Ważne
  Jastrzębie: Senior wezwie pomoc za wciśnięciem guzika....

  Jastrzębie: Senior wezwie pomoc za wciśnięciem guzika. Program "Bezpiecznie we własnym domu"

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jastrzębie: Senior wezwie pomoc za wciśnięciem guzika
  1/7
  przejdź do galerii

  Jastrzębie: Senior wezwie pomoc za wciśnięciem guzika

  System teleopieki w Jastrzębiu-Zdroju - i nie tylko - ma polegać na tym, że senior zostanie zaopatrzony w niewielkie urządzenie ze specjalnym przyciskiem. - Wystarczy wcisnąć guzik, by wezwać pomoc - tłumaczą organizatorzy. Urządzenie ma być dla seniorów bezpłatne, dzięki unijnemu dofinansowaniu.
  Miasto Jastrzębie-Zdrój, stowarzyszenie „EBI Association” oraz OpiekaNOVA, zapraszają seniorów do udziału w projekcie „Bezpiecznie we własnym domu – nowoczesne technologie w usługach opiekuńczych dla seniorów i osób nie w pełni samodzielnych z podregionu rybnickiego” współfinansowanym przez Unię Europejską. Projekt będzie realizowany do 31 maja 2019 roku.

  Zobacz galerię

  O co w tym wszystkim chodzi?
  Projekt jest przeznaczony dla 290 osób nie w pełni samodzielnych (głównie seniorów) z podregionu rybnickiego, których aktywność jest ograniczona do własnego domu z uwagi na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia.

  - Osoby te otrzymają urządzenia teleinformatyczne (bransoletkę lub wisiorek) pozwalające na 24-godzinny kontakt z pracownikami Centrum Alarmowego, którzy pomogą podopiecznym w przypadku zaistnienia zagrożenia dla ich życia i zdrowia, ale także w przypadku podwyższonego stresu, lęku czy samotności - mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

  Teleopiekun przeanalizuje sytuację, wesprze psychologicznie podopiecznego i w razie potrzeby skontaktuje się ze służbami ratunkowymi lub stworzoną w projekcie siecią pomocową (sąsiadami, opiekunami, rodziną podopiecznego lub pielęgniarką).

  Informacje o projekcie oraz formularze zgłoszeniowe można uzyskać w biurze projektu przy ul. Armii Krajowej 25 oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju. Osoba kontaktowa w sprawie projektu: Anna Kuśnierz tel. 32 47 06 077, a.kusnierz@ebi.org.pl.

  Kto może wziąć udział w projekcie?
  • seniorzy (60+)
  • osoby niesamodzielne w min. jednej czynności dnia codziennego
  • osoby o zagrażającym życiu stanie zdrowia, w którym możliwe są nagłe np. ataki, wstrząsy, itp.
  • osoby niepełnosprawne
  • osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej lub kwalifikujące się do takich świadczeń


  Jak w praktyce wygląda system teleopieki?
  Podopieczny w domu nosi niewielkie urządzenie na nadgarstku lub na szyi. Jest ono wyposażone w jeden guzik umożliwiający wezwanie pomocy. Dodatkowo w mieszkaniu zamontowany jest nadajnik, który pozwala na to, by system działał w całym domu.

  - Wciśnięcie guzika w razie wypadku powoduje natychmiastowe połączenie się z teleopiekunem. Bez względu na porę dnia lub nocy w Centrum Alarmowym czekają na wezwania doświadczeni w pracy z seniorami opiekunowie, psycholodzy, asystenci - tłumaczą w magistracie.

  Teleopiekun, czyli wykwalifikowany pracownik centrum, ocenia sytuację i zawiadamia osoby podane do kontaktu, np. sąsiadkę, syna, wnuczkę, a w razie konieczności – wzywa pogotowie. Pozostaje w kontakcie do momentu udzielenia pierwszej pomocy lub rozwiązania problemu.

  W urzędzie miasta przytaczają badania, które wskazują, że 70% upadków w domach, ludzi powyżej 65. roku życia zdarza się podczas kąpieli w łazience, gdy dostęp do telefonu jest niemożliwy. Ponad 40% osób powyżej 65. roku życia po upadku nie może się samodzielnie podnieść, a więc także dotrzeć do telefonu, aby wezwać pomoc. Ponad połowa osób w chwili zagrożenia i stresu nie potrafi wybrać właściwego numeru telefonicznego do służb ratunkowych.

  Takie urządzenie byłoby więc w stanie nie tylko pomóc, ale też niejednokrotnie uratować życie seniora. Wybrane osoby korzystają z systemu za darmo, właśnie dzięki unijnemu dofinansowaniu.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LIBER BIUZNESY

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   NIYCH DZIADKI W DOMA SIEDZOM BO GLOBALNY ROSSDUPC TOLERUJE INO KASA CARIERA PIENKNO I WIECZNO MŁODOŚĆ A IDEAŁY TO GALERIANKI GREYCANKI KARDAESZJANKI I BLACHO DODY I INNE GFIAZDY POrNOO.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama