Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie: Uczniowie wrócili z Genewy z dwoma medalami [FOTO]

Redakcja
Jastrzębie: Uczniowie wrócili z Genewy z dwoma medalami
Jastrzębie: Uczniowie wrócili z Genewy z dwoma medalami Zespół Szkół Nr 6 Jastrzębie-Zdrój
Co za sukces! Uczniowie Zespołu Szkół Nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju wraz z opiekunami wzięli udział w 44. Międzynarodowym Konkursie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów "Geneva Inventions 2016" w Szwajcarii. Wrócili z Genewy z dwoma medalami - złotym i srebrnym.

To, że uczniowie Zespołu Szkół Nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju mają na swoim koncie liczne sukcesy i bez wątpienia są zdolni, wiedzą wszyscy mieszkańcy miasta. Tymczasem teraz szkoła dołączyła do swoich osiągnięć następny, tym razem światowy sukces. Uczniowie wraz z opiekunami brali udział w 44. Międzynarodowym Konkursie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions 2016” w Szwajcarii.

- Zaprezentowali dwa nowe wynalazki, które zostały wysoko ocenione przez międzynarodowe grono jurorów, które przyznało złoty medal dla "Iamlost – systemu, który pomaga zagubionym dotrzeć do celu” oraz medal srebrny dla Systemu EduSpec wspierającego naukę osób z różnymi dysfunkcjami - wyliczają w Zespole Szkół Nr 6.

To nie wszystko, bo pierwsza z prac otrzymała nagrodę specjalną "Arca Award” od Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców, natomiast druga praca otrzymała dodatkowo "Thailand Award for International Invention” – nagrodę specjalną Rady Naukowej Tajlandii.

Promotorami systemu „Iamlost” są Krzysztof Smyczek i Marcin Lasak, a uczniami, którzy zaangażowali się w jego realizację są: Sandra Sitek i Adrian Kuca.
Promotorami i tłumaczami Systemu „EduSpec” wspierającego naukę osób z różnymi dysfunkcjami są: Lidia Gajdzik, Barbara Halska, Marcin Lasak, Katarzyna Kwaśniewska-Sobala, Ewa Maduzia, Jerzy Maduzia, Krzysztof Smyczek, Barbara Sowińska, Bożena Surma, Damian Surma, Agnieszka Wereszczak, Zbigniew Pałasz, a uczniami którzy zaangażowali się w tworzenie całej platformy są: Arkadiusz Chodór 3tb, Olgierd Kowaliszyn 3tb, Marcin Wróblewski 3tb, Szymon Wojakowski 1in, Krzysztof Olszok 1in, Franciszek Jaskulski 1in, Patryk Loter 4tf, Patrycja Zagajewska 4tf, Łukasz Pawłowski 1b LO, Zofia Stawowy 1d LO, Daria Kostka 1d LO, Sandra Makles 4tf, Grzegorz Mrózek 3tb, Rafał Szchmidt 3tb, Kamil Bączkiewicz 4tb, Korneliusz Buczkowski 4tb, Marek Sordyl 4tc, Zbigniew Jędrusiak 3tc, Piotr Wożgin 3tc, Martyna Nieszporek 4tf, Paulina Gatner 4tf, Wiktoria Bandura 1b LO, Aleksandra Waltar 1b LO, Mateusz Pacan 1ib, Jarosław Herman 1me.

- "Iamlost” to innowacyjny system komputerowy, który jest skierowany do osób cierpiących na różnego rodzaju choroby, które bezpośrednio lub pośrednio powodują zanik orientacji w terenie, między innymi alzheimer, zespół aspergera, autyzm - tłumaczą w ZS6.

Pomocny jest również dla rodziców, których dzieci będą mogły w razie zagubienia się bezpiecznie wrócić do domu . System "Iamlost” został stworzony po to, aby pomagać takim osobom z udziałem ich opiekunów w odnajdywaniu drogi powrotnej.

- System przypisuje korzystającym z aplikacji swojego opiekuna, który w razie potrzeby dostaje informację o tym, że użytkownik się zagubił. Aplikacja przesyła obraz otoczenia wraz ze współrzędnymi osoby zagubionej, do przypisanego jej wcześniej opiekuna. Dodatkową możliwością programu jest tworzenie drogi powrotnej dla osoby, która się zagubiła. System ustala drogę powrotu do miejsca, które przy początkowej rejestracji, wybrała osoba sprawująca funkcję opiekuna. Program również automatycznie wyszukuje kursy autobusów z najbliższych przystanków, które pozwolą osobie zagubionej dotrzeć do celu - wyjaśniają twórcy.

System EduSpec to innowacyjna platforma edukacyjna, w której zastosowano technologię html 5.0, CSS i JavaScript. Zbudowana na innowacyjnym silniku zaprojektowanym przez uczniów. Została skonstruowana dla uczniów i studentów, w tym również niepełnosprawnych oraz z różnymi dysfunkcjami. Głównymi elementami platformy są treści z zakresu nauk ścisłych oraz edukacji wczesnoszkolnej.

- W ich skład wchodzą: animacje komputerowe, interaktywne filmy dydaktyczne, reportaże i gry edukacyjne oraz pomoce dydaktyczne do edukacji wewnątrzszkolnej. Dodatkowym elementem platformy EduSpec jest program „SÓWKA” przeznaczony dla wszystkich osób z zaburzeniami komunikacji językowej, w szczególności dla dzieci z: autyzmem, Zespołem Downa, zespołem Aspergera, z alalią, z afazją, z obniżoną sprawnością intelektualną, z opóźnionym rozwojem mowy - wyliczają uczniowie.

Kolejną częścią platformy jest aplikacja „4Notes” czyli sieciowy system wymiany notatek, stworzony z myślą o uczniach nieobecnych w szkole. Składa się na niego program umożliwiający dodawanie informacji do bazy danych oraz strona internetowa, poprzez którą uczniowie mają dostęp do zasobów danej klasy. Ostatni element platformy to systemem komputerowy „Wentox”, który może wspomagać proces dydaktyczny w szkole, na studiach lub różnego rodzaju kursach poprzez wygenerowanie testu z dowolnego przedmiotu, działu czy wybranego zagadnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!