Jastrębie-Zdrój: 17-latek podtruł się czadem. Strażacy...

  Jastrębie-Zdrój: 17-latek podtruł się czadem. Strażacy wynieśli go na rękach

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  17-latek podtruł się czadem. Strażacy wynieśli go na rękach

  17-latek podtruł się czadem. Strażacy wynieśli go na rękach ©arc.

  W ciągu zaledwie dwóch dni doszło do czterech podtruć czadem w Jastrzębiu-Zdroju! Najbardziej dramatyczna akcja strażaków odbyła się przy ul. Pomorskiej, gdzie z mieszkania strażacy wynosili 17-letniego chłopaka. Trafił do szpitala.
  17-latek podtruł się czadem. Strażacy wynieśli go na rękach

  17-latek podtruł się czadem. Strażacy wynieśli go na rękach ©arc.

  W miniony piątek, 20 stycznia, około godz. 10.30 strażacy interweniowali w bloku przy ul. Harcerskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Otrzymali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań doszło do podtrucia czadem.

  - 42-letni mężczyzna źle się poczuł, miał podejrzenia, że to może być zatrucie tlenkiem węgla. Wyłączył piec, otworzył okna, by przewietrzyć mieszkanie. Gdy pojawiliśmy się na miejscu, strażacy natychmiast podali mu tlen - relacjonuje Mirosław Juraszczyk, zastępca komendanta jastrzębskiej straży pożarnej.


  Po tym, jak na miejsce przyjechało pogotowie, 42-latek został przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. A strażacy dokonali pomiaru występowania tlenku węgla przy włączonym piecu w łazience. W bardzo szybkim tempie urządzenie wskazało śmiertelną dawkę czadu.

  - Stężenie tlenku węgla wykraczało ponad skalę, to musiało być ponad tysiąc jednostek. Zakręcono dopływ gazu, a kominiarz musiał sprawdzić kwestię drożności kominowych. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był jednak niesprawny piecyk, który wymaga naprawy i regulacji - mówi Mirosław Juraszczyk.

  Do tragedii mogło też dojść następnego dnia, w sobotę, gdzie blisko godz. 12.30 strażacy otrzymali informacje o tym, że trzy osoby podtruły się czadem w bloku przy ul. Pomorskiej. Najbardziej poszkodowany był 17-letni chłopak, który stracił przytomność w łazience.

  Trzy osoby trafiły do szpitala po zatruciu tlenkiem węgla w Częstochowie


  - Po przyjeździe na miejsce, zastęp przystąpił do ewakuacji mieszkańców. Rodzice znaleźli nieprzytomnego chłopaka w łazience, strażacy musieli wynieść go z mieszkania - mówi Mirosław Juraszczyk.

  Rodzicom 17-latka, 47-letniemu mężczyźnie i 45-letniej kobiecie, także nakazano opuścić mieszkanie. Cała trójka ostatecznie trafiła do szpitala na obserwację. W międzyczasie mundurowi skontrolowali stężenie tlenku węgla. Czad występował w całym mieszkanie, szczególnie w łazience stężenie było wysokie.

  - Wszystko wskazywało na to, że winowajcą znów był piecyk gazowy. Sprawdzono pozostałe mieszkania, w tym samym pionie w bloku, w trzech kolejnych stwierdzono niewielkie występowanie tlenku węgla. Podjęto więc decyzję o zakręceniu dopływu gazu do tego pionu mieszkań. Teraz pozostaje kwestia sprawdzania, co się stało. Zajmie się tym kominiarz i konserwatorzy sprzętu gazowego - precyzuje zastępca komendanta jastrzębskiej straży pożarnej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama