Zawaliła się kamienica w Świebodzicach. Strażacy z...

  Zawaliła się kamienica w Świebodzicach. Strażacy z Jastrzębia szukają zasypanych

  Bartek Wojsa, TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trzykondygnacyjna poniemiecka kamienica przy ulicy Krasickiego w Świebodzicach runęła dziś, w sobotę, ok. godziny 9. W budynku było zameldowanych 17 osób. Części z nich nie było rano w domu. Pod gruzami znalazło się ok. 15 osób. Na miejscu w ciągu kilku minut pojawili się strażacy. Ogółem w akcji ratunkowej bierze udział 200 osób, w tym strażacy z Jastrzębia-Zdroju.
  Zawalona kamienica w centrum Świebodzicach
  1/29
  przejdź do galerii

  Zawalona kamienica w centrum Świebodzicach ©Dariusz Gdesz / Polskapresse

  AKTUALIZACJA
  Ratownicy wydobyli spod gruzów zawalonej kamienicy szóstą ofiarę. Tym samym najnowszy bilans tragedii to 6 osób marh i cztery ranne

  AKTUALIZACJA
  Niestety rośnie bilans ofiar katastrofy budowlanej w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Ratownicy spod gruzów zawalonej kamienicy wyciągnęli kolejne dwa ciała. Tym samym liczba ofiar wzrosłą do pięciu osób, z czego dwie, to dzieci w wieku szkolnym. W sumie wewnątrz mogło być w chwili tragedii mogło być 18 osób.

  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
  Wiadomo już, że nie żyją trzy osoby, w tym dwoje dzieci. Ich tożsamość jeszcze nie jest ustalona. Na miejscu pracuje ponad 20 zastępów straży pożarnej, w tym jednostka ratownictwa specjalistycznego z psami.

  Trzy osoby wyszły spod gruzów same. 7 udało się wydobyć (w tym trzy martwe). Poszukiwane są wciąż 4. Jedną osobę reanimowano na ulicy, a kolejną przewieziono karetką pogotowia ratunkowego do szpitala. W szpitalu w Świdnicy jest 19-latek w stanie stabilnym, w Świebodzicach 17-latek i 55-letnia kobieta (też w stanie stabilnym), a we Wrocławiu z poważnymi urazami wewnętrznymi przebywa dziecko.

  Ewakuowano wszystkich mieszkańców sąsiednich kamienic. Na miejscu jest nadzór budowlany, prokuratorzy, policja. Rodziny oraz poszkodowani zostali objęci pomocą psychologiczną.

  - Runęło około 80 proc. tego budynku - mówił w TVN 24 Daniel Mucha, rzecznik KW PSP we Wrocławiu. - Przeszukamy każdy zakamarek. Jesteśmy przygotowani. Mamy na miejscu psy ratownicze specjalizujące się w szukaniu uwięzionych pod gruzami, kamery termowizyjne oraz geofony, za pomocą których jesteśmy w stanie usłyszeć najcichsze odgłosy z rumowiska - mówi strażak.

  Dodał, że prawdopodobną przyczyną katastrofy jest wybuch gazu, ale nie ma jeszcze pewności. To ustalą specjaliści po zakończeniu akcji ratunkowej. Akcja potrawa jeszcze wiele godzin.

  Do Świebodzic pojechały trzy zastępy PSP z Jastrzębia-Zdroju, w tym czternastu strażaków i cztery psy ratownicze. To specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza, która wysyłana jest zawsze do tego typu akcji.

  - Pojechali ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej z Jastrzębia-Zdroju i cztery psy ratownicze - mówi nam bryg. Mirosław Juraszczyk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju. - Informacja o potrzebie wyjazdu dotarła do nas około godziny 9. Przed godziną 14 rozmawiałem z dowódcą grupy, który powiedział mi, że właśnie wchodzą na teren gruzowiska.

  Bryg. Juraszczyk podkreśla, że ratownicy pozostaną w Świebodzicach aż do końca akcji ratowniczej, czyli do momentu odnalezienia poszukiwanych osób. Na gruzowisku pracują rotacyjnie wraz z innymi grupami ratowniczymi. Jest ciężki sprzęt, który usuwa zwały cegieł, oczyszczając pole poszukiwań.

  Strażacy korzystają z niezbędnych sprzętów lokalizacyjnych, takich jak geofon, kamera wziernikowa czy sprzęt do stabilizacji gruzowisk. Ich psy są szkolone w dwóch specjalizacjach: gruzowiskowa i terenowa. Na razie psy nie wyczuły w gruzowisku zapachu człowieka.

  Czworonogi przy tego typu akcjach są odpowiednio zabezpieczone: mają widoczne kamizelki z odblaskami i przyczepiony dzwoneczek, który pomaga zlokalizować pupila, co pozwala przewodnikom lepiej go kontrolować, nawet jeśli nie widzą psa. To z kolei przekłada się na szybsze działania na miejscu zdarzenia. Jak tłumaczą w straży, na gruzowiskach nie zakłada się psom nawet obroży, bo mogłoby zaplątać się w druty zbrojeniowe lub inne, metalowe części.

  Strażacy będą szukać ludzi do skutku.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla większego

   prawdopodobieństwa, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   że to kamienica poniemiecka, należało podac niemiecką nazwę tego miasta, byłoby wiarygodne, wy gorolskie manipulatory.

   Zdjęcie autora komentarza
   polnische Wirtschaft

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   polak wszystko zasra i rozwali. Nawet jak ukradnie jak niemieckie ziemie w 1945
   a w takim Amsterdamie stoją nawet kamienice z XVIIw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ot i widać

   toefl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   jaki jest stan tych kamienic poniemieckich . Wybuch gazu i cała kamienica rozsypuje się


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze jeden Polak

   mądry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   po tragedii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawet poniemieckie

   kamienice (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   należy kontrolowac, konserwowac i remontowac. Jeżeli Polak tego nie zrobi, przeważnie z braku mamony lub lenistwa, dochodzi do takich tragedii. Można tego uniknąc wyburzając wszystkie poniemieckie...rozwiń całość

   należy kontrolowac, konserwowac i remontowac. Jeżeli Polak tego nie zrobi, przeważnie z braku mamony lub lenistwa, dochodzi do takich tragedii. Można tego uniknąc wyburzając wszystkie poniemieckie kamienice, ale to też kosztuje.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama