Ważne
  Jastrzębie: Ruszył system rowerów miejskich. Sprawdziliśmy,...

  Jastrzębie: Ruszył system rowerów miejskich. Sprawdziliśmy, jak działa ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jastrzębie: Ruszył system rowerów miejskich. Sprawdziliśmy, jak działa
  1/33
  przejdź do galerii

  Jastrzębie: Ruszył system rowerów miejskich. Sprawdziliśmy, jak działa ©Bartosz Wojsa

  Nasz dziennikarz osobiście sprawdził, jak działa system rowerów miejskich w Jastrzębiu-Zdroju, który dzisiaj został oddany do użytku mieszkańcom. Pierwsze wrażenia są pozytywne, choć niektóre kwestie można było zrobić lepiej.
  Dzisiaj o godz. 9. na al. Piłsudskiego (przy dawnym Supersamie) w Jastrzębiu-Zdroju, przy jednej ze stacji wypożyczalni jednośladów, odbyło się oficjalnie otwarcie systemu rowerów miejskich.

  W ramach systemu zamontowano cztery stacje wypożyczeń i 44 rowery. - W tym roku rozpoczniemy też budowę kolejnych ścieżek rowerowych - podkreślała prezydent Anna Hetman, która jako pierwsza skorzystała z nowo otwartej stacji rowerowej.


  Stacje znajdują się na al. Piłsudskiego - jedna przy dawnym Supersamie, druga w okolicach skrzyżowania przy Urzędzie Miasta. Trzecia stacja znajduje się na ul. Witczaka, tuż obok Parku Zdrojowego, a czwarta - na terenie Arki Bożka, między dworcem autobusowym a targowiskiem miejskim.

  Nasz dziennikarz osobiście przetestował miejski rower. Co należy zrobić, by z niego korzystać? Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie polskirowermiejski.pl/rejestracja i wpisać m.in.: login, hasło, imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod PIN (będziemy go używać, by zabrać rower ze stacji).

  Po rejestracji, należy za pomocą przelewu wznieść opłatę inicjacyjną w kwocie 10 złotych. Później cennik korzystania z rowerów prezentuje się następująco:


  Możemy połączyć nasze konto bankowe z kontem ze stacji, by automatycznie pobierano z niego opłaty za korzystanie z roweru.

  Za każdym razem, gdy chcemy wziąć rower ze stacji, musimy wpisać w ekran swój numer telefonu i PIN, który podaliśmy przy rejestracji. Później wpisujemy numer roweru (podane są one na ramie jednośladów), który chcemy zabrać, zatwierdzamy i podchodzimy do roweru, który chcemy wziąć. Musimy mocno za niego szarpnąć, by puściły blokady. Następny krok? Ruszamy w trasę!

  Nasze pierwsze wrażenia z jazdy są pozytywne. Rowery są schludne, zadbane, dobrze się prowadzą. - Z biegiem czasu chcemy też rozszerzać sieć o kolejne rowery i stacje - mówi Marcin Jeż, dyrektor BikeU Polski Rower Miejski.

  A co z dziećmi i osobami nieletnimi, które nie mają konta bankowego? Jak tłumaczy Marcin Jeż, wówczas będą musiały skorzystać z pomocy rodziców, by rower wypożyczyć. Nie ma bowiem możliwości zapłacenia gotówką za wypożyczenie i korzystanie z roweru. Tę kwestię można było załatwić nieco lepiej, na przykład wprowadzając możliwość płacenia gotówką, przy samej stacji.

  W rowerach nie ma systemu GPS, który śledziłby go w przypadku kradzieży. Założyciele systemu zapewniają jednak, że konieczność wpisania danych w początkach korzystania z jednośladów pozwolą na ewentualne zlokalizowanie ewentualnego złodzieja.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama