Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: G jak Gliwice. Co górnicy z Trynku mają wspólnego z tymi z Nikisza

Tomasz Szymczyk
Nowe Gliwice powstały w miejscu dawnej kopalni
Nowe Gliwice powstały w miejscu dawnej kopalni antoni witwicki/gliwice.eu
Na terenie dawnej kopalni Gliwice są dzisiaj uczelnie, biura i muzea.

Gliwickie górnictwo dzisiaj kojarzy się przede wszystkim z kopalnią Sośnica. Nie należy jednak zapominać o istniejącej przez prawie sto lat Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice. Pamiątką po niej jest chociażby wyjątkowej urody budynek dawnej cechowni, dzisiaj będący główną częścią Centrum Nauki i Biznesu Nowe Gliwice.

Początki KWK Gliwice, a dawniej Gleiwitzer Grube, sięgają początków XX wieku. W 1901 roku doszło do połączenia nadanych wcześniej szesnastu pól górniczych, które należały do wrocławianina Williama Suermondta i innych przedsiębiorców pochodzących z Nadrenii. Budowa szybów rozpoczęła się w 1910 roku, a pierwsza tona węgla na powierzchnię wyjechała dwa lata później. Właśnie z tego okresu pochodzi istniejąca do dzisiaj dawna cechownia z charakterystyczną wieżą o wysokości 45 metrów. Zbudowano ją w latach 1912-1914 według projektu słynnych braci Emila i Georga Zillmannów, autorów projektów budynków na robotniczych osiedlach Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach.

Razem z kopalnią przez wiele lat działała tutaj, również wyburzona ostatecznie kilka lat temu, koksownia. Wydobycie węgla na „Gliwicach” prowadzone było do 2000 r. Już wcześniej jednak likwidowane były peryferyjne szyby w Łabędach, Wójtowej Wsi i Ostropie.

Pamiątką po kopalni jest wózek z symboliczną ostatnią toną węgla z KWK Gliwice, który stoi na terenie niewielkiego parku przy budynku cechowni. Dawny szyb II pełni dzisiaj ponadto funkcję pompowni głębinowej Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, która zapobiega zalaniu sąsiednich, wciąż czynnych, zakładów górniczych.

Samą cechownię zaadaptowano na potrzeby Centrum Nauki i Biznesu Nowe Gliwice. Na terenie dawnej kopalni mieszczą się dzisiaj między innymi Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej, a także przeniesione z terenu Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych Muzeum Odlewnictwa Artystycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera