Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM stanęły dwi lokomotywy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Lokomotywy wąskotorowe  z sosnowieckiej kopalni Kazimierz Juliusz znalazły swoje miejsce na terenie byłej fabryki DEFUM
Lokomotywy wąskotorowe z sosnowieckiej kopalni Kazimierz Juliusz znalazły swoje miejsce na terenie byłej fabryki DEFUM fot.piotrsobierajski
Dwie lokomotywy z KWK Kazimierz Juliusz trafiły do Dąbrowy Górniczej. Sosnowiec też chce mieć u siebie pamiątki po tej kopalni.

Lokomotywa o wdzięcznym imieniu „Mania” oraz jej bezimienna towarzyszka pojawiły się w środę na terenie byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM, gdzie ma powstać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej. Przyjechały z byłej już kopalni Kazimierz Juliusz w sąsiednim Sosnowcu, która niedawno została zamknięta.

Dwie lokomotywy spalinowe będą atrakcją tego miejsca, które w ramach projektu „Fabryka pełna życia” ma za trzy, cztery lata stać się miejscem tętniącym życiem, usługami i handlem. To sami dąbrowianie podczas konsultacji zadecydują, co tu powstanie i jak zmieni się to miejsce w centrum. Wiadomo, że ma wypełnić lukę po rynku, jakiego niestety brakuje w tym, świętującym swoje stulecie, mieście.

Dwie lokomotywy wąskotorowe przyjechały do Dąbrowy Górniczej z byłej kopalni Kazimierz Juliusz w Sosnowcu

Dąbrowa Górnicza: dwie lokomotywy w centrum miasta! [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Te dwie lokomotywy będą stałym elementem ekspozycji plenerowej na terenie byłego DEFUM - mówi Sebastian Kosakowski, kustosz w Muzeum Miejskim Sztygarka. - Te wszystkie poprzemysłowe i górnicze artefakty będą elementami podkreślającymi górniczy charakter Dąbrowy Górniczej. Dzisiaj bowiem jedyną czynną kopalnią w Zagłębiu pozostała Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka, pozostająca pod kuratelą Muzeum Miejskiego. Dzięki temu kolejne pokolenia dąbrowian będą mogły zobaczyć, że kiedyś to miasto wyrosło właśnie w oparciu o górnictwo i hutnictwo - dodaje.

Kupione przez Muzeum Miejskie Sztygarka kopalniane wyposażenie będzie kosztować 20 tys. zł. Oprócz dwóch wąskotorowych lokomotyw przyjadą do Dąbrowy z sosnowieckiej kopalni również kopalniany wóz sanitarny, wóz do przewozu materiałów wybuchowych oraz wóz do transportu materiałów długich. Będą też m.in. dwa kopalniane wyciągowe koła linowe.
O zachowaniu pamiątek po ostatniej czynnej zagłębiowskiej kopalni myślą też w Sosnowcu. Część przedmiotów ma trafić do muzeum w Pałacu Schoena.

- Trafią do nas m.in. stare mapy, kroniki i plany. Będą też stare karty pracownicze, niektóre pisane jeszcze cyrylicą - wylicza Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu. - Dostaniemy też wywiezione niedawno na powierzchnię emblematy orłów i połowę koła wyciągowego. Chciałbym, żeby stanęło w przyszłości w przestrzeni publicznej. Jeśli konserwator pozwoli, żeby był to park Schoena, to stanie przy muzeum, jeśli nie, będzie to dowolne miejsce w mieście - dodaje.

Zachowaniem niektórych budynków i przedmiotów zainteresowane są również władze Sosnowca. Prezydent Arkadiusz Chęciński ma nadzieję, że do końca roku uda się przejąć łączącą ruchy Kazimierz i Juliusz kolejkę wąskotorową. A później - oprócz niej również m.in. jedną z wież szybowych czy kompleks BHP z łaźnią łańcuszkową.

- Obecnie prowadzimy rozmowy z przedstawicielami instytucji i organizacji, którym eksponaty zostaną przekazane, mające na celu ustalenie właściwej formy oraz dogodnego terminu skromnej uroczystości. Naszym celem jest bowiem nadanie temu wydarzeniu godnej i uroczystej oprawy - mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy dzisiaj likwidowana kopalnia Kazimierz-Juliusz.

Dwie lokomotywy wąskotorowe przyjechały do Dąbrowy Górniczej z byłej kopalni Kazimierz Juliusz w Sosnowcu

Dąbrowa Górnicza: dwie lokomotywy w centrum miasta! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Co na kopalni?

O planach zagospodarowania obiektów po kopalni mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca: Chcielibyśmy, żeby była tu pokazana droga górnika do pracy do momentu zjazdu, bo atrakcji podziemnych nie będzie. Koszt byłby wówczas ogromny. To taki typ kopalni, że to nie jest właściwie możliwe. Ponieważ tych budynków jest sporo, zastanawiamy się również nad żłobkiem i przedszkolem. Akurat w Kazimierzu Górniczym przedszkole znajduje się w budynkach spółdzielczych. Mamy nadzieję, że również inne elementy, które będą atrakcją historyczną, również uda się zachować i pokazywać mieszkańcom. Myślę, że to może być naprawdę atrakcyjne miejsce również z działalnością gastronomiczną i rozrywkową. Nie chciałbym, żeby to było takie typowe muzeum, które odwiedza się raz w życiu, ale żeby było to też centrum kultury, rozrywki i rekreacji. Pewno też jakąś część chcielibyśmy zachować dla działalności gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera