Jastrzębie: Pałac dla młodzieży w miejscu zabytkowego...

  Jastrzębie: Pałac dla młodzieży w miejscu zabytkowego budynku

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jastrzębie: Pałac dla młodzieży w miejscu zabytkowego budynku
  1/4
  przejdź do galerii

  Jastrzębie: Pałac dla młodzieży w miejscu zabytkowego budynku ©Arc. Dariusz Mazur

  Budynek Łazienek III w Jastrzębiu-Zdroju oddano do użytku w 1926 roku, ale od ponad 20 lat obiekt niszczeje i jest w opłakanym stanie. W końcu pojawiły się konkretne pomysły na to, co powstanie w miejscu zabytkowego budynku - będzie to pałac dla młodzieży.
  Pałac dla młodzieży ma edukować dzieci i młodzież poprzez realizację innowacyjnych projektów i zachęcanie ich do aktywności, zdobywanie wiedzy i uczestnictwo w kulturze w mieście.

  - To byłoby miejsce, w którym stykałyby się dwa pokolenia ludzi zależnych względem siebie. Młodzieży, często potrzebującej dobrych wskazówek i wzorców, mądrych porad czy niejednokrotnie głosu rozsądku w konkretniej sprawie oraz ludzi starszych, nieaktywnych zawodowo i społecznie, często pozostawionych samych sobie - mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

  To pomysł na to, co ma powstać w zabytkowym budynku dawnych Łazienek III, które mieszczą się w Parku Zdrojowym przy ul. Witczaka.

  O tym, by wyremontować zniszczony budynek po dawnych Łazienkach, myślano już w 2012 roku, kiedy w budżecie zabezpieczono 6 mln zł na rewitalizację tego miejsca. Z powodu problemów z projektantem, pieniędzy ostatecznie nie wykorzystano, a sprawa trafiła do sądu.

  - Teraz zadanie będzie polegało na dostosowaniu i rozbudowie istniejącego obiektu Łazienek III do pełnienia funkcji, jakie założyliśmy - mówi Rafał Guzowski, naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Rozwoju z jastrzębskiego urzędu miasta.

  Jak zapewniają w urzędzie, koncepcja wpisuje się w wymagania unijne. - Zamierzamy starać się o środki unijne. Na chwilę obecną trwają prace projektowe. W 2017 roku będziemy składać wniosek i starać się dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Dlatego, że nie zostały jeszcze ogłoszone konkursy, czekamy na nie - mówi Rafał Guzowski.

  A warto zaznaczyć, że pierwotny pomysł, czyli przeniesienie do tego budynku Urzędu Stanu Cywilnego, wciąż może doczekać się realizacji. - Przyszłościowo Urząd Stanu Cywilnego znajdzie tam miejsce, ale nie od razu. Projekt przewiduje modernizację obiektu na potrzeby utworzenia pałacu aktywności młodzieżowej i integracji międzypokoleniowej - zapewnia naczelnik Guzowski.

  Przypomnijmy, że budynek Łazienek III został oddany do użytku w 1926 r. Jest w Parku Zdrojowym przy ul. Witczaka 3, między „Łazienkami II” a “Zakładem Marii”. Łazienki posiadały pomieszczenia do zabiegów wodo- i elektroleczniczych, diatermii oraz kąpieli dla dzieci, natomiast na dachu pawilonu znajdowały się dwa tarasy do helioterapii.

  W 1947 r. uzdrowisko upaństwowiono, a budynek Łazienek trafił pod zarząd Ministerstwa Zdrowia. Łazienki zostały odremontowane i oddane do użytku 1 czerwca 1949 r. Od tej pory funkcjonowały pod nazwą „Zakład Przyrodoleczniczy Łazienki III”. Zabiegi były prowadzone aż do zakończenia działalności uzdrowiskowej w 1994 r.

  Budynek został wpisany do rejestru zabytków 30 kwietnia 1993 r. Od 1994 r. obiekt pozostaje niezagospodarowany i niszczeje.

  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama