Dworzec kolejowy w Gliwicach otwarty. Klasa premium WIDEO...

  Dworzec kolejowy w Gliwicach otwarty. Klasa premium WIDEO 360

  Marlena Polok-Kin, AN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Otwarcie dworca w Gliwicach
  1/41
  przejdź do galerii

  Otwarcie dworca w Gliwicach ©Lucyna Nenow

  Dworzec w Gliwicach otwarty - od środy oficjalnie. Dołączył do kilkunastu w kraju dworców klasy premium. Nowoczesny, przyjazny niepełnosprawnym. Jak podoba się mieszkańcom regionu? Zobaczcie dworzec na WIDEO 360.
  Jak wygląda przebudowany gliwicki dworzec? Przemieszczanie się po obiekcie ułatwia nowy korytarz łączący obie hale dworcowe. Budynek został przystosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wewnątrz pojawiły się ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, okienka kasowe zostały obniżone. Wyposażono je także w pętle indukcyjne, która ułatwią komunikację osobom niedosłyszącym. W budynku pojawiły się też windy prowadzące na wyższe kondygnacje.

  Dworzec klasy premium w Gliwicach został oficjalnie otwarty, z udziałem władz spółek PKP, prezydenta Gliwic i wykonawcy.

  Dziś także PKP zaprasza na Dzień Otwarty dworca: można jeszcze do 15. zajrzeć do nowoczenego pojazdu szynowego Kolei Śląskich, usiąść za sterami pociągu i dać sygnał do odjazdu, ale także zagrać w grę dworcową i wziąć udział w konkursach plastycznych. Najważniejsze jednak, że definitywnie zakończył się remont zabytkowego dworca i peronów - po niemal dwóch latach od jego rozpoczęcia.

  Kliknij play o zobacz dworzec na WIDEO 360
  Mieszkańcy zaglądali na dworzec z ciekawością. I podziwem. Starzy kolejarze nie kryli wzruszenia: jest pięknie, na miarę XXI wieku - mówili nam. Wielu kolejowych emerytów przyjechało specjalnie, aby podziwiać dworzec po remoncie.

  23 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Kompleksowa przebudowa dworca PKP w Gliwicach już zakończona - 14 grudnia oficjalne otwarcie

  Dworzec PKP w Gliwicach gotowy - otwarcie 14 grudnia [ZDJĘCIA przed i po remoncie]

  Link do głównego zdjęcia

  Kompleksowa przebudowa dworca PKP w Gliwicach już zakończona - 14 grudnia oficjalne otwarcie ©UM Gliwice  - Na każdym kroku widać tą nowoczesność, bo nie tylko są ruchome schody, ale nawet windy i to jest pomocne dla ludzi niepełnosprawnych, także dla tych starszych i z bagażem. To służy ludziom i spełnia wymogi XXI wieku. Interesuje się transportem i koleją. Kiedyś pracowałem w PKP i branża jest mi dobrze znana. Cieszę się, że jest postęp. - Aleksander Pawlak z Katowic, który przyjechał specjalnie na otwarcie dworca.

  W jednym z pomieszczeń studenci Wydziału Transportu - Katedry Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej przygotowała tematyczne zabawy dla dzieci. Była także okazja podziwiać drona, którego używa Służba Ochrony Kolei do patrolowania składów i namierzania złodziei. Pierniczkami i ciasteczkami częstowały kadry kształcące się dla kolei: studenci Politechniki Śląskiej i uczniowie sosnowieckiej kolejówki.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama