Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Dąbrowie Górniczej: nowe podstawówki też w budynkach gimnazjów?

PAS
W Zespole Szkół nr 7 na osiedlu Mydlice mieści się Gimnazjum nr 3. Kiedyś była to tylko Szkoła Podstawowa nr 30 im. gen J. Ziętka, która dziś jest częścią całego kompleksu edukacyjnego
W Zespole Szkół nr 7 na osiedlu Mydlice mieści się Gimnazjum nr 3. Kiedyś była to tylko Szkoła Podstawowa nr 30 im. gen J. Ziętka, która dziś jest częścią całego kompleksu edukacyjnego PAS
Od reformy edukacji nie ma już odwrotu, bowiem wszystkie dokumenty zostały zatwierdzone, przegłosowane i podpisane. A to oznacza, że w każdym mieście, także w Dąbrowie Górniczej, czekać będą uczniów, rodziców oraz nauczycieli rewolucyjne zmiany.

Obecnie władze miasta zastanawiają się jeszcze, jak wybrnąć z tej sytuacji, ale łatwo z pewnością nie będzie.

- Obecnie analizujemy wiele wariantów dla sieci szkół, która będzie obowiązywała od września tego roku. Rozważamy różne możliwości i takie zmiany w obecnie funkcjonującej rejonizacji, aby spełniała one wymagania nowej ustawy. Analizowane przez nas warianty na bieżąco konsultujemy również z nadzorem pedagogicznym – mówi Iwona Krupa, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. – Kwestie finansowe oraz liczba etatów ostatecznie uzależniona będzie od przyjętej sieci szkół oraz wytycznych wynikających z nowej podstawy programowej. Na pewno zmiany wynikające z nowych przepisów oświatowych będziemy starali się wprowadzać w taki sposób, aby nie ucierpieli na tym uczniowie dąbrowskich szkół – dodaje.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy największy problem dotyczy samodzielnych budynków gimnazjów, a konkretnie trzech takich przypadków. Miasto liczy bowiem do końca na to, że będzie można prowadzić zajęcia w ramach jednej szkoły podstawowej w dwóch różnych budynkach. Jeśli tak się stanie, kłopot będzie mniejszy, ale jeśli nie, to trzeba będzie zastanowić się, gdzie umieścić w całości uczniów danej szkoły i w jaki sposób zagospodarować puste obiekty.

Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji

Z najnowszych informacji wynika jednak, że szkoły filialne będą mogły funkcjonować maksymalnie pod trzema różnymi adresami, a w jednym budynku mogłyby uczyć się np. dzieci w klasach I –VI, a w innym VII i VIII. Wiele zależeć będzie jednak od interpretacji słowa „niedaleko”, bowiem dwa lub trzy budynki muszą się mieścić właśnie blisko siebie. Dla jednych niedaleko to 50 metrów, a dla innych 2 km.

Będzie więc pewnie wiele rozbieżności. Każdy taki przypadek ma być jednak rozpatrywany indywidualnie przez odpowiednie Kuratorium Oświaty i to do tej instytucji należeć będzie ostateczna decyzja, czy szkoła może mieścić się w dwóch lub trzech oddalonych od siebie budynkach, czy też nie.

Na terenie Dąbrowy Górniczej funkcjonują dziś:

  • 4 gimnazja samodzielne (Gimnazjum nr 1 im. H. Kołłątaja przy ul. Królowej Jadwigi 11, Gimnazjum nr 4 przy ul. Wyspiańskiego 1, Gimnazjum nr 9 im. M. Słodowskiej-Curie przy al. Zwycięstwa 44 oraz Gimnazjum nr 10 im. K.K. Baczyńskiego przy ul. Obrońców Pokoju 7 w Strzemieszycach).
  • 5 gimnazjów w zespołach szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum, w tym jeden z przedszkolem), czyli Gimnazjum nr 13 w Zespole Szkół nr 1 im. Związku Orła Białego przy ul. Konopnickiej 56, Gimnazjum nr 7 im. A. Szklarskiego w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Morcinka 4, Gimnazjum nr 5 im. Legionów Polskich w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Piłsudskiego 24, Gimnazjum nr 8 w Zespole Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi przy ul. Łęknice 35, Gimnazjum nr 3 im. E. Zawidzkiej w Zespole Szkół nr 7 przy ul. Jaworowej 6)
  • Gimnazjum z oddziałami sportowymi w Zespole Szkół Sportowych (gimnazjum i liceum ogólnokształcące),
  • Gimnazjum w zespole szkół ogólnokształcących (gimnazjum i liceum ogólnokształcące) - ZSO nr 2 w Gołonogu przy ul. Prusa 3, czyli II LO im. L. Szenwalda i Gimnazjum nr 6 im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego).
  • Gimnazjum specjalne w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej,
  • Gimnazjum dla Dorosłych w Zespole Szkół Zawodowych „Sztygarka”.

Gimnazja samodzielne:
- liczba uczniów ogółem: 1 054
- suma etatów nauczycieli: 108,86
- suma etatów urzędniczych: 8,50
- suma etatów pracowniczych i obsługi: 36,75

Gimnazja w zespołach szkół:
- liczba uczniów ogółem: 942
- suma etatów nauczycieli: 104,89
- suma etatów urzędniczych: 7,60
- suma etatów pracowniczych i obsługi: 39,29

Gimnazjum z oddziałami sportowymi:
- liczba uczniów ogółem: 257
- suma etatów nauczycieli: 37,15
- suma etatów urzędniczych: 2
- suma etatów pracowniczych i obsługi: 18,50

Gimnazjum w zespole szkół ogólnokształcących:
- liczba uczniów ogółem: 166
- suma etatów nauczycieli: 16,86
- suma etatów urzędniczych: 2
- suma etatów pracowniczych i obsługi: 8

Gimnazjum specjalne:
- liczba uczniów ogółem: 88
- suma etatów nauczycieli: 33,80
- suma etatów urzędniczych: 2
- suma etatów pracowniczych i obsługi: 15,55

Gimnazjum dla dorosłych:
- liczba uczniów ogółem: 26
- suma etatów nauczycieli: 2,82
- suma etatów urzędniczych: 0,64
- suma etatów pracowniczych i obsługi: 5,80

Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Reforma edukacji w Dąbrowie Górniczej: nowe podstawówki też w budynkach gimnazjów? - Dziennik Zachodni