Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Gliwicach: 1956. POLSKA – WĘGRY. HISTORIA I PAMIĘĆ

MAKI
Wystawa została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej
Wystawa została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej Materiały prasowe
1956. POLSKA – WĘGRY. HISTORIA I PAMIĘĆ. Wystawa w 60. rocznicę wydarzeń w Polsce i na Węgrzech na wystawie w Parku Chopina w Gliwicach.

Od 9 grudnia w Parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach czynna jest wystawa „1956. POLSKA – WĘGRY. HISTORIA I PAMIĘĆ” - informuje Monika Kobylańska, Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN Katowice

Jak wyjaśnia, wystawa to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i węgierskiego odpowiednika IPN – Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB) w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzenia. Ich celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym.

Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, a także do ukazania losów zwykłych ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemną pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 roku. Działania te odbywają się pod wspólnym hasłem „1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy”.

Wystawa została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech).

Ekspozycja prezentowana będzie do 30 grudnia 2016 r. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, przy współpracy z Urzędem Miasta Gliwice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!