Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System Losowego Przydziału Spraw ruszy w 2018 r. W sądzie w Gliwicach już działa program pilotażowy

DRAPA
Według Ministerstwa Sprawiedliwości losowy przydział spraw sędziom ma chronić przed nadużyciami i dawać pewność, że sprawa nie została przydzielona specjalnie dobranemu sędziemu
Według Ministerstwa Sprawiedliwości losowy przydział spraw sędziom ma chronić przed nadużyciami i dawać pewność, że sprawa nie została przydzielona specjalnie dobranemu sędziemu Dziennik Zachodni
System Losowego Przydziału Spraw (w skrócie SLPS) zacznie obowiązywać we wszystkich sądach powszechnych w naszym kraju od 1 stycznia przyszłego roku. W poniedziałek, 16 października ruszył pilotaż systemu. Między innymi w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

Jak informuje Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, losowy przydział spraw sędziom ma chronić przed nadużyciami i dawać pewność, że sprawa nie została przydzielona sędziemu specjalnie wybranemu do danej sprawy. W tej chwili losowy przydział obowiązuje tylko w postępowaniu karnym. Pozostałe sprawy przydzielają przewodniczący wydziałów.

- Ten system jest wyrazem marzeń wielu sędziów - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas prezentacji systemu w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie. - System nie został jednak przygotowany ani dla sędziów, ani dla polityków, lecz z myślą o zwykłych Polakach, którzy w sądach szukają sprawiedliwości. To krok milowy, by dokonywać dobrej zmiany w sądownictwie - podkreślał Zbigniew Ziobro.

Ruszył już pilotażowy program systemu. Od 16 października objął Sąd Okręgowy Warszawa-Praga (wydział cywilny), Sąd Okręgowy w Gliwicach (wydział gospodarczy) i Sąd Rejonowy w Suwałkach (wydział cywilny).

- Na oceny jest jeszcze za wcześnie - podkreśla sędzia Tomasz Pawlik, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Jak działa system? Każdego dnia sprawy są wprowadzane do systemu przez uprawnione osoby. Po godzinach pracy sądu, o tej samej porze w całym kraju, automatycznie rozpoczyna się losowanie. Następnego dnia wynik - w postaci raportu o przydzieleniu sędziego do danej sprawy - jest drukowany i wkładany do akt.

System umożliwia m.in. zachowanie dotychczasowych specjalizacji sędziów. - Nie będzie więc tak, że sędziowie specjalizujący się aktualnie w danej kategorii spraw, nagle dostaną sprawę zupełnie inną - tłumaczą w ministerstwie.

Jak zapewnia ministerstwo, system pozwoli na równomierne obłożenie ich pracą. Dzięki specjalnym parametrom, do sędziego, który wcześniej wylosował np. 10 spraw, nie trafi kolejna sprawa, jeśli inny sędzia z wydziału ma w wylosowanej puli np. 6 spraw. System będzie niwelował takie różnice, wynikające np. z tego, że ktoś był na urlopie lub chorował. Z tego względu nie brał udziału w losowaniach.

Sędziowie, z którymi rozmawialiśmy, mają na razie wątpliwości związane właśnie z tym ostatnim aspektem. Jeśli bowiem ktoś jest na urlopie lub choruje, to w tej chwili system działa tak, że przydziela więcej spraw innemu sędziemu.

Od początku przyszłego roku SLPS zostanie wprowadzony do wszystkich 374 sądów powszechnych w Polsce: 318 rejonowych, 45 okręgowych i 11 apelacyjnych.

Borys Budka komentuje w studio DZ: "To populizm". Zobacz wideo:

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają ekspedientki w Lidlu, Biedronce i innych sklepach RAPORT

BAZYLIKA W OGNIU Niezwykły dokument o pożarze w Rybniku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!