Dwie nowe kopalnie w Jaworznie? Urzędnicy mają zastrzeżenia,...

  Dwie nowe kopalnie w Jaworznie? Urzędnicy mają zastrzeżenia, a mieszkańcy boją się szkód

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na pierwszym spotkaniu w sprawie budowy kopalni zjawił się tłum mieszkańców Ciężkowic

  Na pierwszym spotkaniu w sprawie budowy kopalni zjawił się tłum mieszkańców Ciężkowic ©anna zielonka

  Spółka Balamara chce zbudować w Jaworznie dwie kopalnie węgla kamiennego. Urzędnicy mają zastrzeżenia, a mieszkańcy boją się szkód.
  Na pierwszym spotkaniu w sprawie budowy kopalni zjawił się tłum mieszkańców Ciężkowic

  Na pierwszym spotkaniu w sprawie budowy kopalni zjawił się tłum mieszkańców Ciężkowic ©anna zielonka

  Czy w Jaworznie powstaną dwie nowe kopalnie węgla kamiennego - Mariola 1 i Mariola 2? Australijska firma Balamara Resources Ltd przekonuje mie-szkańców i władze miasta do swojego pomysłu, tymczasem jaworznianie są do tego sceptycznie nastawieni. Kolejne spotkanie w sprawie powstania wspomnianych zakładów górniczych odbyło się wczoraj w Urzędzie Miejskim - w ramach Komisji Rozwoju i Przeciwdziałania Bezrobociu Rady Miejskiej. Radni chcieli bowiem zadać kilka ważnych pytań przedstawicielom inwestora.

  Przypomnijmy. Kopalnia Mariola 1 miałaby powstać w Ciężkowicach. Eksploatacja dotyczyłaby węgla ze złoża Siersza 2, stanowiącego wydzieloną część złoża zlikwidowanej KWK Siersza, które w większości znajduje się właśnie pod Jaworznem. Transport osób i urządzeń w czasie planowanej budowy zakładu ma się odbywać przede wszystkim z terenu Sierszy. Ze stacją Jaworzno-Ciężkowice ma za to połączyć się nowy zakład bocznicą kolejową. Teren, gdzie ma powstać kopalnia Mariola 1, to dawne wyrobisko popiaskowe. Eksploatacja w tym przypadku ma się odbywać tylko pod lasami. Balamara planuje też drugą kopalnię w Jaworznie - Mariola 2 - i eksploatację złoża Jan Kanty-Szczakowa.

  Na komisji rozwoju w Urzędzie Miejskim było wczoraj bardzo gorąco. Najpierw głos zabrał jaworznicki prezydent Paweł Silbert, który przypomniał zebranym na sali radnym, mieszkańcom i przedstawicielom spółki górniczej o staraniach kilku podmiotów o uzyskanie koncesji na jaworznicki węgiel. Tamtym spółkom nie udało się rozpocząć wydobycia węgla spod Jaworzna. Silbert mówił też o tym, że magistrat nie sprzeciwia się samej idei kopalni, ale chce jednak chronić miasto i jego mieszkańców przed#szkodami górniczymi.

  - Nie godzimy się na prowadzenie takiej eksploatacji, która będzie miała negatywne skutki dla powierzchni - argumentował. Wiadomo już, że negatywna jest opinia miasta na temat raportu środowiskowego Bala-mary, złożonego do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, w sprawie Marioli 1. Już na spotkaniu z mieszkańcami Ciężkowic naczelnik wydziału architektury i urbanistyki UM Jaworzno, Teobald Jałyński, stwierdził, że miasto nie godzi się z niektórymi zapisami dokumentu. Wczoraj Paweł Silbert przyznał z kolei, że również raport o Marioli 2 (złoże Jan Kanty - m.in. pod Niedzieliskami) też budzi wątpliwości miasta.

  Przedstawiciele Balamary, na czele z Piotrem Kosowiczem, przekonują natomiast, że takie wypowiedzi wprowadzają w błąd mieszkańców. Spółka twierdzi, że inwestycja nie zagraża miastu i jego mieszkańcom. - O dzisiejszym spotkaniu w urzędzie dowiedzieliśmy się dzień wcześniej. Tymczasem chcemy dobrze przygotować się do rozmowy - zaznaczał wczoraj Kosowicz. - Liczymy na spotkania, na których będzie można podjąć merytoryczną rozmowę, i na których przedstawimy nasze plany i odpowiemy na wszystkie pytania - dodał. Podkreślał, że takie spotkanie Balamara planuje na marzec br. Tymczasem już teraz mieszkańcy Ciężkowic zbierają podpisy przeciwko budowie kopalni. Mieszkańcy Niedzielisk też się do nich dołączają.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "fachowcy "

   Joalojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   "Spółka Balamara chce zbudować w Jaworznie dwie kopalnie węgla kamiennego." jakto budowc skoro wydobycie węgla jest nie opłacalne tak twierdza " fachowcy "


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prywatna firma da radę

   ffff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dla Państwa się nie opłaca dla prywatnego tak. tak się doprowadza Państwo do ruiny

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama