Gliwice: miliardowy kontrakt dla Bumaru dopięty. W Łabędach...

  Gliwice: miliardowy kontrakt dla Bumaru dopięty. W Łabędach zmodernizują Leopardy [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Pudełko

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gliwice: miliardowy kontrakt dla Bumaru dopięty. W Łabędach zmodernizują Leopardy [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Wojciech Gargała/Bumar-Łabędy

  Blisko 2,5 mld zł wart jest kontrakt, który zrealizuje fabryka Bumar-Łabędy. Chodzi o modernizację czołgów Leopard. Złożono już ostatnie podpisy.
  Jeden z najważniejszych punktów planu modernizacji polskiej armii zrealizowany zostanie w Gliwicach. Chodzi o modernizację 128 czołgów Leopard w latach 2016-2020. Inwestycja ma kosztować 2,415 mld zł, a podejmie się jej gliwicka fabryka Bumar-Łabędy. Pierwsza umowa w tej sprawie, pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, Polską Grupą Zbrojeniową oraz Bumarem, została podpisana pod koniec ubiegłego roku, o czym już pisaliśmy.
  Teraz jednak kontrakt został dopięty za sprawą podpisanej w czwartek umowy pomiędzy gliwickim zakładem a niemiecką firmą Rheinmetall Landsysteme GmbH, należącą do grupy Rheinmetall Defence. To porozumienie ma strategiczne znaczenie w całym programie modernizacji Leopardów. Zgodnie z umową Rheinmetall Landsysteme opracuje projekt modernizacji, będzie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji technicznej, wykona prototyp zmodernizowanego czołgu i wozy partii próbnej, a także udzieli gliwickim zakładom wszelkiego potrzebnego wsparcia. Niemcy wykonają pierwsze 6 zmodernizowanych pojazdów, pozostałe powstana już w Gliwicach.

  Leopardy to niemieckie czołgi. Program ich modernizacji zakłada podniesienie ich standardu z 2A4 do 2PL. Oznacza to m.in. zwiększenie odporności balistycznej wieży, zwiększenie siły ognia poprzez modernizację armaty i przystosowanie jej do nowego rodzaju amunicji, unowocześnienie przyrządów celowniczych czy montaż pomocniczego zespołu prądotwórczego.

  Oprócz samej modernizacji czołgów kontrakt zakłada ponadto dostosowanie bazy szkoleniowej w Świętoszowie tak by odpowiadała nowemu standardowi czołgów. Utworzona zostanie także baza obsługowo-remontowa czołgów. W programie uczestniczyć będzie nie tylko Bumar-Łabędy, ale i kilka innych polskich przedsiębiorstw: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM z Gliwic, Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznani, PCO S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

  Dla Bumaru to największy kontrakt ostatniej dekady, który ma zapewnić stabilizację firmie mającej za sobą ciężki okres. Niewykluczone również, że współpraca z niemieckim partnerem będzie rozwijać się i po zmodernizowaniu Leopardów. Przedstawiciele Rheinmetall wyrazili zainteresowanie produktami gliwickiej fabryki.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama