Strajk kierowców autobusów w Jastrzębiu? „Zablokujemy...

  Strajk kierowców autobusów w Jastrzębiu? „Zablokujemy wyjazdy"

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strajk kierowców autobusów w Jastrzębiu? „Zablokujemy wyjazdy"
  1/4
  przejdź do galerii

  ©ARC

  Podczas wczorajszej sesji nadzwyczajnej dotyczącej komunikacji miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju padły ostre słowa. Kierowcy autobusów zapowiedzieli, że jeżeli w lutym powtórzą się problemy z wypłatami (w styczniu kierowcy otrzymali je w ostatniej chwili - red.), to miasto zostanie sparaliżowane pod względem komunikacyjnym. - Zatrzymamy tę komunikację, nie wyjdzie nikt - mówili kierowcy.
  Wczoraj o godz. 15. w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się sesja nadzwyczajna dotycząca napiętej sytuacji związanej z komunikacją miejską. Sesja została zorganizowana na wniosek Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej.

  Na spotkaniu omówiono aktualną sytuację Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, który od lat organizuje przejazdy autobusami w mieście. Głównym tematem był jednak spór na linii Warbus - Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Chodzi o zaległości z płatnościami, o których pisaliśmy jakiś czas temu na łamach DZ.

  Komunikacyjny paraliż w Jastrzębiu?
  Kierowcy się buntują

  - Nasza firma, niestety, jest na granicy upadłości. Struktura organizatora, czyli tego, który organizuje i zarządza komunikacją na tym terenie (chodzi o MZK - red.), jest w rozkładzie. Pojawia się poważny problem organizacyjny. Kiedy mówiło się już kilka lat wcześniej o podmiocie zewnętrznym, spotykaliśmy się z dużym oporem i przeciwnościami, bo uważano, że ten podmiot będzie instytucją drogą, problematyczną. Każdy pomysł w tej kwestii był odrzucany, ponieważ komunikacja u nas musi być dobra, ale przede wszystkim tania. No i mamy tanią komunikację. Nowoczesne, dobrze wyposażone autobusy, za to z bardzo niską stawką. Nie zawsze to, co jest najtańsze, jest najlepsze - wskazywał Stanisław Słowiński, prezes PKM-u.

  Wyliczał, że kiedy w innych miastach stawki za wozokilometr oscylują w granicach 6-7 zł, przewoźnicy w Jastrzębiu-Zdroju jeżdżą za 1,5 zł.

  - Jastrzębski przewoźnik musi z tej stawki pokryć pełne koszty zakupu taboru autobusowego. Nie jest tak, jak w innych miastach, że przewoźnicy kupują autobusy ze środków pochodzących z budżetu miasta czy ze środków unijnych. U nas obciążenie finansowe bierze na siebie bezpośrednio przewoźnik - mówił.

  Odniósł się też do sytuacji, jaka zastała firmę PKM w obecnym czasie. Chodzi o zaległości w płatnościach, jakie firma Warbus ma mieć względem PKM-u niemal od początku przejęcia przez nią organizacji komunikacji w mieście, czyli od kwietnia 2016 roku. Na koniec dodał, że PKM zamknął rok 2016 ze stratą powyżej 2,5 mln zł, na co składają się jednak różne czynniki, nie tylko opóźnienia w płatnościach.

  Tomasz Szymonik, przedstawiciel firmy Warbus, potwierdza, że problemy z płatnościami pojawiły się od kwietnia 2016 roku. Ale twierdzi, że winowajcą nie są oni, a właśnie... MZK.

  - W kwietniu zgodziliśmy się na propozycję, by wydłużyć termin płatności do 8. dnia następnego miesiąca. Niestety, praktycznie nigdy te terminy nie były dotrzymywane. Nigdy nie zdarzyło się tak - no, może z raz - żebyśmy otrzymali pełną kwotę zgodnie z terminem. Płacone było w ratach i taka sytuacja miała miejsce przez cały 2016 roku. Dopiero pierwszy raz, w styczniu, MZK nie ma żadnych zaległości względem firmy Warbus - podkreślał Szymonik.

  Później wyliczał, że MZK płaciło pieniądze w częściach, a to nie pozwalało firmie z Warszawy płacić PKM-owi w terminie.

  - Za każdym razem było opóźnienie. Co państwo by zrobili w pierwszej kolejności? Zapłaciliśmy czynsz, prąd, a dopiero w ostatniej kolejności myślimy o tym, by dać sąsiadowi. Zawsze oddamy PKM-owi pieniądze, ale jeśli my ich nie dostajemy na czas, to najpierw opłacamy najważniejsze rzeczy - mówił przedstawiciel Warbusa.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BUSOMAT PL

  BUSOMAT PL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Autobusy powinny zawsze kursować

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  "Chrzczone" paliwo w woj. śląskim [LISTA STACJI]

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA