Jaworzno: Simona Smugowska będzie dyrektorką Centrum...

  Jaworzno: Simona Smugowska będzie dyrektorką Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od kilku miesięcy wiadomo, że trzy szkoły, znajdujące się obok Elektrowni Jaworzno III ( Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 oraz Technikum Energetyczne), od września zostaną połączone w jeden twór - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Miasto zdecydowało już, kto zostanie nowym dyrektorem tego tworu. Konkurs wygrała Simona Smugowska, dotychczasowa dyrektorka ZSP6).
  Jaworzno: Simona Smugowska będzie dyrektorką Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
  Przypomnijmy. W grudniu radni zgodzili się na połączenie ze sobą trzech wspomnianych szkół ponadgimnazjalnych. To placówki, które funkcjonowały przez kilka lat w jednym budynku - od czasu gdy w Jaworznie doszło do wielkich przeprowadzek szkół ze względów ekonomicznych. Wtedy do gmachu przy Elektrowni Jaworzno III , w którym znajdowało się już Technikum Energetyczne, przeprowadziły się ZSP5 i ZSP6. W tym samym czasie miasto postanowiło też przeprowadzić inną szkołę - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Placówka trafiła do gmachu ZSP3 na Podwalu. Ale podczas gdy szkoły przy elektrowni funkcjonowały do tej pory jako odrębne organizmy, to w przypadku ZSP1 i ZSP3 już w rok później doszło do ich całkowitego scalenia.
  Teraz to samo dotyczy ZSP5, ZSP6 i TE. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, zgodnie z polskim prawem, ma łączyć ze sobą szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego i ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego. Na grudniowej sesji radni rozwiązali zespoły ZSP5 i ZSP6. W ramach CKZiU zachowały się za to poszczególne technika, a więc Technikum Energetyczne, Technikum nr 5 (zwane „Darwinem”) i Technikum nr 6 im. Jana III Sobieskiego (Górnicze). Ma też nie dojść do zwolnień nauczycieli i pracowników administracji. Czy na pewno tak będzie?

  Rozmowa z Simoną Smugowską, dyrektorką nowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie:  Od nowego roku szkolnego trzy szkoły wejdą w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. I to właśnie pani stanie się szefem tej jednostki.
  Zgadza się, centrum zostanie utworzone na bazie placówek z ulicy Promiennej. Będzie to pewnego rodzaju forma zespołu szkół, ale o nieco innej specyfice. Będziemy prowadzić zajęcia dla młodzieży w technikach, ale jesteśmy też zobowiązani do organizacji kształcenia dla dorosłych, w formach szkolnych, jak i w systemie pozaszkolnym, czyli na zasadzie kursów kwalifikacyjnych, które do tej pory odbywały się w ramach szkoły. CKZiU daje nam szansę poszerzenia oferty, bowiem do tej pory szkoła, która chciała prowadzić kurs kwalifikacyjny, mogła robić to tylko w zawodzie, w którym kształciła młodzież w systemie szkolnym. Natomiast Centrum może odpowiadać na potrzeby rynku, np. jeśli będziemy mieć odpowiednią kadrę i bazę, to zyskamy możliwość prowadzenia kursu dla mechaników, choć w ramach szkoły go nie ma. Będziemy też mogli organizować kursy doskonalące innego rodzaju, np. ukierunkowane na zdobycie kompetencji w obsłudze jakiegoś urządzenia czy kursy kompetencji ogólnych dot. uzupełnienia kwalifikacji z przedmiotów ogólnokształcących dla osób po gimnazjum, które nie ukończyły zasadniczej szkoły. Mamy zamiar przywrócić liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Powstanie też działka doradztwa zawodowego. W ramach Centrum będzie można kształcić się równolegle na różnych poziomach i w różnych formach. Co ważne, nadal nasze szkoły będą miały umowy z zakładami pracy, m.in. górniczym i energetycznym. Taka współpraca trwa od lat i nic się w tym względzie nie zmieniło.

  Utworzenie CKZiU wiąże się z rozwiązaniem dotychczasowych zespołów szkół - ZSP5i ZSP6.
  Ale nie oznacza likwidacji techników, dotychczas funkcjonujących w tych zespołach. Zarówno Technikum nr 5, 6, jak i Technikum Energetyczne, nadal będą istnieć, zachowają swoje nazwy, tradycje, patronów. W CKZiU będzie za to funkcjonować wspólna rada pedagogiczna. Nauczyciele, pracujący do tej pory w trzech różnych placówkach, zostana zatrudnieni w Centrum.

  A co z dyrekcją?
  Jeden będzie dyrektor CKZiU, ale kilku wicedyrektorów. Właśnie trwają rozmowy z miastem na temat ich liczby. Moja propozycja dotyczy czterech stanowisk. Nie stanie się jednak tak, że każdy mój zastępca będzie kierować jedną ze szkół, wchodzących w skład Centrum, ale wicedyrektorzy będą odpowiedzialni za konkretne, wspólne dla całego CKZiU zadania. Jeśli organ prowadzący, czyli miasto, zaakceptuje moją propozycję, to w Centrum powstaną stanowiska wicedyrektorów: ds. ogólnokształcących i wychowawczych w formach szkolnych, ds. kształcenia zawodowego i doradztwa zawodowego, też w szkołach, ds. kształcenia w formach ustawicznych, czyli pozaszkolnych (kursy, różne projekty) i stanowisko wicedyrektora ds. bezpieczeństwa i systemów informatycznych. Wiadomo, że okres przejściowy nie będzie łatwy, to nowa sytuacja, do której trzeba przywyknąć. Dlatego chcę, aby w dyrekcji znalazły się osoby z każdego technikum, znane pracownikom i uczniom.

  Władze miasta deklarowały, że nie dojdzie do zwolnień pracowników. Czy rzeczywiście?
  Na pewno na poziomie administracji i obsługi nikt nie zostanie zwolniony. Odbędzie się tylko pewne przeorganizowanie pracy. Zatrudnienie zachowają również wszyscy nauczyciele etatowi. Mam też nadzieję, że dla wszystkich, tzw. dochodzących, uda się znaleźć godziny. Liczymy na to, że otworzenie nowej placówki spowoduje napływ chętnych do kształcenia się w CKZiU, a nie ich odpływ. Bo cała ta zmiana, która nastąpi 1 września, nie jest rewolucją, tylko dynamiczną ewolucją, co oznacza rozwój. Na potrzeby konkursu na dyrektora Centrum pozwoliłam sobie trochę inaczej zinterpretować skrót CKZiU. Wyjaśniam w nim ideę pracy, którą chcę prowadzić. Liczą się w niej Człowiek, Kompetencje, Zasady i Umysł otwarty.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama