Dariusz P. spalił rodzinę w Jastrzębiu? Prokuratura żąda dla...

  Dariusz P. spalił rodzinę w Jastrzębiu? Prokuratura żąda dla niego kary dożywocia ZDJĘCIA+WIDEO

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Proces Dariusza P. z Jastrzębia: Prokuratura żąda kary dożywocia
  1/9
  przejdź do galerii

  Proces Dariusza P. z Jastrzębia: Prokuratura żąda kary dożywocia ©Bartosz Wojsa

  Rozpoczęły się mowy końcowe w sprawie Dariusza P. z Jastrzębia-Zdroju, oskarżonego o to, że celowo podpalił dom rodzinny 10 maja 2013 roku. W efekcie doprowadziło to do śmierci jego żony oraz czwórki dzieci. Mimo protestów obrońcy i oskarżonego, sąd oddalił ich wnioski o powołanie kolejnych biegłych. Dziś mowę końcową wygłosiła prokurator Karina Spruś. - Wszystkie te osoby zginęły okrutną śmiercią z rąk człowieka, który miał je ochronić. Tulić w chwilach smutku, pocieszać w czasie rozpaczy, wspierać w chwilach zwątpienia. Człowieka, który zamiast miłości ofiarował im śmierć - mówiła, bezlitośnie patrząc Dariuszowi P. prosto w oczy. Prokuratura żąda dla niego kary dożywocia.
  Dzisiaj o godz. 9.30 w sądzie w Rybniku odbyła się kolejna rozprawa w procesie Dariusza P. z Jastrzębia-Zdroju. Przypomnijmy, że mężczyzna jest oskarżony o to, że 10 maja 2013 roku podłożył w domu rodzinnym ogień, co w efekcie doprowadziło do pożaru, w którym zginęła cała jego rodzina. Na miejscu zmarły dwie córki, 4-letnia Agnieszka i 17-letnia Justyna. Później w jastrzębskim szpitalu zmarli: matka, 40-letnia Joanna i 10-letni syn Marcin. Na końcu zginęła 13-letnia Gosia.

  Na samym początku obrońca Dariusza P., Eugeniusz Krajcer, wnosił o to, by sąd ponownie przemyślał zamknięcie przewodu sądowego. Wskazywał na nieścisłości w relacjach biegłego ds. pożarnictwa, analizę związaną z nadajnikami BTS czy wreszcie niepełne relacje biegłych, autorów opinii psychiatryczno-psychologicznych. Mówił m.in. także o nowych dowodach w postaci zdjęć wykonanych przez syna oskarżonego, Wojciecha, jak również sprawdzeniu kamer na trasie Jastrzębie-Pawłowice, na których mógł zostać uchwycony w dniu tragedii samochód, którym miał poruszać się Dariusz P.

  Zobaczcie fragment reportażu o podpalaczu z Jastrzębia.


  Mimo usilnych starań obrońcy i Dariusza P., który poparł jego wniosek, ostatecznie po protestach prokuratury i naradzie, sąd postanowił odrzucić wszystkie wnioski, jakie wnosiła ta strona postępowania. Sąd uznał bowiem, że dotychczasowe ustalenia biegłych są rzetelne i nie wymagają kolejnych weryfikacji, a dowody przedstawiane przez obronę były już poruszane w trakcie postępowania lub nie mają znaczenia w dalszych ustaleniach.

  Tylko w „Dzienniku Zachodnim":
  Wstrząsające wyznania Dariusza P., ojca i męża ofiar pożaru


  Dariusz P. postanowił zgłosić jednak oświadczenie, odnoszące się do zeznań jednego ze świadków, w celu dopełnienia niektórych kwestii.

  - Oświadczam zdecydowanie, że wszyscy funkcjonariusze opuścili miejsce tragedii przed godz. 18, wcześniej przekazując mi dom, wbrew zeznaniom pana Wójcika z jastrzębskiej policji, jakoby dom był pilnowany przez 2-3 dni - wskazywał m.in. oskarżony. Po kilkunastu minutach sędzia przerwał jednak oświadczenie Dariusza P. ze względu na zbyt dużą ilość nieistotnych w sprawie szczegółów.

  - Nie jest uzasadnione uzupełnianie zeznań innych świadków. Subiektywne odczucia, co do nierzetelnego w pana przekonaniu oddania przebiegu czy emocji, kontekstu rozmowy przez świadków, tak naprawdę nie ma znaczenia w tych ustaleniach - mówił sędzia Ryszard Furman. Ostatecznie Dariusz P. zrezygnował więc z większości oświadczenia, które takie właśnie wypowiedzi zawierało.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z POGRZEBU RODZINY PERZYŃSKICH:
  TYSIĄCE LUDZI ŻEGNAŁO OFIARY PODPALACZA DOMU


  Po krótkiej przerwie zarządzonej przez sąd, powrócono na salę sądową. Wówczas ogłoszono zamknięcie przewodu sądowego i rozpoczęcie mów końcowych. Dzisiaj jako jedyna swoją mowę końcową wygłosiła prokurator Karina Spruś. W ostrych słowach podsumowała całą rozprawę, nie pozostawiając na oskarżonym suchej nitki.

  - Kim jest człowiek zasiadający dziś na ławie oskarżonych? Nieszczęśliwym mężem i ojcem, który w ogromnej tragedii stracił pięcioro najbliższych mu osób? A może perfidnym psychopatą, który z zimną krwią zaplanował i zrealizował niewyobrażalną zbrodnię? A może jest chorym człowiekiem, który nie może ponosić odpowiedzialności za swoje czyny? Myślę, że po tym niezwykle drobiazgowym postępowaniu, zarówno przygotowawczym, jak i jurysdykcyjnym, żadna z osób znajdujących się dziś na sali sądowej nie ma wątpliwości, jaka jest odpowiedź na to pytanie - zaczynała mowę prokurator Karina Spruś.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kara za każdego członka rodziny. .

   Vrersal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Prokurator powinna za każdego członka rodziny dać karę .25lat i do pracy przymusowej ..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za każdego członka rodziny po 25lat ,to morderstwo 1 stopnia muszą

   Vrersal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Prokurator łaskawa za każdego członka rodziny powinna być osobna kara..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na stos!

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   należało go spalić na stosie a nie utrzymywać z pieniędzy obywatela takie ścierwo !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na szafot

   józwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Na szafot z szafarzem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szafarz parafialny, tyle zboczeńca nauczyli w kościele

   powinien umrzeć za to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   sznur do celi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama