Gliwickie Dziecięce Spotkania Teatralne na półmetku PROGRAM

  Gliwickie Dziecięce Spotkania Teatralne na półmetku PROGRAM

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gliwickie Dziecięce Spotkania Teatralne na półmetku PROGRAM
  1/4
  przejdź do galerii
  Magia teatru! Najmłodsi miłośnicy teatru i ci, którzy po tegorocznej XXII edycji spotkań teatralnych w Gliwicach nimi zostaną - mają swoje święto w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Patronem wydarzenia jest Dziennik Zachodni. Przed nami jeszcze kilka ciekawych wydarzeń. Są bilety na niektóre z nich. Ot, choćby na niedzielne "Wakacje Mikołajka". A na zakończenie - spotkanie z równie kultową postacią: przedstawienie "Ania z Zielonego Wzgórza". Co jeszcze w programie?
  Trwają XXII Dziecięce Spotkania Teatralne i już dotarły do półmetka. Atmosfera wśród młodych teatromanów jest doskonała, ale także sporo atrakcji przewidziano dla opiekunów i nauczycieli.

  Kto wybrał się do teatru dziś, ma szansę uczestniczyć w magicznym (dosłownie) przedstawieniu "Ostatnia sztuczka Georgesa Meliesa" w wykonaniu gości z czeskiego Divadla Drak.

  Kto do teatru chętnie by zajrzał, ten nie zawiedzie się - i to zarówno widz młodszy, jak i starszy.


  - W niedzielę 13.03. o godz. 11.00 i 16.00 na małych i dużych czekają ... wakacje, a dokładniej "Wakacje Mikołajka", jednego z najpopularniejszych literackich urwisów. Przedstawienie dotyka tematu dorastania bohatera, który dzięki wakacyjnym doświadczeniom uwierzy we własne siły, z drugiej zrozumie, że nie musi starać się być kimś, kim jeszcze nie jest, czyli dorosłym - zaprasza Krzysztof Korwin Piotrowski, kierownik artystyczny gliwickiej sceny.

  Warto także pamiętać o znakomitym przedstawieniu na zakończenie tegorocznej imprezy dla małych teatromanów: "Ani z Zielonego Wzgórza"

  WAKACJE MIKOŁAJKA zaprezentuje Teatr Lalka w Warszawie


  „Wakacje Mikołajka" to jedyny spektakl w Polsce, a może i na świecie, przedstawiający
  komiczne przygody Mikołajka, jednego z najpopularniejszych dziecięcych bohaterów,
  stworzonego przez francuskiego pisarza polskiego pochodzenia, René Gościnnego. Przedstawienie dotyka tematu dorastania bohatera, który dzięki wakacyjnym doświadczeniom uwierzy we własne siły, z drugiej zrozumie, że nie musi starać się być kimś, kim jeszcze nie jest, czyli dorosłym. Życie Mikołajka na koloniach, zrywające więzi z rodzicami pełne jest momentów zabawnych, ale też poruszających emocje dzieci i dorosłych.

  Adaptacja: Maria Wojtyszko
  Reżyseria: Jakub Krofta
  Scenografia: Marek Zakostelecky

  Dla dzieci od 7 lat
  Czas trwania: 55 minut bez przerwy


  W poniedziałek, 14 marca godz. 9.30 i 11.30 w GTM ( widownia na scenie) A NIECH TO GĘŚ KOPNIE! i Teatr Animacji w Poznaniu


  Któż z nas nie widział Gęsi przechadzającej się beztrosko po wiejskim podwórku? Długaśna szyja, śmieszne, kłapiaste stopy - Gęś jak to Gęś. Ale czy tak naprawdę Ją znamy? Czy zastanawialiście się kiedyś, co w takiej Gęsi siedzi? O czym myśli? O czym marzy? Twórcy spektaklu "A niech to Gęś kopnie!" zadali sobie to trudne pytanie i ku wielkiemu zdziwieniu odkryli smutna prawdę: Gęś - przynajmniej ta nasza - ma depresję. Jest chuda, brzydka i nie ma przyjaciół - jedyne, co ma to ów wielki smutek, przyczepiony do niej mocno, niczym jesienny liść do podeszwy mokrego buta. Czy Gęś odnajdzie swoje szczęście? Czy uśmiech na powrót zagości na jej dziobie? Przekonacie się o tym oglądając nasz najnowszy, pełen humoru spektakl o poszukiwaniu sensu w życiu, o wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu, które może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy...
  Spektakl obsypany deszczem nagród przyznawanych na festiwalach zarówno przez jury profesjonalne jak i jury dziecięce.
  Najważniejsze nagrody to: tytuł najlepszego spektaklu na małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych (2015), 27 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (2015),
  Wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2015), II Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu (2015), XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu (2015).

  Tekst i reżyseria: Marta Guśniowska
  Scenografia: Julia Skuratova
  Muzyka: Piotr Nazaruk

  Dla dzieci od 10 lat
  Czas trwania: 60 minut bez przerwy

  15 marca godz.9.30 i 11.30 KRÓLEWNA LOGOREA I NIEDŹWIEDŹ. Teatr Lalek Guliwer w Warszawie

  Królewna Logorea i Niedźwiedź" to opowieść, która zabiera nas do świata magii, gdzie nieostrożne używanie czarów niesie ze sobą poważne konsekwencje i nie raz płata figle głównej bohaterce - Królewnie Logorei. A wszystko zaczęło się w pałacu rodzinnym..
  Król Honorariusz i Królowa Biżuteria wcale nie lubią być królem i królową. Z nadzieją czekają na pojawienie się następcy tronu, który przejmie ich obowiązki. Ich córeczka, Królewna Logorea, jest bardzo zazdrosna o mającego przyjść na świat chłopca. Z pomocą szemranego cudotwórcy, Bezkantego Dila, rzuca więc na braciszka straszliwą klątwę. Kiedy Logorea orientuje się jak bardzo skrzywdziła brata, postanawia wyruszyć w podróż, żeby odnaleźć cudotwórcę i odczarować chłopca. Podczas swojej wędrówki spotyka wielu przyjaciół, którzy podobnie jak ona próbują naprawić swoje błędy.
  Spektakl w zabawny sposób mówi o poważnych sprawach. Współczesny język sztuki, opowiada historię o ludziach, którzy uczą się przeżywać nieprzyjemne emocje, takie jak zazdrość, smutek, czy lęk. Ale też o tym, jak być dzielnym i wytrwałym, i jak szczerze mówić o swoich uczuciach.

  Tekst: Maria Wojtyszko
  Reżyseria: Jakub Krofta
  Scenografia: Matylda Kotlińska
  Muzyka: Radek Łukasiewicz


  Dla dzieci: od 6 lat
  Czas trwania: 90 minut z przerwą

  16.03.2016 godz. 9.00 i 12.00
  Scena przy Nowym Świecie
  ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA
  Teatr Lalki i Maski Groteska w Krakowie

  Adaptacja: Małgorzata Zwolińska
  Reżyseria: Adolf Weltschek
  Scenografia: Małgorzata Zwolińska
  Muzyka: Piotr Klimek

  Opowieść o potrzebie przyjaźni, ciepła i akceptacji. Na Zielone Wzgórze do domu Mateusza i Maryli Cuthbert przybywa jedenastoletnia Ania Shirley. Ania jest sierotą, wcześnie straciła rodziców, ale swoim pozytywnym nastawieniem do życia podbija serca wszystkich wokół. Szalone przygody rudowłosej Ani i jej przyjaciół odegrają aktorzy w żywym planie. Przypomnimy najbardziej znane epizody powieści m.in.: farbowanie włosów, poczęstunek „sokiem malinowym”, utarczki słowne Ani z Małgorzatą. Spektakl jest i zabawny i liryczny – dlatego jednocześnie zachwyci i rozbawi widzów oraz skłoni do wielu refleksji. Dowcipnym dialogom towarzyszą liczne piosenki, wykonane w niezwykle atrakcyjnej konwencji musicalu. W nastrój opowieści wprowadzą symboliczna, dynamicznie zmieniająca się scenografia oraz stylowe kostiumy. Pełne uroku przedstawienie dostarczy młodym widzom niezapomnianych emocji, a dorosłym przypomni „smaki” dzieciństwa.

  Dla dzieci od 10 lat
  Czas trwania: 120 minut z przerwą


  WARSZTATY 22. DZIECIĘCYCH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

  Są jeszcze przed nami ciekawe propozycje.

  W poniedziałek, 14 marca, o godz. 9.00 i 11.00
  Sala Kameralna GTM
  ELEMENTANE ZADANIA AKTORSKIE
  Prowadzenie: Mariola Ordak-Świątkiewicz

  Warsztat ma za zadanie rozbudzenie artystycznej wyobraźni dzieci. Ćwiczy umiejętność pracy w zespole, rozwija techniki przełamywania nieśmiałości, a także walki ze stresem. W trakcie trwania zajęć uczestnik poznaje metody poprawiania koncentracji i refleksu. Uczy jak wyrażać i opanowywać emocje. Lekcja ma charakter ruchowy, zawiera elementy pantomimy.

  Dla dzieci od III klasy szkoły podstawowej
  Czas trwania : 90 minut


  WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I EDUKATORÓW

  - Po raz pierwszy, od początków istnienia naszego przeglądu, chcielibyśmy skierować naszą ofertę warsztatową nie tylko do dzieci, ale również do pedagogów i nauczycieli. Wraz z Instytutem Teatralnym w Warszawie przygotowaliśmy serię warsztatów i spotkań - informują organizatorzy.
  Uczestnicy mają okazję rozwijać swoje kompetencje w zakresie pracy z dziećmi po wizycie w teatrze, dowiedzą się, jakimi ćwiczeniami można zastąpić rozmowę po spektaklu oraz jak stworzyć uczniom warunki do swobodnej i twórczej wypowiedzi o doświadczeniu teatralnym.

  W niedzielę - trzecie spotkanie z zaplanowanego cyklu:
  13.03.2016
  Godz. 11.00 spektakl WAKACJE MIKOŁAJKA
  Warsztat: 13:00-15:30
  Prowadzenie: Justyna Czarnota

  Podczas niedzielnych warsztatów po obejrzeniu WAKACJI MIKOŁAJKA poddamy analizie pomysł twórców na adaptację słynnej historii i zastanowimy się, do czego mogą nas inspirować popularni bohaterowie literatury dziecięcej - informują organizatorzy.

  Aby wziąć udział w warsztatach należy dokonać rezerwacji i wykupić bilet na spektakl w promocyjnej cenie 10zł.
  Ilość miejsc ograniczona.


  Justyna Czarnota — pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie koordynuje program Lato w teatrze. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

  WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

  „HISTORIA SZTUKI WEDŁUG TOMASZA BRODY „
  Wystawa w foyer Gliwickiego Teatru Muzycznego

  „Historia sztuki według Tomasza Brody” to autorska interpretacja najwybitniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok - od renesansu po dwudziesty wiek.
  Autor pokazanych na wystawie kompozycji, używając przedmiotów codziennego użytku (piłeczek pingpongowych, gąbek, grzebieni, opakowań po lekach, płynach do prania itd), buduje własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca. W ten sposób skraca dystans, z jakim zwykle postrzegamy arcydzieła - pokazuje, że możemy bawić się historią sztuki, nie ujmując jej jednocześnie powagi.

  Jak napisał Mirosław Ratajczak, Broda „łączy w zaskakujący sposób humor i powagę, zabawę z edukacją, popkulturową współczesność z szacowną tradycją zachodniego malarstwa”.

  Tomasz Broda, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykładowca tej uczelni, wypracował autorską technikę, polegającą na komponowaniu obrazów z przedmiotów codziennego użytku. Portrety ważnych osobistości z historii Wrocławia i wizerunki najważniejszych budowli w naszym mieście, zrealizowane w tej technice, znajdziemy w książce „Zrób sobie Wrocław” z tekstem Mariusza Urbanka. „Historia sztuki…” to dalszy ciąg tych poszukiwań.


  REZERWACJE:

  Biuro Obsługi Widzów i Promocji Teatru
  Gliwice, ul. Nowy Świat 55/57
  Tel. 32/ 232 13 39, 32/ 230 49 68
  www.teatr.gliwice.pl

  Ceny biletów
  Spektakle poranne:
  Parter: 30 ,- bilet normalny, 25 ,-bilet ulgowy,
  Balkon: 25,- normalny,20,- ulgowy, 14,-loże boczne

  Spektakle weekendowe:
  Parter: 34,- normalny, 29,- ulgowy
  Balkon: 29,- normalny, 24,- ulgowy
  Loże boczne: 18,-



  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  ZOBACZ TAKŻE
  10 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka odpowiada [WIDEO]

  Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka odpowiada [WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  34 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  wolne miejsca w przedszkolach, rekrutacja

  Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekrutacja do przedszkoli 2016 [LISTA MIAST]

  Link do głównego zdjęcia

  92 zdjęcia
  Przejdź do galerii
  Policjantki i ich pasje

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice,

  Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama