Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MZK Jastrzębie-Zdrój rezygnuje z ulgi dla rodzin wielodzietnych. Są za drogie [INFOGRAM]

Redakcja
MZK zawiesza ulgi dla rodzin wielodzietnych. Są za drogie
MZK zawiesza ulgi dla rodzin wielodzietnych. Są za drogie Arc.
Po roku funkcjonowania ulgi dla rodzin wielodzietnych pod nazwą "Rodzina 3 plus", okazuje się, że generują one zbyt duże koszty. Zarząd Międzygminnego Związku Komunikacyjnego zdecydował więc o zawieszeniu możliwości bezpłatnych przejazdów autobusami dla członków tych rodzin.

Międzygminny Związek Komunikacyjny zrzesza 10 gmin, tj. Jastrzębie-Zdrój, Żory, Pawłowice, Mszana, Czerwionka-Leszczyny, Suszec, Rydułtowy, Pszów, Marklowice oraz Radlin. W styczniu 2015 r. Związek wprowadził ulgi dla rodzin wielodzietnych pn. "Rodzina 3 plus", który umożliwiał korzystanie z bezpłatnych przejazdów autobusami dla członków tych rodzin, którzy nie przekroczyli 20 roku życia.

Okazuje się, że koszty związane z ulgami są jednak zbyt duże. W tegorocznym budżecie MZK może zabraknąć nawet milion złotych, stąd decyzja zarządu (podjęta 29 stycznia), by zawiesić ulgę i wprowadzić od marca 50% opłaty za przejazdy. Jak zaznaczają w MZK, ulga przestanie obowiązywać, ponieważ zdecydowana większość osób korzystających z dotychczasowych przywilejów płaciłaby połowę za przejazdy komunikacją miejską już teraz.

- Zarząd MZK rozpatrywał różne warianty mające na celu poprawę sytuacji finansowej. Brano pod uwagę m.in. likwidację biletu za złotówkę. Ostatecznie z tego zrezygnowano i przegłosowano zawieszenie ulgi dla rodzin wielodzietnych Rafał Jabłoński, rzecznik Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

- Znaczącym argumentem były dane, z których wynika, że z ulgi tej korzysta wielu mieszkańców gmin, które nie należą do MZK i nie dotują działalności Związku - mówi Rafał Jabłoński.

"Rodzina 3 plus"
Create your own infographics

Tylko w samym Wodzisławiu Śląskim wydano 143 takie karty. W MZK wyliczają, że pieniądze przekazywane przez miasta i gminy członkowskie w zdecydowanej większości są przeznaczane na refundację wprowadzanych ulg. W tym roku samorządy nie przewidują dodatkowej dotacji, choć sytuacja może się zmienić w kolejnych latach. - Dlatego ulga jest zawieszona, a nie zlikwidowana - dodaje Rafał Jabłoński.
Łącznie kart wydanych w gminach będących w MZK jest ok. 2,2 tys. - reszta to karty wydane w gminach, które nie należą do Związku, tj. Wodzisław czy Zebrzydowice. W sumie wydano ich więc blisko 2,5 tysiąca.

Z kolei z e-biletu okresowego korzysta ogólnie blisko 15 tys. pasażerów, a ponad 37 tys. korzysta z tzw. elektronicznej portmonetki. W ostatnim przypadku, w Żorach, e-bilet wykorzystywany jest do podróżowania poza granice miasta. W samym mieście komunikacja jest bezpłatna dla wszystkich mieszkańców.

Bezpłatne przejazdy z kartą "Rodzina 3 plus" przestaną obowiązywać 1 marca. Od tego czasu należy doładowywać posiadaną e-kartę w najbliższym punkcie doładowań. - Przez pierwsze dwa tygodnie obowiązywania nowych zasad kontrolerzy będą pouczać pasażerów i kierować do punktów doładowań - zaznacza Rafał Jabłoński.

"Rodzina 3 plus"
Create your own infographics


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!