Jaworzno: Prawie 500-tonowy generator dotarł do elektrowni

  Jaworzno: Prawie 500-tonowy generator dotarł do elektrowni

  AD/mat.pras

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: Prawie 500-tonowy generator dotarł do elektrowni
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Fot. Mat. Best Logistic

  Jak poinformowała na swojej stronie szczecińska firma transportowa Best Logistics, do Jaworzna dotarła ważąca prawie 500 ton przesyłka. To generator do budowanego w Jaworznie bloku energetycznego. Wyprodukowany przez Siemensa generator po 21 dniach żeglugi Odrą dotarł do portu w Opolu, a stamtąd koleją na plac budowy w Jaworznie.
  Na początku listopada, do portu Opole trafił stator generatora o ciężarze 476 ton z fabryki Siemensa zlokalizowanej w Mülheim nad rzeką Ruhr w Niemczech. Miejscem przeznaczenia ładunku jest nowo budowany blok energetyczny Elektrowni Jaworzno o mocy 910 MW. Zlecenie transportu statora generatora od fabryki do miejsca docelowego otrzymały podmioty należące do grupy Felbermayr.

  Jest to rekordowo ciężki ładunek o jednorazowej masie skupionej, jaki dotychczas dostarczono drogą wodną do Opola.
  Odcinek transportu obejmujący żeglugę śródlądową zlecono firmie Haeger & Schmidt International GmbH z siedzibą w Duisburgu. Transport zrealizowany został barką motorową JOLIBA o długości 82 m i szerokości 9 m, w której dno ładowni zostało odpowiednio wzmocnione poprzez rozłożenie pod generatorem dodatkowych belek stalowych rozprowadzających naciski.

  Załadowana barka zanurzona była na 157 cm, co wymagało szczególnej ostrożności i uwagi podczas podróży na całym odcinku Odry, a w szczególności przy przejściu przez mielizny i przemiały w rejonie Słubic oraz na Odrze swobodnie płynącej. W tym celu dla uniknięcia niepotrzebnych „niespodzianek” na odcinku z Hohensaaten do Brzegu Dolnego zaangażowany został pchacz TUR-O-78 jako jednostka asystująca dla JOLIBY.

  Dzięki ścisłej współpracy z Centrum Operacyjnym RZGW we Wrocławiu udało się szczęśliwie po trwającym 21 dni rejsie dopłynąć do portu firmy FAMET w Opolu, gdzie za pomocą suwnicy bramowej o udźwigu 500 ton generator został wyładowany z barki na tymczasowy plac składowy.

  Opracowaniem technologii przeładunku statora generatora i dostawy na teren budowy nowego bloku elektrowni zajęła się firma Best Logistics ze Szczecina.
  Z Austrii sprowadzono specjalistyczny 32-osiowy wagon dziobowy należący do firmy Felbermayr Transport- und Hebetechnik GmbH & Co KG, na który został załadowany w ostatnich dniach listopada stator generatora i przetransportowany do elektrowni, gdzie został złożony na miejscu składowym. Należy podkreślić, że także ten transport kolejowy stanowi nowy rekord na Europejskich torach. Jeszcze nigdy nie przewieziono koleją ładunku o takiej masie jednostkowej.

  Ostatnim etapem realizowanym przez Best Logistics w roku 2017 będzie dostarczenie stojana generatora na specjalistycznych osiach SPMT (samojezdne podwozie wieloosiowe) do hali maszynowni nowego bloku elektrowni.


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reklama

   Kolega (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Transport stoją na jest częścią kontraktu realizowanego przez ZRE. Szkoda, że nikt o tym nie wspomniał...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obywatelzarzenowany

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Po Co komu on jak pisiory zamykaja polskie kopalnie po kolei. Na ten ruski wegiel? Czy na wegiel z naszej ziemi od obcokrajowca? Sprzedawczyki! Wyrok kary smierci sie im należny! a ja go chetnie...rozwiń całość

   Po Co komu on jak pisiory zamykaja polskie kopalnie po kolei. Na ten ruski wegiel? Czy na wegiel z naszej ziemi od obcokrajowca? Sprzedawczyki! Wyrok kary smierci sie im należny! a ja go chetnie wykonam bez wyrzutów sumienia!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przebijam!!!

   Jerry1957 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A ja zrobię to zupełnie za darmo, gratis.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepszy przebijacz!

   Szczerbata_Szczerba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A ja jeszcze bardziej przebijam... Dopłacę żeby wykonać wyrok....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem