Policja nigdy nie prosi o pieniądze! Uważajmy na fałszywych...

  Policja nigdy nie prosi o pieniądze! Uważajmy na fałszywych mundurowych

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie daj się okraść

  Nie daj się okraść

  Policja nigdy nie prosi o pieniądze! Oszuści działający metodą „na oficera policji” niestety nie próżnują. Co rusz dzwonią pod numery stacjonarne kobiet o imionach popularnych pół wieku temu. Trwają kampanie medialne, policyjne akcje profilaktyczne, w których pomagają m. in. harcerze i księża - mimo to niektórzy nie chcą skorzystać z naszych porad. Niestety, te przypadki świadczą ewidentnie, że młode pokolenie nie rozmawia ze swoimi rodzicami i dziadkami.
  Nie daj się okraść

  Nie daj się okraść

  Przykłady można mnożyć w całej Polsce i w całym regionie. W mieszkaniu w samym centrum Gliwic zadzwonił telefon stacjonarny. Odebrała go 66-latka. W słuchawce słychać było kobiecy głos i słowa: „cześć, ciociu”. Dalej - typowa legenda o pilnej potrzebie pożyczenia gotówki. Gliwiczanka słyszała jednak o metodach działania oszustów, wiedziała od razu, że to próba wyłudzenia, więc szybko zakończyła rozmowę. Telefon zadzwonił ponownie.
  Tym razem odezwał się poważny mężczyzna i przedstawił jako oficer policji tropiący oszustkę, która przed chwilą dzwoniła. Pojawiła się prośba o pomoc stróżom prawa, wypłacenie pieniędzy oraz przekazanie ich oszustom. Ponieważ „urabiana” ofiara była ostrożna, rozmówca „połączył” ją z „policjantem dyżurnym miasta”, który potwierdził prawdziwość danych „oficera” oraz „akcję”. Zawiła intryga skończyła się tym, że pokrzywdzona udała się z mężem do dwóch placówek bankowych, wypłaciła oszczędności życia (35 tys. zł) i będąc cały czas instruowana przez telefon komórkowy, wrzuciła reklamówkę z gotówką do wskazanego kosza na śmieci. Refleksja przyszła dopiero wieczorem. Niestety, za późno.

  Podobna akcja miała miejsce dzień wcześniej. Pokrzywdzona w wieku 70 lat, działając razem z mężem, wzięła kredyt - 23 tys. zł. Pieniądze w reklamówce obciążonej ziemniakami, za namową „oficera”, wyrzuciła przez okno i nie spojrzała nawet, kto podnosi pakunek. Inna mieszkanka Knurowa (65 lat) szykowała się już do wizyty w banku - na szczęście do domu wrócił mąż, który wytłumaczył żonie, aby nie była naiwna.

  W sprawach wszczęto już dochodzenia. Oszuści, jak uczy praktyka, prędzej czy później zostaną zatrzymani. Na zwrot pieniędzy pokrzywdzeni raczej nie mogą jednak liczyć.

  Mimo prowadzonych akcji profilaktycznych cały czas znajdują się naiwni. W rozwieszaniu plakatów informujących o metodach działań oszustów pomagają policji harcerze, a księża informują o zagrożeniu w czasie nabożeństw. O sprawie piszą gazety. Wszyscy słyszymy, że policja absolutnie nie prosi obywateli o pieniądze.

  - Prosimy młodych, których rodzice, dziadkowie, wujowie itp. posiadają telefon stacjonarny, aby bezzwłocznie uczulili ich na tego typu zagrożenie - apelują policjanci. Tylko w ten sposób można maksymalnie zapobiec naciąganiu starszych ludzi.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzebi

   trzebi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Teraz numery niby muszą być zarejestrowane, jak widać dla przestępców nie jest to problem. Można też mieć numer stacjonarny na komórce, choćby w Sferii, rozwiązanie przydatne dla przedsiębioróców,...rozwiń całość

   Teraz numery niby muszą być zarejestrowane, jak widać dla przestępców nie jest to problem. Można też mieć numer stacjonarny na komórce, choćby w Sferii, rozwiązanie przydatne dla przedsiębioróców, ale trzeba o tym pamiętać.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama