Chcą fedrować pod Jaworznem. Mieszkańcy coraz głośniej...

  Chcą fedrować pod Jaworznem. Mieszkańcy coraz głośniej protestują

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Oprócz australijskiej firmy Balamara, również Tauron Wydobycie ma chrapkę na jaworznicki węgiel. Chodzi o obszar górniczy „Jaworzno”.
  Mieszkańcy Jaworzna żywo interesują się sprawą kopalń

  Mieszkańcy Jaworzna żywo interesują się sprawą kopalń ©materiały prywatne

  Boimy się nawet myśleć, w jakim stanie będą nasze domy po zakończeniu eksploatacji - przekonuje jaworznianin Wacław Chudzikiewicz, który występuje w imieniu mieszkańców Koźmina, Jeziorek, Cezarówki Górnej, Wilkoszyna i Ciężkowic w Jaworznie.

  Chodzi o plany Tauronu Wydobycie, który chce wydobywać węgiel pod tymi dzielnicami. A dokładnie o obszar górniczy „Jaworzno”. Eksploatacją zajmowałby się istniejący od lat w tym mieście, należący do koncernu, Zakład Górniczy Sobieski. Postępowanie prowadzi na razie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. Dobiegły końca konsultacje społeczne (w ostatnim dniu ich trwania mieszkańcy złożyli w RDOŚ petycję z 1,5 tys. podpisów przeciwko planom Tauronu), teraz przyszedł czas na uzgodnienie decyzji środowiskowej.

  Tauron Wydobycie to już kolejny przedsiębiorca, który ma chrapkę na bogate jaworznickie złoża. O węgiel pod inną częścią dzielnicy Jaworzna - Ciężkowic, a także pod Niedzieliskami, stara się bowiem australijska firma Balamara.

  - ZG Sobieski planuje eksploatację górniczą w rejonie dzielnicy Wilkoszyn, gdzie wpływami eksploatacji objęta zostanie zabudowa mieszkalna od ul. Ciężkowickiej do pierwszych domów znajdujących się w dzielnicy Jeziorki oraz w rejonie Jeziorek-Koźmina, gdzie wpływami eksploatacji objęta zostanie zabudowa mieszkalna od ul. Łanowej do ul. Paprotki w Koźminie i zabudowa Cezarówki Górnej. Przewidywane jest prowadzenie wydobycia systemem ścianowym na zawał. Nie ma możliwości zastosowania podsadzki hydraulicznej - informuje Zofia Mrożek, rzeczniczka Tauronu Wydobycie. - W stosunku do pierwotnych planów odstąpiono od eksploatacji w rejonie obszaru NATURA 2000. Zabudowa mieszkalna Ciężkowic w rejonie ul. Cichy Kącik nie będzie podlegała wpływom eksploatacji górniczej - dodaje.

  Wymienione przez rzeczniczkę zmiany nie satysfakcjonują mieszkańców Ciężkowic. Chcą pomniejszenia obszaru górniczego, a nie nieznacznego tylko zawężenia obszaru eksploatacji. Sprzeciwiają się wydobyciu pod ich dzielnicą w ogóle. Ich domy nigdy nie były przystosowane do tego typu działalności.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama