Czołg T-34 zostanie w Gliwicach? MON zmienił zdanie i chce...

  Czołg T-34 zostanie w Gliwicach? MON zmienił zdanie i chce przekazać czołg miastu

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  MON zmienił zdanie i chce przekazać czołg Gliwicom
  1/9
  przejdź do galerii

  MON zmienił zdanie i chce przekazać czołg Gliwicom ©ARC

  Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało na wniosek prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza w sprawie pozostawienia czołgu T-34 w mieście. MON gotowy jest pozostawić czołg w Gliwicach. Powód? MON "(...) wspiera działania społeczne kreujące pozytywny wizerunek Sił Zbrojnych i zmierzające do zachowania świadectwa polskiej historii wojskowości" - jak napisał Sławomir Frątczak z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON w oficjalnym piśmie do prezydenta Gliwic.
  Co więcej, przedstawiciel MON podkreśla, że czołg może zostać miastu przekazany nieodpłatnie, jesli tylko prezydent zwróci się do resortu obrony ze stosownym wnioskiem. Zatem teraz ruch należy do władz Gliwic.

  - Wniosek o nieodpałatne przekazanie czołgu miastu jest w przygotowaniu - mówi Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

  Jak zaznacza, odpowiedź resortu na wniosek prezydenta to zielone światło dla pozostawienia czołgu w mieście.


  Przypomnijmy: pod koniec października br. gruchnęła wieść, że gliwicki czołg stojący u zbiegu ulic Jasnogórskiej i Powstańców Warszawy, nieopodal Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, zostanie wywieziony do Bydgoszczy. Taką wiadomość przekazał wówczas władzom miasta płk Mirosław Molik, komendant 4. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Gliwicach. Decyzja zapadła w Inspektoracie Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

  – Czołg T-34 zostanie przekazany do 11. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Bydgoszczy w celu oddania w depozyt do tamtejszego Muzeum Wojsk Lądowych – poinformował płk Molik w piśmie skierowanym do prezydenta Gliwic.

  Czołg miał zniknąć z Gliwic najpóźniej 5 grudnia. Na wieść o planach dotyczących wywiezienia czołgu z Gliwic, ostro zareagowali mieszkańcy. Zawiązał się nawet komitet obrońców czołgu reprezentowany przez Stowarzyszenie Ośrodek Studiów o Mieście Gliwice. Prezydent Frankiewicz zorganizował zaś konsultacje społeczne w tej sprawie.

  Ich wynik był jednoznaczny: gliwiczanie chcą, aby czołg pozostał w mieście. Do Urzędu Miejskiego wpłynęło blisko 150 e-maili oraz pism złożonych m.in. przez Związek Sybiraków. Zdecydowana większość osób biorących udział w sondażu opowiedziała się za pozostawieniem pojazdu na dotychczasowym miejscu. Dlatego też gliwiccy radni przegłosowali większością 22 głosów „za" apel o pozostawienie czołgu.

  Dodajmy, że czołg T-34 to nie atrapa, a oryginalny pojazd pancerny produkcji radzieckiej z okresu II wojny światowej. Należał do I Korpusu Pancernego Wojska Polskiego. Stanął w Gliwicach w maju 1945 r., zaraz po defiladzie I Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, zorganizowanej na placu Krakowskim. Maszyna zakończyła swój szlak bojowy w Melniku pod Pragą. Przez dekady opiekowali się nią kombatanci z korpusu drezdeńskiego. Od ponad 10 lat o czołg dbają uczniowie działającego nieopodal Gimnazjum nr 3.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niych Rus wjy, co go czeko!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A kej postawi sie na wschodni granicy Gliwic pora Leopardow? W koncu to som te richtige pancry w tym miescie (do wynajyncio na Sniadeckigo).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama