Gliwice: mieszkańcy miasta otrzymają Karty Autostradowe

  Gliwice: mieszkańcy miasta otrzymają Karty Autostradowe

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO ma zastąpić tzw. bilety zerowe na gliwickiej częsci A4
  1/3
  przejdź do galerii

  10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO ma zastąpić tzw. bilety zerowe na gliwickiej częsci A4 ©mat.prasowe

  10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO, które zastępować będą tzw. bilety zerowe na gliwickiej częsci A4 trafi do mieszkańców Gliwic. Pozwoli im to szybciej przejechać autostradową obwodnicą miasta - poinformował Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. Autostrada A4 stanowi jednocześnie część obwodnicy Gliwic, ale jazdę w ruchu lokalnym utrudniają cztery place poboru opłat – przy węzłach Gliwice Kleszczów, Gliwice Ostropa, Gliwice Bojków i Gliwice Sośnica.
  Gliwiczanie i mieszkańcy konurbacji górnośląskiej, którzy do Gliwic przyjeżdżają, korzystają w ruchu lokalnym z tzw. biletów zerowych. Pozwalają one na darmową jazdę, ale nie rozwiązują problemu powstających zatorów na placach poboru opłat i przestojów w ruchu lokalnym. Aby przejechać autostradową obwodnicą, kierowcy muszą dwukrotnie się zatrzymywać – aby pobrać tzw. bilet zerowy w automacie i następnie okazać go w okienku. W godzinach szczytu generują ponad 50% ruchu na autostradzie A4 w Gliwicach.

  Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach miasto Gliwice podpisało z firmą Kapsch Telematic Services Sp. z o.o. (operatorem elektronicznego systemu viaTOLL) porozumienie na rzecz ułatwienia mieszkańcom przejazdu gliwickim odcinkiem autostrady A4. Jego celem jest promowanie elektronicznych rozwiązań, które mogą poprawić płynność ruchu drogowego na placach poboru opłat na autostradowej obwodnicy Gliwic.

  – Chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców korzystało z miejskiej obwodnicy autostradowej. Nawiązaliśmy współpracę z firmą KAPSCH i dzięki temu przekażemy gliwiczanom urządzenia viaAUTO na promocyjnych warunkach. Przydadzą się szczególnie tym, którzy często jeżdżą autostradą A4 – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Dla gliwiczan przejazd przez bramki na gliwickiej części A4 może teraz być szybszy i łatwiejszy – podkreśla prezydent Frankiewicz.

  Gliwiczanie otrzymają 10 tysięcy elektronicznych urządzeń viaAUTO za darmo. Za ich aktywację gliwiccy kierowcy zapłacą tylko 20 zł. Minimalna wpłata aktywacyjna jest konieczna, aby urządzenie działało i otwierało bramki. W ruchu lokalnym na A4 w Gliwicach przejazd z viaAUTO dla gliwiczan będzie darmowy i bezdotykowy.

  – Gliwice, dzięki Drogowej Trasie Średnicowej i położeniu na skrzyżowaniu dwóch autostrad, są jedynym miastem w Polsce tak dobrze skomunikowanym z siecią najważniejszych dróg. Teraz mogą stać się pierwszym miastem korzystającym na dużą skalę z elektronicznego systemu opłat – mówi Marek Cywiński, dyrektor zarządzający spółki Kapsch Telematic Services. – Urządzenia, które miasto przekaże gliwiczanom, będą przede wszystkim szybkim elektronicznym biletem zerowym na autostradowej obwodnicy, ale mogą podnosić bramki także na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Gliwice – po zasileniu konta odpowiednimi kwotami – dodaje dyrektor Cywiński.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec bezpłatnej jazdy Sośnica - Kleszczów???

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Tak to wynika z powyższego artykułu, cytuję:

   Cytat:
   W ruchu lokalnym na A4 w Gliwicach przejazd z viaAUTO dla gliwiczan będzie darmowy i bezdotykowy. (...) Gdyby pojazd posiadał niskie (poniżej 20...rozwiń całość

   Tak to wynika z powyższego artykułu, cytuję:

   Cytat:
   W ruchu lokalnym na A4 w Gliwicach przejazd z viaAUTO dla gliwiczan będzie darmowy i bezdotykowy. (...) Gdyby pojazd posiadał niskie (poniżej 20 zł) saldo, szlaban się nie otworzy! Kierowca będzie musiał pobrać bilet tranzytowy, a następnie w sposób manualny zapłacić na pasie wyjazdowym.


   Jadąc z Żor do Gliwic na ul. Kozielską najwygodniej mi zjechać z A4 na węzie Kleszczów i się trochę wrócić. Czy nie będąc mieszkańcem Gliwic a posiadając urządzenie viaAUTO, będę od tej pory płacił za przejechany odcinek Sośnica – Kleszczów? A ci, co nie będą posiadać urządzenia viaAUTO, będą płacić??zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama