Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: S jak Sobieski, czyli spuścizna po wielkiej kopalni Jaworzno

Tomasz Szymczyk
Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie
Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie Andrzej Gontarz
Jaworzno kojarzy nam się przede wszystkim z energetyką, i to nie tylko z olbrzymimi chłodniami i najwyższym kominem w Polsce, należącym do elektrowni Jaworzno III, ale też budowanym nowym blokiem energetycznym. Pod miastem wciąż pracują jednak górnicy. Aktualnie wydobycie prowadzi tu Zakład Górniczy Sobieski należący do spółki Tauron Wydobycie.

Dzieje Sobieskiego zaczynają się w 1838 roku, gdy Fryderyk Westenholz założył w jego miejscu kopalnię rud żelaza. Dopiero trzydzieści lat później jeden z kolejnych jego właścicieli uzyskał prawo wydobycia również węgla kamiennego. Sam szyb Sobieski, od którego wzięła się nazwa całej kopalni, wydrążono dopiero w 1909 roku. Po I wojnie światowej właścicielem kopalni była Belgijska Spółka Akcyjna Górnicza i Przemysłowa, potem zakład był filią spółki Giesche SA.
W 1947 roku Sobieski został włączony do starszej kopalni Jaworzno. Ta została założona jeszcze w 1792 roku i przez cały czas - nie zważając na zmieniające się granice i warunki polityczne - należała do Skarbu Państwa. Przez wiele lat zakład ten nosił nazwę Fryderyk August, którą w 1919 roku zmieniono na Piłsudski.

W 1945 roku kopalnie Piłsudski, Jan Kanty i Leopold utworzyły wspomnianą KWK Jaworzno. Siedem lat później Jan Kanty i Leopold wydzielono jednak jako osobną kopalnię Komuna Paryska, a nazwę Piłsudski zamieniono na... Bierut. W 1957 roku samodzielność, ale tylko na szesnaście lat, zyskał również ponownie Sobieski. Wspomnieć trzeba również o kopalni Kościuszko, położonej niemalże w centrum Jaworzna. Założono ją w 1886 r. pod nazwą Jacek Rudolf, którą na Kościuszkę zamieniono w 1919 roku. W 1948 roku stara kopalnia zakończyła pracę, lecz w latach 1949-53 powstała nowa kopalnia Kościuszko.

W 1963 r. razem z kopalnią Bierut utworzyła ona ponownie KWK Jaworzno. Po włączeniu Sobieskiego kopalnię Jaworzno śmiało nazwać można było prawdziwym górniczym kombinatem. Pod koniec lat 70. rocznie wydobywano tu nawet ponad 5 mln ton węgla rocznie. W latach 90. zlikwidowano ruch II Kościuszko, a na bazie kopalni powstał Zakład Górniczy Sobieski. Górnicy zjeżdżają do pracy szybami na dawnym ruchu I Piłsudski, wydobycie odbywa się na dawnej kopalni Sobieski. Tauron Wydobycie będzie dla niej drążył nowy szyb Grzegorz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera