Budynek starego sądu w Jastrzębiu wreszcie remontowany...

  Budynek starego sądu w Jastrzębiu wreszcie remontowany [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Remontują stary sąd w Jastrzębiu. Po 8 latach!
  1/52
  przejdź do galerii

  Remontują stary sąd w Jastrzębiu. Po 8 latach! ©Bartosz Wojsa/Dziennik Zachodni

  Obraz nędzy i rozpaczy, nieruszany od ośmiu lat, czyli budynek starego sądu w Jastrzębiu-Zdroju wreszcie ma doczekać się renowacji. Przypominamy zdjęcia z wnętrza budynku, które dwa lata temu zdobył nasz dziennikarz zajmujący się tematem zagrażającego mieszkańcom, niezabezpieczonego budynku. Zobaczcie!
  Budynek byłego Sądu Rejonowego przy ul. 1 Maja w Jastrzębiu-Zdroju już niedługo powinien odzyskać dawny blask. Na terenie nieruchomości pojawiły się pierwsze ekipy budowlane, a co za tym idzie rozpoczęła się renowacja zabytkowego obiektu.

  - Niestety, obiekt od lat pozostawał niezagospodarowany i znajdował w złym stanie technicznym. Teraz jest szansa, że wreszcie się to zmieni. Rozpoczęły się tam prace budowlane, a w szczególności roboty związane z remontem dachu budynku - mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

  Przypomnijmy, że budynek byłego Sądu Rejonowego był własnością Skarbu Państwa. Miasto czyniło starania o przejęcie nieruchomości w drodze darowizny, jednak wojewoda śląski nie wyraził na to zgody. W związku z tym wystąpiono do wojewody o zgodę na sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu i taką zgodę otrzymano. W listopadzie 2008 roku odbył się przetarg ustny nieograniczony, a w grudniu podpisano akt notarialny.

  - Początkowo budynek miał mieć charakter obiektu usługowo – handlowego, jednak właściciel wystąpił z wnioskiem o zmianę przeznaczenia na usługi. Została wykonana dokumentacja przebudowy dachu oraz wymiany konstrukcji stropu drewnianego na gęstożebrowe i właśnie to zadanie obecnie jest realizowane - mówi Katarzyna Wołczańska.

  Dwa lata temu nasz dziennikarz interweniował w sprawie zagrażającego, niezabezpieczonego budynku. Wnętrze budynku wyglądało tak, jakby bezdomni żyli tam co najmniej od kilku miesięcy. Stary sąd był strasznie zaniedbany i trudno uwierzyć, że ktokolwiek przejmuje się jego stanem.

  Dotarliśmy wówczas do właścicieli budynku, firmy Nasze Centrum Belg, której siedziba mieści się w Chorzowie. Nie wiedzieli oni jednak, co wyprawia się na ich terenie, choć właścicielami posesji są od 2008 roku, czyli już - w tamtym czasie - 6 lat (dziś 8 lat). Po naszej interwencji firma zainteresowała się sprawą i wysłała na miejsce swojego pracownika.

  Budynek został wybudowany w latach 1928-1929. Od samego początku miał wiele zastosowań. Mieścił się tutaj zarówno pensjonat jak i lokale usługowe oraz słynna willa Opolanka. Potem, siedzibę miał tu jastrzębski Sąd Rejonowy. Od czasu sprzedania go prywatnemu inwestorowi, budynek czeka na remont.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama