Młodzież Wszechpolska w Gliwicach upamiętniła 75-lecie AK

  Młodzież Wszechpolska w Gliwicach upamiętniła 75-lecie AK

  KL

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeden z plakatów kampanii „Kocham Polskę"
  1/4
  przejdź do galerii

  Jeden z plakatów kampanii „Kocham Polskę" ©Kamil Stolarski

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej we wtorek, 14 lutego, rozdawali w Gliwicach plakaty w ramach kampanii społecznej „Kocham Polskę". Akcja miała na celu upamiętnienie 75. rocznicy powstania Armii Krajowej.
  14 lutego 1942 roku z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, największą podziemną armię w okupowanej Europie. Aby upamiętnić tamto wydarzenie działacze Młodzieży Wszechpolskiej rozdawali w Gliwicach plakaty patriotyczne. Akcja była częścią kampanii społecznej „Kocham Polskę". Początkowo plakaty rozdawano na Placu Krakowskim, by stamtąd przenieść się na rynek.

  - Reakcja ludzi, którym wręczano plakaty była zróżnicowana, jednak jak najbardziej pozytywna. Wszyscy serdecznie dziękowali, niektórzy, zaintrygowani kampanią, inicjowali krótką rozmowę - mówi Kamil Stolarski, jeden z organizatorów akcji.


  - Najwięcej pytań na temat wydarzenia zadawały dzieci, co bardzo nas zaskoczyło i ucieszyło. Nierzadko przechodnie prosili nas o dodatkowe plakaty dla znajomych i rodziny - dodaje.

  Armia Krajowa składała się z około 200 organizacji wojskowych. Na jej czele stanął Stefan Rowecki „Grot". Żołnierze AK brali udział w licznych operacjach zbrojnych i sabotażowych. Kulminacją ich wysiłku było Powstanie Warszawskie, które nie przyniosło jednak upragnionej wolności. Szacuje się, że w licznych walkach zginęło 100 tysięcy żołnierzy AK, a około 50 tysięcy zostało wywiezionych do Związku Radzieckiego.

  Ci, którzy pozostali w Polsce, doświadczyli wielu lat prześladowań ze strony władz stalinowskich. Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego.

  - Dzięki naszej akcji ludzie dowiedzieli się więcej o 14 lutego 1942 roku jako o rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W trakcie kampanii nie zapomnieliśmy również wspomnieć, że 20 września tego samego roku powstały Narodowe Siły Zbrojne. Polskie podziemie zbrojne było skutecznym ruchem oporu przeciwko nazistom i radzieckim komunistom. Miłość do ojczyzny żołnierzy AK i NSZ stanowi dla nas piękny wzór do naśladowania. Są bohaterami dla młodzieży, i tym plakatem chcemy im podziękować - podsumowuje Stolarski.  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda

   A K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szkoda że mnie tam nie było .przypomniał bym im że tu jest ŚLONSK i zadnego ak na ŚLONSKU nigdy nie było chyba żę Afrika Korps.Tak poloki polonizujom niy swoj ŚLONSK

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama