Śledztwo w sprawie strzelaniny przed JSW umorzone: apelacja...

  Śledztwo w sprawie strzelaniny przed JSW umorzone: apelacja bezskuteczna

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Apelacja bezskuteczna. Umorzono śledztwo w sprawie strzelaniny przed JSW
  1/13
  przejdź do galerii

  Apelacja bezskuteczna. Umorzono śledztwo w sprawie strzelaniny przed JSW ©Arkadiusz Gola

  Decyzja zapadła: policjanci nie przekroczyli uprawnień interweniując podczas strajku przed Jastrzębską Spółką Węglową na przełomie stycznia/lutego 2015 roku. - Analiza uzupełnionego materiału nie dała podstaw do zmiany podjętej decyzji merytorycznej i ewentualnego podjęcia postępowania - tłumaczy Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
  Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach dotyczące przekroczenia uprawnień przez policjantów podczas strajku przed Jastrzębską Spółką Węglową na przełomie stycznia/lutego 2015 roku zostało umorzone dokładnie 18 grudnia. Postępowanie zostało jednak wszczęte na nowo, głównie z powodu posła Grzegorza Matusiaka (PiS), który skierował pismo do Prokuratura Generalnego w Warszawie, podważając zasadność umorzenia sprawy.


  - Prokuratura Apelacyjna w Katowicach poleciła w ramach nadzoru służbowego uzupełnienie zgromadzonego materiału dowodowego. W ostatnim czasie ten materiał został przez prokuratora referenta uzupełniony, jednak jego analiza nie dała podstaw do zmiany podjętej decyzji merytorycznej i ewentualnego podjęcia postępowania - tłumaczy Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  TAK WYGLĄDALI RANNI W TRAKCIE STARĆ Z POLICJĄ


  5 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Związkowcy ranni po interwencji policji pod siedzibą JSW w Jastrzebiu-Zdroju 9 lutego 2015.

  Strajk w JSW: 20 osób rannych po interwencji policji, a może być więcej [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Związkowcy ranni po interwencji policji pod siedzibą JSW w Jastrzebiu-Zdroju 9 lutego 2015. ©Dziennik Zachodni  Jak wyjaśnia, dokumentacja medyczna, informacje z jastrzębskiej komendy policji, urzędu miasta, a także z przesłuchania osób wskazywanych jako konieczne do uzupełnienia przez Prokuraturę Apelacyjną nie zmieniło obrazu sprawy i decyzji, jaka została podjęta. Decyzja o umorzeniu jest prawomocna.

  61 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Strajk w JSW. Starcia z policją przed siedzibą Spółki. Są ranni! [RELACJA, WIDEO, ZDJĘCIA]

  Strajk w JSW. Starcia z policją przed siedzibą Spółki. Są ranni! [RELACJA, WIDEO, ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia


  Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od pisma posła Grzegorza Matusiaka, który podważał zasadność postanowienia prokuratory okręgowej w Gliwicach o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień policji w czasie manifestacji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Odpowiedź była wręcz natychmiastowa.

  - Pismo poskutkowało decyzją o wszczęciu postępowania na nowo, z uzupełnionym materiałem dowodowym w sprawie - informował poseł Grzegorz Matusiak.

  21 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Zamieszki przed siedzibą JSW

  Strajk JSW: Atak policji na strajkujących górników. Armatki wodne przeciw płytom chodnikowym

  Link do głównego zdjęcia

  Zamieszki przed siedzibą JSW ©Arek Gola  W piśmie od prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta czytaliśmy, że postępowanie w tej sprawie zainicjowane zostało zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, złożonymi 5 lutego 2015 roku oraz 11 i 13 lutego 2015 roku przez posła Grzegorza Matusiaka i Piotra Chmielewskiego, przy czym doniesienia te zostały następnie uzupełnione, 27 lutego i 2 marca 2015 roku, gdzie poseł Matusiak wskazał dodatkowo spośród demonstrujących osoby pokrzywdzone, które doznały obrażeń ciała na skutek działań podjętych przez policję.

  - Postanowieniem z dnia 7 grudnia 2015 r. śledztwo w tej sprawie umorzono, z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. [...] W toku śledztwa prokurator przesłuchał w charakterze świadków szereg osób uczestniczących w zajściach, w tym dowódców bezpośrednio kierujących akcją policji oraz szeregowych funkcjonariuszy uczestniczących w zdarzeniu. Przesłuchano również, w charakterze świadków, ujawnione osoby pokrzywdzone, które ustalono między innymi w oparciu o dane policji, zebrane w związku z postępowaniami jakie przeprowadziła Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju - brzmiała odpowiedź prokuratury.

  W oparciu o powyższe materiały, 14 grudnia 2015 r. prokuratura w Gliwicach umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień policjantów poprzez wydanie zgody oraz użyciu gazu i pocisków wobec uczestników zbiegowiska. Przypomnijmy, że na skutek działań mundurowych uczestnicy manifestacji doznali obrażeń w postaci pieczenia twarzy, oczu i łzawienia, podbiegnięć krwawych i stłuczeń na ciele.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozumita - my tu porzadek zrobim!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wujek - part two!
   Strajkujacy mieli szczescie, ze siepacze z policji nie zabili paru z nich! No ale - tera to demokracja u nas - a nam strzelac nie kazano! Jutro - jak p(o)sel Pieta glosno powie,...rozwiń całość

   Wujek - part two!
   Strajkujacy mieli szczescie, ze siepacze z policji nie zabili paru z nich! No ale - tera to demokracja u nas - a nam strzelac nie kazano! Jutro - jak p(o)sel Pieta glosno powie, ze trza strzuelac - to zobaczycie co umiemy!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama