Ważne
  Uwaga: początek remontu wiaduktu na Tworzniu. Objazdy dla...

  Uwaga: początek remontu wiaduktu na Tworzniu. Objazdy dla TIR-ów!

  PAS, mat. prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wiadukt w rejonie Tworznia zostanie zburzony i postawiony od nowa

  Wiadukt w rejonie Tworznia zostanie zburzony i postawiony od nowa ©PAS

  Początek remontu wiaduktu na Tworzniu w Dąbrowie Górniczej już za kilka dni. W drugiej połowie marca rozpoczną się prace przy obiekcie w ciągu ul. Piłsudskiego, nad torami kolejowymi. Prace mają potrwać sześć miesięcy, a kierowcy muszą w tym czasie liczyć się z utrudnieniami i zmianą organizacji ruchu.
  Wiadukt w rejonie Tworznia zostanie zburzony i postawiony od nowa

  Wiadukt w rejonie Tworznia zostanie zburzony i postawiony od nowa ©PAS

  Decyzję o remoncie wiaduktu, ze względu na jego zły stan techniczny, wydał Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wykonawcą będzie firma Banimex, która specjalizuje się w budowie oraz remontach tego typu obiektów inżynieryjnych i gwarantuje sprawne przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac. Zgodnie z zapewnieniami wykonawcy oraz zapisami umowy, inwestycja nie powinna potrwać dłużej niż sześć miesięcy.


  Przeprowadzenie remontu nie będzie jednak możliwe bez zmian organizacji ruchu, które zostaną wprowadzone między 15 a 20 marca. Polegać będą na prowadzeniu ruchu dwukierunkowego jedną jezdnią oraz zakazie ruchu dla samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 3,5 tony, dla których wyznaczony zostanie objazd drogą ekspresową nr 1, drogą krajową nr 94, drogą wojewódzką nr 790 oraz obwodnicą Tucznawy (ulicami: Koksowniczą, Gołonoską, Ząbkowicką) do ul. Roździeńskiego. Trasy autobusów nie będą zmienione. Poza tym wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Tworzeń, które funkcjonować będzie jako rondo.

  O zmianach zostali poinformowani przedsiębiorcy prowadzący działalność w rejonie ul. Piłsudskiego, Tworzeń i Roździeńskiego.

  Już w 2015 r. miasto, na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wykonało niezbędne roboty, potrzebne do dalszego funkcjonowania wiaduktu na Tworzniu (m.in. obejmowały budowę podparcia, odkucie luźnych elementów słupów oraz belki - podpory pośredniej wraz z uzupełnieniem ubytków betonu a także uzupełnienie brakujących elementów urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i osłon przeciwporażeniowych). Jak podkreślają urzędnicy ponieważ obiekt jest stary, wymagający stałego nadzoru i nieustających remontów, pochłaniających znaczące fundusze, bez gwarancji dalszego - normalnego funkcjonowania, miasto podjęło decyzję o jego wyburzeniu i postawieniu nowego obiektu, spełniającego wszystkie dzisiejsze wymagania drogowe.

  W 2016 r. przygotowana została pełna dokumentacja techniczna, dokonano wszelkich uzgodnień wraz z otrzymaniem pozwolenia na budowę. Przebudowa wiaduktu drogowego w ciągu ul. Piłsudskiego nad torami PKP będzie polegała na rozbiórce nawierzchni płyty pomostowej, dźwigarów oraz podpór i wykonaniu nowej konstrukcji zwiększającej nośność nawierzchni do 115 KN/os. Przebudowana zostanie też kładka dla pieszych.

  Początkowo miasto zarezerwowało w budżecie na przebudowę i remont wiaduktu ponad 10 mln zł, ale okazało się, że wykonawca zmieści się w kwocie 5,5 mln zł. Pieniądze na tę inwestycję pochodzić będą z kredytu, zaciągniętego przez miasto w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A GDZIE MAPKA

   Bill (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Q...wa a gdzie jakaś mapka !!!! objazdu dla tirów do strefy etc. !!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dalsze prace

   Myślący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Przy okazji prosiło by się o remont tego skrzyżowania ze światłami !!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama