Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzniccy karatecy na szkoleniu w Japonii [ZDJĘCIA]

opr. Anna Zielonka, fot. „Kumite”- Klub Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo w Jaworznie
Członkowie „Kumite”- Klubu Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo w Jaworznie doskonalili swoje umiejętności w Japonii. Jaworzniccy karatecy od 11 do 21 marca brali udział w stażu szkoleniowym Okinawa Shrin-ryu Karate i Okinawa Kobudo w Naha na Okinawie (kolebce karate).

- Głównym powodem wyjazdu było otwarcie w stolicy Okinawy nowego Sohonbu Dojo, centralnej sali treningowej, okinawskiego mistrza - Kenyu Chinena (9 dan Okinawa Shorin-ryu Karate i 9 dan Okinawa Kobudo), szefa World Oshukai Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo Federation - podkreśla Ireneusz Ziętek. Jak dodaje, Kenyu Chinen jest członkiem komisji utworzonej przez prefekta Okinawy, która promuje tradycyjne sztuki walki. Mistrz w 1976 roku został oddelegowany do Europy i od tego czasu propaguje sztuki walki na naszym kontynencie. Regularnie zjawia się też w naszym kraju, gdzie szkoli polskich instruktorów. - W oficjalnym otwarciu dojo uczestniczyli przedstawiciele organizacji z różnych krajów: Polski, Francji, Kanady, Niemiec, Japonii i przedstawiciele Prefektury Okinawa. Uroczystości były szeroko komentowane przez prasę i telewizję japońską - dodaje.

W treningach pod okiem mistrza wzięło udział 25 Polaków, w tym trzy osoby z jaworznickiego klubu. Byli to Ireneusz Ziętek (5 dan karate, 3 dan kobudo), Krzysztof Grabiniok (1 dan karate, 1 dan kobudo) i Radosław Błaszczyk (1 dan karate).

- Treningi nastawione były na doskonalenie elementów technicznych tradycyjnego karate i kobudo z Okinawy - kata, bunkai, katakumiwaza i na zastosowanie tych elementów w realnej walce - wyjaśnia dalej Ireneusz Ziętek.

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie na naszych portalach dziennikzachodni.pl/jaworzno i jaworzno.naszemiasto.pl.

Kenyu Chinen wchodzi w skład komisji utworzonej przez Prefekta Okinawy promującej tradycyjne sztuki walki. W 1976 roku został oddelegowany do Europy w celu propagowania sztuk walki a od ponad dwudziestu regularnie przyjeżdża do Polski, szkoląc polskich instruktorów. Na treningach mistrz podkreślał, jak ważne jest tradycyjne podejście do treningów.
Okinawa jest największą wyspą archipelagu Ryu-kyu, leżącą ok. 2000 km na południe od Tokyo. Kiedyś Okinawa była niezależnym królestwem, obecnie prefektura Japonii. To tutaj powstało karate z połączenia lokalnych i chińskich systemów walki, tutaj mają swoje główne siedziby największe organizacje karate na świecie.
Na Okinawie ponad sto lat temu wprowadzono do szkół karate jako element wychowania fizycznego.

Oprócz treningów był również czas na zwiedzanie tej egzotycznej wyspy. Widzieliśmy m. in. Zamek Shuri, muzeum Prefektury Okinawa, oceanarium, liczne ogrody, oraz obiekty związane ze sztukami walki: tradycyjne sale treningowe oraz Muzeum Karate.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!