Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice toną po opadach. Ratunkiem suche poldery. Burze w Gliwicach oznaczają podtopienia

Marlena Polok-Kin
31 lipca woda wdarła się m.in. do szpitala przy ul. Kościuszki
31 lipca woda wdarła się m.in. do szpitala przy ul. Kościuszki Zdzisław Daniec
Dlaczego Gliwice po opadach toną? Ukształtowanie terenu sprawia, że wody niewielkiego potoku po nawałnicach zalewają m.in. szpital. Kłodnica też jest groźna.

Podtopione przyziemie szpitala wielospecjalistycznego, po dach zalane garaże przy ul. Zygmunta Starego i wiele innych miejsc, do których wdarła się woda z małej na co dzień Ostropki. Gliwice liczą wciąż straty po nawałnicy sprzed tygodnia, a samorządowcy przekonują: nie doszłoby do tego, gdyby w rejonie ulicy Słowackiego były zbiorniki retencyjne. Planują je też w kilku innych punktach miasta.

Suche poldery - teren, na który nadmiar wody z wezbranych potoków w razie nagłych opadów mógłby się wylać, dając czas służbom na reakcję, to w ocenie specjalistów jedyne rozwiązanie.

Władze Gliwic zleciły ekspertyzę (wykonał ją Główny Instytut Górnictwa w Katowicach) i przekonują, że jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia podtopień w przyszłości jest budowa takich zbiorników.

Wskazują też, że pomogły już podjęte środki: budowa otwartego rowu w parku Chrobrego czy zbiornika retencyjnego przy ulicy Elsnera oraz podziemnej pompowni i zbiornika retencyjnego przy Reymonta.

Zalane Gliwice na zdjęciach internautów

Dramat w Gliwicach: Miasto zalane ZDJĘCIA WIDEO Mieszkańcy b...

Sprawa inwestycji przy Słowackiego budzi kontrowersje wśród części mieszkańców. To tam, nad potokiem Ostropka (to dopływ Kłodnicy, który płynie kanałem pod miastem i wpada potem do rzeki), od 2000 roku w planach zagospodarowania przestrzennego miasto ma zapisane zbiorniki retencyjne. A teraz chce zrealizować inwestycję.
Podczas nawałnicy z 31 lipca Kłodnica nie była już w stanie przyjmować wody z Ostropki. Potok wezbrał i zalał położone niżej szpital i garaże. Wielkie bajoro utworzyło się przy teatrze. Przeciwnicy tej lokalizacji polderu argumentują m.in., że są tam tereny rekreacyjne. Zarzucają miastu, że spotkania z mieszkańcami zostały zorganizowane pro forma, bo decyzje zostały podjęte wcześniej. Wskazują też inną lokalizację: w rejonie dawnej cegielni.

Jak zapewnia Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic, takie rozwiązanie zostało przeanalizowane także w GIG-u: z racji ukształtowania terenu tam budowane zbiorniki nie spełniłyby swego zadania, bo zlewające się do Ostropki potoki musiałyby płynąć... pod górę.

Dokumentacja projektowa polderu na Słowackiego ma być gotowa w przyszłym roku, a na realizację przedsięwzięcia, do którego ma się także dołożyć ministerstwo środowiska, trzeba będzie jeszcze poczekać. Zbiorniki mają powstać także przy potoku Wójtowianka, Cienka (Bojków), przy Kłodnicy (ulice Kujawska-Panewnicka), przy ul. Bojkowskiej (przed autostradą A4).

Zalane Gliwice na zdjęciach internautów

Dramat w Gliwicach: Miasto zalane ZDJĘCIA WIDEO Mieszkańcy b...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!