Morderstwo w Gliwicach: Udusił i spakował ofiarę do walizki...

  Morderstwo w Gliwicach: Udusił i spakował ofiarę do walizki [NOWE FAKTY]

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wizja lokalna z udziałem podejrzanego o zabójstwo
  1/4
  przejdź do galerii

  Wizja lokalna z udziałem podejrzanego o zabójstwo ©KMP Gliwice

  W Gliwicach doszło do potwornego morderstwa. Skrępowane zwłoki w walizce wyłowiono w kwietniu z Kłodnicy. Śledczy ustalili tożsamość ofiary, a podejrzany o zabójstwo trafił do aresztu. Zbliża się finał głośnej sprawy z Gliwic. Mężczyzna, na którym ciążą zarzuty zabójstwa, nie przyznaje się do winy. Linia obrony jest zaskakująca.
  - Nie zabiłem go, ale schowałem zwłoki do walizki, gdy już nie żył - tak w dużym skrócie wygląda linia obrony Jerzego R., który jest podejrzany o zamordowanie 77-letniego Helmuta K. Zatrzymanie 57-letniego mężczyzny to efekt intensywnych działań gliwickiej prokuratury i policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Śledczy dzień i noc pracowali bowiem, by rozwikłać zagadkę: czyje zwłoki wyłowiono z Kłodnicy przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej i kto jest odpowiedzialny za śmierć starszego mężczyzny?

  Nieoceniony był odzew mieszkańców Gliwic, którzy odpowiedzieli na apel stróżów prawa o pomoc w tej sprawie. W ciągu dwóch dni udało się ustalić tożsamość mężczyzny, chociaż przy jego ciele nie znaleziono żadnych dokumentów.

  Finał tej makabrycznej historii jest coraz bliżej. Do 5 października przedłużono tymczasowy areszt Jerzego R. oraz całe śledztwo. Prokuratura dysponuje już właściwie większością opinii, ale akta sprawy wysłano jeszcze do Bogdana Lacha, który jest znanym profilerem (opracowuje profile psychologiczne przestępców - dop. red.). Ma on przygotować opinię typologiczną, która przybliży postać zabójcy.

  Prokuratura zwróciła się także do Sądu Okręgowego w Gliwicach o uzyskanie zgody na uchylenie tajemnicy bankowej, by dowiedzieć się, jakie operacje wykonywano na rachunku bankowym Helmuta K.

  - Zażądaliśmy także zapisów z monitoringu bankomatów w miejscach, gdzie były pobierane pieniądze. W obu przypadkach otrzymaliśmy zgodę - dodaje prokurator Małgorzata Kozicka z Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód, która prowadzi tę sprawę.
  8 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Gliwice: W Kłodnicy znaleziono walizkę ze zwłokami mężczyzny [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

  Gliwice: W Kłodnicy znaleziono walizkę ze zwłokami mężczyzny [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  ©KMP Gliwice


  Ma to związek z tym, że w śledztwie pojawił się wątek osoby, która mogła być pomysłodawcą procederu żerowania na Helmucie K. W mieszkaniu, gdzie Jerzy R. przebywał razem z Helmutem K., znaleziono różnego rodzaju umowy kredytowe. To wątek, który musi zostać wyjaśniony, ale jak tłumaczą w prokuraturze: w odrębnym postępowaniu, którym zajmie się Wydział ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą.

  Wizja lokalna z miejsca
  Kluczowa w śledztwie dotyczącym zabójstwa jest opinia histopatologiczna, która trafiła do gliwickiej prokuratury. Wnioski są jednoznaczne - Helmut K. żył, gdy morderca pakował go do walizki. Analiza treści akt sprawy, w tym wyniki sądowo-lekarskich oględzin i sekcji zwłok, oraz analiza zakończonego badania histopatologicznego wskazują, że przyczyną zgonu Helmuta K. było gwałtowne uduszenie „w wyniku zatkania górnych dróg oddechowych”.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama