Jaworzno: nowa sala widowiskowo-koncertowa już otwarta...

  Jaworzno: nowa sala widowiskowo-koncertowa już otwarta [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: nowa sala widowiskowo-koncertowa już otwarta [ZDJĘCIA]
  1/46
  przejdź do galerii
  Jaworzno ma w końcu salę widowiskowo-koncertową z prawdziwego zdarzenia. Gruntownie wyremontowane i przebudowane pomieszczenie w budynku, należącym do kompleksu dawnego obozu pracy (dziś mieści się tam Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków), zostało wczoraj uroczyście otwarte i poświęcone. Przez lata pomieszczenie nie nadawało się jednak do użytku.
  Sala, zbudowana przez młodocianych więźniów w celu ich „resocjalizacji” na modłę socjalizmu, po likwidacji obozu była wykorzystywana przez KWK Komuna Paryska. Było tu m.in. kino. Jaworznianie z sentymentem wspominają wizyty w tym miejscu.

  -Sam w tej sali występowałem -podkreśla śpiewak Jan Wolański, niegdyś członek Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. - Odnowiona sala bardzo mi się podoba. Może znów będzie mi dane w niej wystąpić - dodaje.


  W pomieszczeniu wymieniono m.in. całą instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, ogrzewanie i klimatyzację, przebudowano ściany i poszerzono scenę o około cztery metry. Na widowni jest prawie 390 miejsc siedzących z niewielkim balkonem. Podwyższono poziom podłogi na widowni przy scenie. Zbudowano zewnętrzną windę osobowo-towarową, przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie. Pomieszczenie jest klimatyzowane. Powstały także trzy garderoby i toaleta, przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Remont kosztował ok. 5 mln zł.

  Do tej pory w Jaworznie było kilka miejsc, w których odbywały się różne kulturalne wydarzenia. -Nowa sala widowiskowo-koncertowa oferuje mieszkańcom innego rodzaju ofertę kulturalną niż pozostałe tego typu obiekty w naszym mieście -zaznacza Katarzyna Florek w UM w Jaworznie. - W hali widowiskowo-sportowej w centrum odbywają się duże imprezy masowe , w tym muzyczne i sportowe, swoje propozycje ma dla jaworznian także orkiestra Archetti w Jeleniu. Z kolei sala na Osiedlu Stałym będzie oferować m.in. spektakle teatralne profesjonalnych teatrów czy seanse filmowe. To tutaj będą odbywać się miejskie uroczystości i inne ważne imprezy kulturalne - dodaje. W MDK stałą scenę zyskały dwa teatry - Plejada z Krakowa i teatr muzyczny Arte Creatura z Tychów. Z funkcji kina początkowo skorzysta młodzież. MDK stara się też o powstanie kina studyjnego.

  Podobnymi salami koncertowymi mogą pochwalić się też inne miasta regionu. Tego typu miejsca wyrastają bowiem ostatnio na kulturalnej mapie jak grzyby po deszczu. Ogromna sala znajduje się np. w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Liczy 675 miejsc i odbywają się w niej imprezy różnego typu - od koncertów po spektakle teatralne. - Odwiedza nas blisko 100 tys. gości rocznie. Co ważne, frekwencja zawsze dopisuje. Widać, że mieszkańcy naszego miasta czują potrzebę obcowania z kulturą -zaznacza Zdzisława Górska-Nieć z PKZ-u.

  W Sosnowcu są dwie nowoczesne sale. Pierwsza to Muza, która znajduje się w centrum miasta. Odbywają się w niej koncerty muzyki różnego typu, jak i występy kabaretów czy pokazy taneczne. W tym miejscu gości 60 tys. osób rocznie. Jest też sala koncertowa przy szkole muzycznej. Odbywają się w niej koncerty muzyki poważnej. - Obie sale są potrzebne, bowiem służą rozrywce innego typu. Ważne jest też to, że sala w szkole muzycznej nie generuje potrzeby zatrudnienia dodatkowych pracowników. Jest integralną częścią placówki -zaznacza Rafał Łysy z UM Sosnowiec.

  Roczne koszty stałe utrzymania Muzy to 620 tys. zł, z kolei koszty poligrafii, opłacenia występów wykonawców, reklamy itp to 1,1 mln zł (w części pokrywają je pieniądze z biletów, które, w zależności od rodzaju imprezy, kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu zł).

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama