W Jastrzębiu-Zdroju uczcili 37. rocznicę Porozumień...

  W Jastrzębiu-Zdroju uczcili 37. rocznicę Porozumień Jastrzębskich - ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Jastrzębiu-Zdroju uczcili 37. rocznicę Porozumień Jastrzębskich - ZDJĘCIA
  1/107
  przejdź do galerii

  ©Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

  Przedstawiciele związków zawodowych, rządu, samorządowcy i licznie zgromadzeni górnicy wzięli udział w 37. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich.
  - Postulaty, podpisane z delegacjami ówczesnego rządu są naszym testamentem. Nie tylko w te dni, w które spotykamy się przed pomnikami i pamiętamy, ale codzienną ciężką pracą realizujemy testament sygnatariuszy robotników z 1980 roku. Jeśli dzisiaj słyszymy, że postulaty sierpniowe to był straszak na komunistów, albo relikt przeszłości, to my mówimy nie, bo wiele z tych postulatów udało nam się zrealizować. Choćby postulat wcześniejszych emerytur dla górników, którzy pracują pod ziemią – podkreślił Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

  - Jeżeli jednak słyszymy, że na nasze urodziny zapraszają nas ci, którzy na co dzień deptają te postulaty, to jak inaczej to rozumieć, jak prowokację i to bezczelną prowokację. Pierwszy postulat – niezależne samorządne związki zawodowe, a dzisiaj celebrować chcą te uroczystości ci, którzy przygotowali ustawę o faktycznej delegalizacji związków zawodowych. Jak mogą celebrować to święto ci, którzy maszerują razem z esbekami na manifestacjach? A postulat 13. mówił wyraźnie o odebraniu przywilejów funkcjonariuszom MO i SB – grzmiał Piotr Duda.
  Zobacz galerię
  Podczas uroczystości wspomniano również zmarłego w tym roku sygnatariusza Porozumień – Tadeusza Jedynaka. Przypomnijmy, że Tadeusz Jedynak zmarł 31 maja tego roku w szpitalu w Sosnowcu. Jego pogrzeb odbył się 3 czerwca. Spoczął na cmentarzu przy ul. Smutnej w Żorach.

  Jakie Co Ty wiesz o Jerzym Ziętku? Rozwiąż QUIZ DZ  Szkolna wyprawka 2017. Ile kosztuje? CENY BIEDRONKA, KAUFLAND, TESCO, CARREFOUR, AUCHAN  25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.


  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem