Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska otworzyła laboratorium patronackie ZPUE

Arkadiusz Nauka
Arkadiusz Nauka
W Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej otwarto laboratorium patronackie ZPEU
W Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej otwarto laboratorium patronackie ZPEU Arkadiusz Nauka
W środę, 15 listopada w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej otwarto laboratorium patronackie ZPUE. Ma służyć przede wszystkim studentom i kadrze naukowej.

To pierwsze takie laboratorium w Polsce. Powstało we współpracy Politechniki Śląskiej i firmy ZPUE, producenta rozdzielnic średniego napięcia (SN), niskiego napięcia (nN) oraz kontenerowych i słupowych stacji transformatorowych.

- Nowo powstałe laboratorium daje nam możliwość pokazania studentom sprzętu polskiej firmy, wymyślonego przez polskich inżynierów. Umiejętności, które studenci będą nabywać w tym laboratorium mogą okazać się nieocenione na rynku pracy. - tłumaczy Mateusz Szablicki, asystent w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. - W formule współpracy z firmą ZPUE jest zawarte to, że laboratorium wciąż będzie rozwijane i studenci będą mieli możliwość testowania nowych rozwiązań na nowoczesnym sprzęcie - dodaje Szablicki.

Jak przekonuje Janusz Petrykowski, prezes zarządu ZPUE S.A., laboratorium zostało skonstruowane w taki sposób, aby studenci mieli komfortowe warunki pracy, które zachęcą ich jeszcze bardziej do rozwijania swoich naukowych pasji.

- Chodzi o to, aby w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, można było do bólu mierzyć, ćwiczyć, symulować i badać - wylicza Janusz Petrykowski. - Laboratorium wyposażone jest w najnowszej generacji aparaturę łączeniową, stosowaną w liniach przesyłowych średniego napięcia, są również rozdzielnice niskich i średnich napięć. Na bazie tego wyposażenia, studenci będą w stanie tworzyć zupełnie nowe rozwiązania. Bardzo mocno wierzę, że tutaj w tym laboratorium mogą powstać nowe idee, które mogą przekształcić się w sugestie nowych technologii - dodaje Petrykowski.

ZOBACZ WIDEO:

Wyposażenie laboratorium jest w pełni gotowe do użytku. Jednorazowo w zajęciach laboratoryjnych będzie mogło uczestniczyć około 20-osobowa grupa studentów.

Politechnika Śląska w prestiżowym rankingu "Perspektywy" uplasowała się na 3. miejscu ustępując miejsca jedynie Politechnice Gdańskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty