20 maja: Noc Muzeów w Gliwicach

  20 maja: Noc Muzeów w Gliwicach

  MM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  20 maja: Noc Muzeów w Gliwicach
  1/5
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Jedna noc, setki atrakcji. Taka będzie właśnie tegoroczna Noc Muzeów, która odbędzie się 20 maja. W Gliwicach swoje podwoje dla miłośników historii otworzy muzeum miejskie. Zwiedzający zobaczą Villę Caro, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Radiostację czy Zamek Piastowski.
  - Wszystkich chętnych zapraszamy do Willi Caro na liczne warsztaty, pokazy i koncerty o tematyce związanej z bliskimi nam od wieków roślinami. Upleciemy wianki, skosztujemy ziołowych naparów, weźmiemy udział w pokazie przygotowywania naturalnych leczniczych kosmetyków - mówią organizatorzy Nocy Muzeów w Gliwicach.

  W Pracowni Rzemiosł Dawnych będzie można poznać tajniki obróbki lnu i konopi.

  - Zaprosimy na wyprawę mało znanymi szlakami roślin muzycznych od bliskich, ale wcale nie tak dobrze znanych obszarów Karpat na Słowacji, gdzie królują instrumenty wykonywane z bzu czarnego, poprzez Skandynawię, aż po południową półkulę. Stworzymy ziołowe witraże, zabawki z siana i kwiaty z osiki - zachęcają organizatorzy.

  Uczestnicy wydarzenia posłuchają piosenek w wykonaniu Kapeli Jetelinka z Beskidu Śląskiego. Tego dnia nastąpi także otwarcie wystawy „Wszystko ziele”, poświęconej ziołom w ludowej obrzędowości dorocznej i rodzinnej. Wieczór w ogrodzie Willi Caro zwieńczy koncert o godz. 22.00 w wykonaniu grupy wokalnej Zora – podróż dookoła Słowiańszczyzny, która zaprezentuje tradycyjne pieśni ludowe z Bałkanów, Słowacji, Ukrainy i różnych regionów Polski. W planach jest także kiermasz produktów zielarskich i loteria z tematycznymi nagrodami.

  W Zamku Piastowskim w tę wyjątkową noc nastąpi otwarcie wystawy „Pławniowice – archeologiczna przeszłość”, która przybliża odkrycia dokonane na terenie podgliwickiej osady, której przeszłość sięga czasów prehistorycznych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. srebrny denar cesarzowej rzymskiej Faustyny I z II wieku n.e., który może świadczyć o udziale miejscowej ludności w dalekosiężnym handlu z Cesarstwem Rzymskim i wyposażenie grobu wojownika z okresu II/III wieku n.e., odkryte przed niespełna dekadą. O prowadzonych w Pławniowicach badaniach opowie archeolog – Radosław Zdaniewicz.

  - Z kolei w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – zgodnie z motywem przewodnim Nocy – zaprosimy na tematyczne zwiedzanie wystawy stałej: „Żeliwne herbarium” – świat przyrody w odlewach artystycznych wspólnie z historykiem sztuki, Jolantą Wnuk. W czasie otwartych warsztatów ozdabiać będzie można gipsowe repliki biżuterii ze zbiorów Muzeum w Gliwicach – tym razem – z roślinnymi ornamentami. Na najmłodszych czekać będą także wielkoformatowe układanki przedstawiające Królewską Odlewnię Żelaza - informują pracownicy muzeum.

  Moc atrakcji czeka na zwiedzających również w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, czyli w dawnej sali ceremonialnej (modlitewnej). Przygotowana zostanie instalacja świetlno-dźwiękowa Ja ostał się sam. To opowieść o życiu prostego człowieka – jego własnymi słowami. Człowieka, który przetrwał Zagładę utraciwszy żonę i syna. Muzyka pełni w tej opowieści rolę służebną: uwypukla emocje, które niosą jego wspomnienia. Całość dopełnia forma wizualna przedstawienia – nawiązująca do symboliki światła.

  Celem dzieła jest upamiętnienie Abrahama Ladnera. Warstwa dźwiękowa instalacji składa się z czterech związanych ze sobą kompozycji, w których słychać głos narratora – błogosławionej pamięci Abrahama Ladnera (1905-1993), ostatniego żydowskiego mieszkańca Tarnowa. Większość materiałów dźwiękowych została przygotowana wcześniej, jednak ich przebieg czasowy i brzmienie kreowane będą na żywo w kontakcie z odbiorcami.

  W Radiostacji – projekcje filmu „Uwaga! Tu Gliwice!”, tradycyjne spojrzenie w niebo razem z astronomami z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także spotkanie z Duchem Historii…

  Program  WILLA CARO 17.00 – 24.00
  ul. Dolnych Wałów 8a
  OTWARTE WARSZTATY W OGRODZIE WILLI CARO
  – godz. 17.00 – 21.00 „Ziołowe Przedszkole” (warsztaty plastyczne i zabawy dla dzieci od lat 3 wraz z opiekunami)
  – godz. 17.00 – 22.00 Plecenie wianków (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych)
  – godz. 17.00 – 22.00 Tworzenie kwiatów z osikowego łyka (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych)
  – godz. 17.00 – 22.00 Tworzenie zabawek z siana (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych)
  – godz. 18.00 Warsztaty taneczne z Kapelą Fedaków (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych).

  Zobacz galerię

  WARSZTATY – NA ZAPISY
  Zajęcia i warsztaty odbywać się będą w salach edukacyjnych – II piętro Willi Caro, w Czytelni Sztuki i w ogrodzie Willi Caro – ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
  – godz. 17.00, 17.30 Tworzenie ziołowych witraży (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006)
  miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro
  – godz. 17.00, 18.30, 20.00 Tworzenie mydełek glicerynowych (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006)
  miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro
  – godz. 18.00 „Zioła dla urody – jak dbać o skórę naturalnymi metodami. Kosmetyki z łąki, lasu i ogrodu” (dla młodzieży od 14 roku życia wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006)
  miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro
  – godz. 18.30, 20.00 „Dzika Kuchnia” – prezentacja dzikich roślin jadalnych połączona z warsztatem kulinarnym (warsztaty dla młodzieży od 14 roku życia wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006)
  miejsce: ogród Willi Caro
  – godz. 21.00 Ekotorby z motywem ziół (warsztaty dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006)
  miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro
  – godz. 21.30, 22.00, 22.30 „Portret rośliny” – warsztaty luksografii (dla dzieci od lat 7 wraz z opiekunami i dla dorosłych, ilość miejsc ograniczona)
  miejsce: Czytelnia Sztuki w Willi Caro
  – godz. 21.00 Polskie pieśni ludowe – warsztaty muzyczne z grupą wokalną Zora (dla dzieci od lat 7 wraz z opiekunami i dla dorosłych, ilość miejsc ograniczona – (ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006)
  miejsce: ogród Willi Caro.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama