36. Rocznica Porozumień Jastrzębskich: Premier Szydło na...

  36. Rocznica Porozumień Jastrzębskich: Premier Szydło na mszy św. [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odprawiona została msza święta w rocznicę Porozumień Jastrzębskich
  1/18
  przejdź do galerii

  W kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odprawiona została msza święta w rocznicę Porozumień Jastrzębskich ©Arkadiusz Biernat

  36. Rocznica Porozumień Jastrzębskich: W kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odprawiona została msza święta w rocznicę tego ważnego wydarzenia. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. Marka Szkudło. W liturgii wzięła udział m.in. premier Beata Szydło.

  36. Rocznica Porozumień Jastrzębskich: Premier Szydło na mszy św. w Jastrzębiu-Zdroju  Uroczysta msza święta odprawiona została w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Wzięła w niej udział premier Beata Szydło, był także przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Obecni byli politycy, górnicy i mieszkańcy. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. Marka Szkudło.


  - Porozumienie wymaga odwagi i pamięci następnych pokoleń, które z tego porozumienia czerpać będą korzyści. Czy we współczesnej Polsce w której kolejne ważne rocznice odbywają się w atmosferze braku porozumienia, wzajemnych oskarżeń i w niezdrowej rywalizacji można jeszcze wierzyć, że sięganie pamięcią wstecz ma jakiś sens? Można. O ile wszyscy którzy je wspominają zrozumieją, że pamięć to coś więcej niż tylko zapamiętane fakty. O ile zrozumieją, że pamięć to zobowiązanie - mówił podczas kazania bp Marek Szkudło.

  Po mszy świętej odbędzie się kolejna część uroczystości, ale już pod pomnikiem upamiętniający Porozumienia Jastrzębskie. Zaplanowano przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem.


  36. Rocznica Porozumień Jastrzębskich  Zawarte 3 września 1980 roku w Jastrzębiu-Zdroju porozumienie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami. W porozumieniu potwierdzono ustalenia gdańskie, zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, który oznaczał konieczność pracy przez 7 dni w tygodniu. Władze zobowiązały się do przedstawienia projektu ustawy obniżającej wiek pracy w górnictwie. Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia od stycznia 1981 roku wszystkich wolnych sobót i niedziel. Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację wielu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wprowadzenie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.

  Pierwszy strajk w Jastrzębiu rozpoczął się w nocy z 27 na 28 sierpnia 1980 roku w kopalni Manifest Lipcowy. Około tysiąca górników odmówiło podjęcia pracy na nocnej zmianie. Protest od początku miał przede wszystkim charakter solidarnościowy z robotnikami protestującymi na Wybrzeżu. Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne. Śląskie strajki przyspieszyły negocjacje w Gdańsku i Szczecinie i wpłynęły na kształt zawartych tam porozumień.

  29 sierpnia do kopalni przyjechała delegacja rządowa. Tego samego dnia zastrajkowało dalszych siedem kopalń. Powołano pierwszy na Śląsku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS). Wkrótce w regionie strajkowało już 28 kopalń i 28 innych zakładów.

  2 września ok. 17 rozpoczęła się kolejna tura negocjacji między MKS i stroną rządową. 3 września ok. 5.40 rano, po kilkunastu godzinach negocjacji, podpisano liczące 29 punktów porozumienie, zwane od tego czasu jastrzębskim.

  Obserwuj autora na Twitterze


  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a pomyśleć, jeszcze rok temu

   ja-bie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

   antypolska sitwa peło,psl chciała zniszczyć J.S.W, strzelała do górników,nigdy nie zapomnimy wam tego bydlaki!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielka Beata

   genio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

   Święta Beata z broszką na piersi, modły nie pomogą jak szefuncio zdecyduje się wywalić

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super rząd

   Arturo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

   duda, szydło i reszta - nic nie robią tylko - klęczą i się modlą. Chore !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oferta pożyczki dla wszystkich celów @ 2%

   DAVID FRANCISCA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Czy jesteś w potrzebie pożyczki? Czy potrzebujesz pilnej pożyczki wyczyścić swoje długi lub potrzebujesz kredytu obrotowego w celu poprawy Twojego biznesu? Czy zostały odrzucone przez banki i inne...rozwiń całość

   Czy jesteś w potrzebie pożyczki? Czy potrzebujesz pilnej pożyczki wyczyścić swoje długi lub potrzebujesz kredytu obrotowego w celu poprawy Twojego biznesu? Czy zostały odrzucone przez banki i inne agencje finansowych? Nie szukaj dalej, jesteśmy tutaj, aby pomóc finansowo, wszystko co musisz teraz zrobić, to napisz do nas za pośrednictwem (davidfranciscaloanfirm@gmail.com), aby uzyskać kredyt w sposób jasny i zrozumiały sposób i warunki. Twoje szczęście jest 100% gwarancją.

   Powiadom nas na: (davidfranciscaloanfirm@gmail.com), aby zastosowaćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robi to co uwielbia i co jej najlepiej wychodzi.

   etnograf dypl. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   Modli się za ok. 16,7 zł brutto/mies.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I

   czornymu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   okupantowi jedzą z ręki - kiedyś komuna rządziła pijanym społeczeństwem, dzisiaj potwory w kieckach mają 90% tego luda na kolanach, taki jest ich cel upodlić ten Naród :(

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama