Gliwice mają miejskie rowery

  Gliwice mają miejskie rowery

  J. Przybytek, M. Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gliwicach będzie 10 stacji i 100 rowerów. W Katowicach Rower Miejski działa z powodzeniem już trzeci rok
  1/4
  przejdź do galerii

  Gliwicach będzie 10 stacji i 100 rowerów. W Katowicach Rower Miejski działa z powodzeniem już trzeci rok ©Justyna Przybytek

  W 2017 roku w Katowicach trzeci sezon z rzędu będą działały wypożyczalnie miejskich rowerów. W tym roku ruszy też Gliwicki Rower Miejski. Rower miejski być może wkrótce pojawi się w Sosnowcu.
  Przed kilku laty przedstawiciele Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zapowiadali budowę w regionie metropolitalnego roweru miejskiego, systemu wypożyczalni rowerowych dla kilkunastu miast aglomeracji. Ostatecznie plany szybko powędrowały do szuflady, dlatego miasta na własną rękę fundują sobie miejskie rowery.

  W Katowicach w tym roku wypożyczalnie będą działały trzeci rok z rzędu pod szyldem Nextbike.
  Ta sama firma uruchomi w tym roku Gliwicki Rower Miejski i być może wkrótce pojawi się w Sosnowcu, gdzie wygrała przetarg na budowę systemu podobnych wypożyczalni. Fakt, że rowery Nextbike będą w kilku śląskich miastach, to udogodnienie dla mieszkańców, bowiem systemy mimo różnych nazw – w Katowicach to „City by Bike”, w Gliwicach „Gliwicki Rower Miejski”– są kompatybilne, tzn. rejestrując się w Katowicach, możemy korzystać także z rowerów gliwickich.

  W Gliwicach będzie 10 stacji i 100 rowerów. Mają tu zostać dostarczone przed końcem marca. Umowę w tej sprawie z operatorem – Nextbike Polska – gliwicki urząd podpisał w poniedziałek.

  Firma będzie obsługiwała wypożyczalnie przez trzy lata, czyli do końca listopada 2019 r.

  – Dokładna lokalizacja stacji jest jeszcze konsultowana. Zaletą systemu będzie to, że w sezonie rower będzie można wypożyczyć 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu – tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

  Gliwice to już 17. polskie miasto, w którym system samoobsługowych wypożyczalni rowerów uruchamia Nextbike. I drugie śląskie, po Katowicach.

  8 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Wypożyczalnie miejskich rowerów w Katowicach.

  W Katowicach stanęły już wypożyczalnie miejskich rowerów [ZDJĘCIA, CENY]

  Link do głównego zdjęcia

  Wypożyczalnie miejskich rowerów w Katowicach. ©LOTA  CZYTAJ TAKŻE:
  Miejskie rowery w Katowicach hitem maja. 5 dni i 1000 wypożyczeń ZDJĘCIA


  – Chcemy udowodnić, że ten region ma potencjał, by stać się jedną z najbardziej rowerowych części Polski – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike. Dla porównania: w Katowicach w tym roku będzie aż 20 wypożyczalni i 200 rowerów. Połowa pojawi się w tych samych lokalizacjach co przed rokiem, czyli przy rynku, w strefie kultury obok gmachu NOSPR, na Dolinie Trzech Stawów, w Parku Kościuszki, na ulicy Mariackiej, przy Bibliotece Śląskiej, na placu Sejmu Śląskiego, a trzy będą na Tysiącleciu. Są też całkiem nowe lokalizacje, wszystkie zostały wskazane we wnioskach złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego. I tak nowe stacje będą m.in. w Ligocie, Piotrowicach oraz w Bogucicach. Jak z popularnością? W całym ubiegłym roku w Katowicach odnotowano aż 38 tys. wypożyczeń rowerów, czyli pięć razy więcej niż w 2015 roku. W systemie zarejestrowanych jest już 9200 użytkowników z Katowic. Najaktywniejszy mieszkaniec w poprzednim sezonie wypożyczał rower 170 razy.
  Gliwicki system będzie działał podobnie jak katowicki. Aby wypożyczyć rower, trz
  eba będzie zarejestrować się w systemie „Gliwicki Rower Miejski”. Przy wypożyczeniu roweru konieczne będzie wpisanie swojego loginu (to numer telefonu) na terminalu przy stacji, a system sam obciąży nasze konto opłatą za wypożyczenie. W Katowicach konieczna przy rejestracji opłata to 10 zł, ale jest w całości do wykorzystania na przejazdy. Do 15 min. jazda rowerem jest za darmo, za pierwsza godzina 1 zł, wypożyczenie roweru do dwóch godzin 2 zł, do trzech – 3 zł.


  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mam własny

   ice (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Brawo, lepiej późno niż wcale. Ja co prawda mam już własną Indianę i nie będę musiał korzystać, no chyba że sporadycznie, ale z pewnością wyjdzie to na dobre wszystkim samochodziarzom którzy się...rozwiń całość

   Brawo, lepiej późno niż wcale. Ja co prawda mam już własną Indianę i nie będę musiał korzystać, no chyba że sporadycznie, ale z pewnością wyjdzie to na dobre wszystkim samochodziarzom którzy się przesiądą i na środowisko zasmogowane przez zimę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   potter

   potter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Kolejny fan indiany ;) Witaj w klubie kolego :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Absurd

   Valdorf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   W Gliwicach przejście przez pasy to wyzwanie nie jednokrotnie walka o przeżycie a jazda rowerem to absurd.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rower

   księżyc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ja to śmigam na swojej indianie, ale faktycznie też wolę teren niż miasto. Wolałbym poprawienie najpierw infrastruktury, a potem zrobienie rowerów miejskich jak coś.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie ścieżki dla rowerów?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   jaca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   j.w

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama