Ważne
  IPN Katowice: wystawa o jaworznickich Żydach [ZDJĘCIA]

  IPN Katowice: wystawa o jaworznickich Żydach [ZDJĘCIA]

  Mat. prasowe, Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  IPN Katowice: wystawa o jaworznickich Żydach [ZDJĘCIA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Mat. zebrane przez Muzeum Miasta Jaworzna

  Dziś, czyli 27 stycznia, jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Dlatego dzień wcześniej w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika odbyło się otwarcie wystawy „Życie i zagłada jaworznickich Żydów 1939-1942” i prelekcja twórcy wystawy Barbary Stanek z Muzeum Miasta Jaworzna, poświęcona tej tematyce.
  - Wystawa będzie prezentowana do 25 lutego 2017 r. Można na niej zobaczyć dokumenty i fotografie ilustrujące sytuację społeczności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej oraz jej likwidację w 1942 roku. Ważnym elementem wystawy są fragmenty wspomnień osób, które przeżyły te tragiczne chwile. Prezentowane dokumenty i fotografie pochodzą z Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Krakowie oraz ze zbiorów Muzeum Miasta Jaworzna - informuje Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN Katowice.


  Zanim wybuchła wojna
  Prawie 3 tysiące w Jaworznie i 400 w Szczakowej. Tyle wyznawców judaizmu mieszkało przed wojną na jaworznickich ziemiach . Obie prężnie działające wspólnoty podlegały gminie wyznaniowej w Chrzanowie.

  - Żydów można było spotkać na każdym kroku - stwierdza Barbara Stanek z Muzeum Miasta Jaworzna. - Mieli swój rabinat, synagogi, łaźnie rytualne, rozwinięte szkolnictwo wyznaniowe. Zasiadali w radach miejskich, prowadzili stowarzyszenia, działalność gospodarczą i społeczną.

  W Jaworznie Żydzi mieszkali głównie przy rynku. Tam stała również synagoga (dziś w tym samym budynku jest klub ze striptizem). Jaworznicki rynek był centrum dwóch kultur, nie tylko polskiej, jaworznickiej, ale również żydowskiej .

  Życie do góry nogami
  Nastał wrzesień 1939 roku. Hitlerowcy mordowali zarówno Żydów, jak i Polaków. Starozakonnym niszczyli synagogi, nakładali na nich wysokie kontrybucje. Zamykano żydowskie sklepy i warsztaty, odbierano majątki, nakazano noszenie opasek z Gwiazdą Dawida, wprowadzono reglamentację towarów. Niektórych deportowano na przymusowe roboty do Niemiec.

  - Żydzi mieli zakaz odwiedzania aryjskich sklepów, restauracji i kina - kontynuuje Barbara Stanek. - Zabroniono im poruszania się po głównych ulicach i korzystania z publicznych kąpielisk. W Szczakowej nie wolno było im chodzić do parku dworcowego i lasu miejskiego, wzdłuż ulic Królowej Jadwigi, Żwirki i Wigury, Kilińskiego, Sobieskiego, Sportowej, Wąskiej, Kablowej i Cichej. W Jaworznie starozakonnym zakazano wchodzenia do parku przy budynku dyrekcji kopalni i poruszania się ul. Grunwaldzką, Kilińskiego, Szpitalną i Narutowicza.

  Getto w Pasterniku
  W lutym 1942 roku polskie rodziny z Pasternika, między Szczakową a Długoszynem, musiały opuścić swoje domostwa. Hitlerowcy zasiedlili je Żydami z całej okolicy. Tak powstało getto przejściowe, które istniało pięć miesięcy. W zaledwie kilkunastu gospodarstwach w ogromnej ciasnocie mieszkało razem kilkuset Żydów. Panowały głód i choroby, w zimie doskwierał ostry mróz.
  Zobacz galerię
  - Do likwidacji getta doszło 8 czerwca - opowiada Barbara Stanek. - Żydów podzielono na trzy grupy. Około 287 osób wywieziono do Auschwitz, 40 zdolnych do pracy wysłano do getta w Sosnowcu, 240 osób do getta w Chrzanowie. Uratowali się nieliczni - dodaje. Jak napisali Niemcy, jaworznickie ziemie stały się "wolne od Żydów" w lipcu 1942 roku. Ostatnie dwie żydowskie rodziny trafiły do Oświęcimia w 1943 roku.

  "Pozostały po nich fotografie..."
  To tytuł filmu autorstwa Barbary Stanek i Marcina Jani, który można zobaczyć w ramach wystawy "w IPN-ie. Powstała we współpracy z Iwoną Brandys, Sławomirem Śląskim i innymi pracownikami muzeum. Dokument jest warty zobaczenia.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mat. prasowe, Anna Zielonka 27 stycznia 2017 21:42

   Brak obiektywizmu, graniczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   z brakiem Historii

   Jeśli można dodać Demokracja to speluna
   Komunizmu cz Narodowego Socjalizmu

   Ribbentrop + Mołotow podpisali fakt o nieagresjji

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama