanych zostało w ramach projektu gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Tak też było w rejonie ulic Piaskowej i Średniej.

  – Maszyny, koparki, wywrotki. Wszystko to krążyło po ulicach, a w pewnym momencie zakotwiczyło sobie na mojej prywatnej działce. Nikt mnie pytał, czy może tam wjechać, wejść. Bez pytania, bez pozwolenia nagle wyrosły na tym terenie góry betonu, krawężników, odpadów budowlanych, a w końcu asfaltu, który zerwany został z okolicznych ulic, bo przecież po ułożeniu kanalizacji wszystkie drogi doczekały się nowej nawierzchni – mówi Arkadiusz Sabat, który mieszka w Sosnowcu, a na swojej działce miał kiedyś w planach postawić własny dom.
  – Mam dowody w postaci zdjęć, zeznań świadków, na to, że ktoś złamał prawo, a teraz z tego prawa sobie kpi. Wszyscy wykonawcy prac, jak również podwykonawcy wyparli się ostatecznie tego, że kiedykolwiek coś na mojej działce składowali. Interweniowaliśmy w firmie Boszko-Kozubski, która początkowo przyznała się do składowania odpadów i zobowiązała do wydzierżawienia działki, a potem usunięcia z niej całego tego bałaganu. Nagle jednak wycofała się z tej decyzji, cedując całe zobowiązanie na podwykonawcę. A ten oznajmił, że asfalt usunął, choć tak wcale nie było. Ta cała sprawa jest tak dziwna, że szkoda słów – dodaje.

  Zapytaliśmy raz jeszcze o odpowiedzialność w tej tajemniczej sprawie generalnego wykonawcę prac w tym rejonie Dąbrowy Górniczej, firmę Boszko-Kozubski, a dziś właściwie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Inżynieria S.A. Tutaj nikt jednak nadal nie przyznaje się do porzuconego asfaltu.

  – Odpady asfaltowe znajdujące się na działce Arkadiusza Sabata w Dąbrowie Górniczej, w rejonie ulic Piaskowej i Średniej, nie zostały składowane przez naszą spółkę. Nie posiadamy żadnej wiedzy na ten temat i co za tym idzie nie mamy podstaw do twierdzenia, aby te odpady asfaltowe składował na przedmiotowej działce którykolwiek z naszych podwykonawców – zapewnia Krystyna Stadnik, kierownik przygotowania produkcji w PRI Inżynieria S.A. – W sprawie nielegalnego składowania odpadów asfaltowych na przedmiotowej działce toczyło się postępowanie prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Dąbrowie Górniczej, która nie ustaliła sprawcy tego czynu. Obecnie jest prowadzone postępowanie wyjaśniające przez Wydział Ekologii Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej. Kwestia prawidłowego postępowania z odpadami powstałymi w toku wykonywania kontraktu była na bieżąco badana przez przedstawiciela Inżyniera Kontraktu, w oparciu o zapisy kontraktu i obowiązujące przepisy prawa. Składane dokumenty w sprawie odpadów były każdorazowo sprawdzane przez Inżyniera Kontraktu i akceptowane – dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kompetentna władza samorządowa

   dąbrowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Ja bym to wszystko wywalił pod magistrat. Jak nie dopilnowali wykonawcy, jak jakiś kundel (bo przecież nie urzędnik) odebrał prace i wypłacił kasę, to niech sobie teraz ten syf zabierze prezydent...rozwiń całość

   Ja bym to wszystko wywalił pod magistrat. Jak nie dopilnowali wykonawcy, jak jakiś kundel (bo przecież nie urzędnik) odebrał prace i wypłacił kasę, to niech sobie teraz ten syf zabierze prezydent na swój koszt !zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama