Jaworzno: Traktorkami do Lisieux we Francji. Relacja z drogi

  Jaworzno: Traktorkami do Lisieux we Francji. Relacja z drogi

  opr. ZIELA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: Traktorkami do Lisieux we Francji. Relacja z drogi
  1/17
  przejdź do galerii
  Pielgrzymka ze Wspólnoty Betlejem w Jaworznie, zarówno grupa piesza, jak i ta jadąca traktorkami do koszenia i rowerami trawy Lisieux we Francji, są już w Niemczech. Pątnicy z domu dla osób bezzdobnych i po przejściach wędrują do rodzinnego miasta św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Przyświeca im hasło „Droga pojednania”. Wzorują się na filmie „Prosta historia” Davida Lyncha. Reżyser objął patronatem całą inicjatywę i zlecił też nakręcenie filmu dokumentalnego o pątnikach z Jaworzna.
  W sumie pielgrzymi mają do pokonania 1,6 tys. km. Przypomnijmy. Pielgrzymka składa się z dwóch grup. Pierwsza, piesza, wystartowała wcześniej, druga wyruszyła na traktorkach i rowerach 21 sierpnia. Pielgrzymi podróżują bocznym drogami, zatrzymują się w różnych miejscowościach, zaprzyjaźniają z miejscową ludnością. Razem z nią oglądają „Prostą historię” i o godz. 21.00 rozpoczynają medytację, która w obliczu Boga ma skłonić do zastanowienia się nad własnym życiem.


  Obie grupy spotkają się w Paryżu. Zamierzają dotrzeć do Lisieux ok. 27 września. Pątnicy na bieżącą opisują swoją wędrówkę:

  Pierwszy dzień w Niemczech. Jedziemy przez niemieckie miasteczka i wsie, między polami. Pierwsze spostrzeżenie - ład i porządek. Wykoszone trawniki, równo poukładane drewno, porządek w gospodarstwach. No i drogi - nawet te bardzo boczne: melodia dla kół, szczególnie tych traktorkowych. Zastanawiam się jak to zamiłowanie do porządku przekłada się na zamiłowanie do ludzi... Jak narazie, co dla nas niezmiernie miłe, okazują nam bardzo dużo sympatii i entuzjazmu. Zatrzymaliśmy się na nocleg w Kolbergu, małym miasteczku- wsi na Złotym Szlaku. Dwa kościoły po przeciwległych stronach ewangelicki i katolicki.

  Katolicki obsługuje polski ksiądz, który dojeżdża tu w niedzielę z sąsiedniego miasteczka, ewangelicki pastor, którego przypadkowo spotkaliśmy na drodze. Nocujemy przy bramie ewangelickiego kościoła, pastor udostępnił nam eleganckie toalety. Kolberg pół na pół na pół jest ewangelicki i katolicki. Miasteczko liczy 1200 mieszkańców. Na murach ewangelickiego domu parafialnego napis o tym, że 15 września 1414 przez Kolberg przechodził Hus.

  Nasze traktorki z napisem Droga Pojednania stoją w bardzo osobliwy miejscu: między ewangelicki kościołem, pomnikiem ofiar z 1 i 2 wojny światowej i tablicą opisujące Złoty Szlaku....Przy tym pomniku medytowaliśmy wczoraj wieczorem... I jeszcze jedno ciekawe zjawisko: wybijające co 15 minut dzwony i sygnatury - przez cały dzień i całą noc i to wcale nie cicho... Najpierw sygnatura z ratusza a po kilku sekundach przerwy dzwon z ewangelickiego kościoła św. Mikołaja...

  Piotr i Remigiusz z ekipy filmowej dowieźli chłodnicę którą wysłał pan Heniek przez znajomego Czecha a przejął ją ks.Marek Winiarski i dowiózł w nocy do grancy. Z granicy odebrali ją Paweł i Bartek z ekipy filmowej...Tyle ludzkiej życzliwości i chęci pomocy.

  Rano jutrznia w intencji żołnierzy którzy zginęli podczas 1 i 2 Wojny, a później wymiana chłodnicy przy ewangelickim kościele. Wszystko poszło bardzo sprawnie przy milczącym uznaniu niemieckiego sąsiada i mechanika którego przyprowadził.
  Śniadanie z bułek kupionych za 10 euro które wczoraj wieczorem podarował nam lekko podchmielony i mocno życzliwy sąsiad. I w drogę... Ruszamy w kierunku Norymbergi. Jesteśmy już mniej więcej w połowie Drogi Pojednania. 850 Km za nami.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   osób bezzdobnych ?????????????

   dreft (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   osób bezzdobnych ????????????? kto to???????????????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama