Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Jastrzębiu zawiesza na 3 miesiące działalność dwóch oddziałów, trzeci będzie miał mniej łóżek!

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Szpital w Jastrzębiu zawiesza na 3 miesiące działalność dwóch oddziałów, trzeci będzie miał mniej łóżek
Szpital w Jastrzębiu zawiesza na 3 miesiące działalność dwóch oddziałów, trzeci będzie miał mniej łóżek WSS nr 2
Szpital w Jastrzębiu zawiesza na 3 miesiące działalność dwóch oddziałów, trzeci będzie miał mniej łóżek! To bardzo niedobra informacja dla pacjentów. Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju podjęła decyzję o czasowym zawieszeniu – na okres trzech miesięcy od 1 kwietnia 30 czerwca - Oddziału Pediatrycznego, Oddziału Gastrologiczno-Wewnętrznego. Natomiast w tym czasie zmniejszy się liczba łóżek w Oddziale Nefrologiczno-Wewnętrznym (było 36 łóżek, zostanie 16).

Szpital w Jastrzębiu zawiesza na trzy miesiące działalność dwóch oddziałów, bo brakuje lekarzy!

To bardzo niedobra informacja dla pacjentów.
Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju podjęła decyzję o czasowym zawieszeniu – na okres trzech miesięcy od 1 kwietnia 30 czerwca - Oddziału Pediatrycznego, Oddziału Gastrologiczno-Wewnętrznego. Natomiast w tym czasie zmniejszy się liczba łóżek w Oddziale Nefrologiczno-Wewnętrznym (było 36 łóżek, zostanie 16).

Skąd taka decyzja?

- Dyrekcja została zmuszona do tak trudnej decyzji z powodu przedłużającej się trudnej sytuacji organizacyjnej szpitala, wynikającej z wypowiedzenia przez lekarzy klauzul opt-out oraz umów o pracę.Od 1 kwietnia nie ma możliwości zapewnienia całodobowej opieki lekarskiej na tych oddziałach z powodu braków kadrowych - wyjaśnia Mariola Lech-Wasiak, pełnomocnik ds. promocji i projektów pomocowych.

Najwięcej kontrowersji dotyczy brak pediatrów na dyżurach nocnych i świątecznych.
Ale nie tylko.

- Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zgłasza się coraz więcej pacjentów z okolicznych szpitali, w których już wprowadzono ograniczenia. Oddziały mają pełne obłożenie, a izba przyjęć pęka w szwach. Pełni rolę wielospecjalistycznej poradni całodobowej dla mieszkańców miasta i regionu. Miesięcznie przyjmowanych jest na niej 2300 osób – nie licząc tych pacjentów, którzy mają skierowania do szpitala! - czytamy w komunikacie WSS nr 2 - dodaje Mariola-Lech Wasiak.

W efekcie coraz mniejsza ilość lekarzy ma do zdiagnozowania i wyleczenia coraz większą liczbę pacjentów. Lekarze i pielęgniarki pracują ponad siły i - jak czytamy w komunikacie placówki - obawiają się już nie tylko o życie pacjentów, ale i... swoje.

Ilu lekarzy wypowiedziało umowy?
- Na nefrologii 7 z 11 lekarzy, na pediatrii 4 z pięciu! Szpital łącznie zatrudnia 236 lekarzy. Tylko w ubiegłym roku placówka miała 25 tysięcy 832 pacjentów, wykonano 7 tysięcy 586 zabiegów - informuje nas dyrektor placówki, Grażyna Kuczera.
Lekarze mówią, że nie mają wyboru, bo pracują ponad siły i dłużej się nie da!

Wniosek dyrekcji szpitala dotyczący zawieszenia oddziałów, zgodnie z procedurą, wpłynął już do wojewody śląskiego, który w ciągu 30 dni podejmie ostateczną decyzję.

O zagrożeniu dla funkcjonowania oddziałów poinformowano władze wojewódzkie, konsultantów, NFZ i Ministra Zdrowia. Bo to właśnie we wprowadzonych rozwiązaniach systemowych upatrywany jest powód trudnej sytuacji placówki.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo