Wydobyli skarb z lasu w Jastrzębiu. To... wanna [ZDJĘCIA]

  Wydobyli skarb z lasu w Jastrzębiu. To... wanna [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W lasu w Jastrzębiu znaleziono XIX-wieczną wannę
  1/5
  przejdź do galerii

  W lasu w Jastrzębiu znaleziono XIX-wieczną wannę ©Marcin Boratyn / GHM

  Z lasu w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju wyciągnięto zabytkową wannę z XIX wieku i choć Marek Wróbel, miłośnik historyk miasta, znalazł ją tam kilka miesięcy temu, to dopiero teraz udało się ją wydobyć. Niestety, zabytek będzie można oglądać prawdopodobnie dopiero w 2018 roku. Wówczas miasto chce postawić wannę w Parku Zdrojowym.
  Zabytkową wannę w lesie w Parku Zdrojowym odnalazł Marek Wróbel, mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju i miłośnik historii. Miasto jednak dopiero po kilku miesiącach postanowiło wannę wyciągnąć.

  Jak tłumaczono, wcześniej nie było do tego warunków, sprawę utrudniała też pogoda.

  - Wanna została już wydobyta, jest po konserwacji - mówi Katarzyna Borkowska z Wydziału Architektury jastrzębskiego Urzędu Miasta.


  W Galerii Historii Miasta podkreślają, że wanna na pewno jest zabytkowa. Kierownik GHM, Marcin Boratyn, zaznacza, że wanna na pewno pochodzi z okresu przedwojennego.

  - W budynku po dawnych łazienkach, który znajduje się na terenie parku, znajdowały się marmurowe wanny. Ta jest betonowa, to wygładzony beton, ale jednak. Mogła służyć do borowinowych kąpieli, potem była spłukiwana - mówi Boratyn. - Co ciekawe, nie ma bocznego odpływu, jest tylko dolny - dodaje Marek Wróbel.

  I choć wannę wyciągnięto z lasu dopiero po kilku miesiącach, to przeszła w końcu konserwację. Niestety, nie stanie w najbliższym czasie w Parku Zdrojowym. A to dlatego, że wannie ma zostać wydzielone specjalne miejsce, które miasto wyznaczy przy okazji przebudowy parku.

  - Wówczas znajdzie się miejsce, w którym można tę wannę umieścić. Nie chcemy jej tymczasowo stawiać na trawie czy jakimś krzywym chodniku - mówi Katarzyna Borkowska. Jak udało nam się dowiedzieć, miasto może nie zdążyć postawić jej w parku nawet do końca roku. Możliwe, że stanie tam dopiero w 2018 roku.

  A to nie pierwsza wanna, jaką udało się znaleźć w Jastrzębiu-Zdroju. W dawnym budynku Łazienek w parku istniało kiedyś uzdrowisko z 20 wannami dla kuracjuszy, którzy zjeżdżali z całej Europy. W 2010 roku znaleziono już jedną marmurową wannę - teraz to jeden z najważniejszych eksponatów w Galerii Historii Miasta.

  Można ją tam podziwiać. Trzy kolejne odkryto w pobliżu dawnych Łazienek. Nie można ich jednak ruszyć, bo znajdują się na prywatnej posesji. Marek Wróbel będzie walczył o to, by wanny udało się odzyskać i znaleźć im godne miejsce. - Musimy dbać o historię - mówi.

  Przypomnijmy, że zabytkowe wanny znajdują się na terenie prywatnej posesji w Parku Zdrojowym. Uzdrowisko w Jastrzębiu zostało założone w 1861 r. i funkcjonowało do lat 80. XX wieku. Słynęło przede wszystkim z kąpieli solankowych. Wzniesiono kilka budynków, w tym Łazienki, powstałe w 1862 roku.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rarytas

   FLA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wystawią a olx i pójdzie jak złoto :D

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama